Tohle je poslední den mé kariéry, řekl Grabovskij. S fanoušky se loučil na videu

20. června 18:11

Václav Jáchim

Poslední soutěžní zápasy si zahrál na jaře 2016, Michail Grabovskij tehdy oblékal dres New York Islanders. Pak výtečného běloruského útočníka brzdila zranění, skoro tři roky bojoval o návrat, ovšem nakonec z něj sešlo. „Tohle je poslední den mé aktivní kariéry. Končím," řekl na videu, které pro fanoušky speciálně natočil.

HokejkaTV

Úžasný rychlík na bruslích a technik měl vleklé zdravotní potíže, postupně se smiřoval s tím, že přijde loučení. „Dlouho jsem věřil, že se dokážu vrátit. Byl to můj cíl, nechtělo se mi ještě opouštět NHL. Ale všechno se protahovalo," řekl Grabovskij běloruským médiím před časem.

V roce 2016 patřil do širšího kádru Týmu Evropy pro Světový pohár, jelikož byl ale na marodce, o parádní turnaj přišel. Grabovskij vynechal celou sezonu, v té následující už patřil Vegas Golden Knights, nicméně ani v ročníku 2017-18 si nezahrál. Určitá naděje na návrat stále doutnala, účastník osmi světových šampionátů to údajně ještě letos z jara zkoušel, zda by mohl znovu hrát vrcholový hokej.

Leč marně. Před několika dny byl Grabovskij jmenován asistentem Craiga Woodcrofta u prvního týmu Dinama Minsk, bylo tudíž jasné, že jeho aktivní kariéra je v cíli. Grabovskij o tom dlouho nemluvil, fanouškům všechno oficiálně oznámil až nyní. Bývalý hokejista Montrealu, Toronta, Washingtonu a New York Islanders natočil speciální video, které umístil na Youtube.

„Ahoj přátelé. Jsem doma. Vrátil jsem se tam, kde jsem kdysi začínal. Bylo to před 30 lety, hrozně dávno! Ale připadám si, jako by to bylo včera. Tady mě táta postavil na brusle a babička se mnou chodila na hokejové tréninky. Všechno to začalo v této aréně," řekl a ukázal za sebe na stadion v Minsku, kde kdysi válel coby žáček místní Junosti.

Mnozí to tušili delší dobu, teď je loučení jednoho z nejlepších běloruských hokejistů všech dob skutečností. „Jsem Michail Grabovskij a chci říci, že tohle je poslední den mé kariéry." potvrdil. Symbolicky tak učinil v místech, kde jako capart poprvé proháněl kotouč. „Vrátil jsem se do téhle arény, abych se naposledy cítil jako hokejista," dodal emotivně chlapík, který v NHL strávil deset sezon, sehrál 534 utkání, vstřelil 125 gólů a přidal 171 nahrávku. V play off si připsal deset startů a dvě asistence.

Grabovskij ovšem u svého sportu zůstane. Měsíce snah o návrat k hraní vymění za trenérskou práci. Bude asistentem staronového hlavního kouče Dinama, které má za úkol zlepšit výsledky v KHL. „Být hlavním trenérem teď určitě nechci, nemám zkušenosti, dosud jsem jen hrál. Chci se učit. Craiga Woodcrofta znám, v Minsku jsme spolu dělali projekt na rozvoj hráčů ročníku 1999. Jelikož jsem posledních dvanáct let žil v Americe, je pro mě i snazší spolupracovat s trenérem ze zámoří. Hodně se na to těším," uzavřel.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz