Tlačil ve Spartě skončil, mládež povede Stránský: Nechci všechno měnit

Foto: Juliana Zash, hcsparta.cz

Navzdory povedené sezoně dochází ve sparťanské mládeži k velkým změnám. Jen rok vydržel na postu šéftrenéra velezkušený Jan Tlačil, který dovedl juniory ke stříbrným medailím.

HokejkaTV

Tlačil se loni vrátil do prostředí českého mládežnického hokeje a přinesl s sebou spoustu zkušeností i ze Švýcarska, kde v dřívějších letech také působil. Jeho juniorský tým prožil vynikající ročník: Vyhrál svou základní skupinu, poté i nadstavbovou část a nakonec došel až do finále, kde nestačil na mistrovský Třinec.

Charismatický trenér, který v neděli oslaví 60. narozeniny, ale ve Spartě po roce končí. Znovu se stěhuje k seniorskému hokeji – měl by trénovat A-tým Příbrami ve druhé lize, na niž středočeský klub kupuje práva od Letňan.

K juniorce Sparty se tak přesunul dosavadní kouč dorostenců Richard Žemlička, místo něhož přebírá mladší akademický celek Darek Stránský. Ten se zároveň stal novým šéftrenérem klubové mládeže.

„Poté, co Petr Ton nastoupil do funkce, sháněl nového člověka na pozici vedoucího sparťanské akademie. Dostal na mě tip a oslovil mě. Pak už to byla rychlá akce, která se odehrála ze dne na den. Měl jsem štěstí, že jsem měl v tu chvíli pouze rozjednanou jinou nabídku před podpisem, kterou jsem ještě mohl s poděkováním odmítnout. Pak už nic nebránilo tomu se s radostí dohodnout se Spartou,“ uvádí Stránský pro web Pražanů. „Nemusel jsem o ničem dlouho přemýšlet.“

Foto: hcsparta.cz

Stránský se vrací do známého prostředí, na Spartě už vedl juniory v sezonách 2013/14 a 2014/15. Jednou s nimi došel do čtvrtfinále, jednou do semifinále play off.

„Zažil jsem tady krásné roky, a to po sportovní i lidské stránce. Moc rád jsem se teď potkal se starými známými kamarády. Skoro všechny trenéry na Spartě znám, což mi mou pozici moc ulehčuje,“ vypráví.

Otec útočníků Matěje a Šimona nakoukl v posledních letech do dospělého hokeje, dva roky působil jako asistent u litvínovského áčka a v uplynulém ročníku trénoval druholigovou Orlovou. Proto může porovnávat, co obnáší vedení mládežnických a seniorských mužstev.

„Nezdá se to, ale když chcete práci u mládeže dělat opravdu poctivě, strávíte u ní mnohem víc času, třeba sledováním různorodých kategorií. Z osobního pohledu beru jako víc naplňující a tvůrčí práci tu u mládeže. Můžete zkoušet spoustu věcí a pracovat na nich důsledně,“ zmiňuje Stránský, že se na novou výzvu těší.

Foto: hcverva.cz

Sparta byla v letech 2014 a 2016 vyhlášena nejlepší Akademií Českého hokeje. Letošní stříbro juniorů už jsme zmínili, k němu můžeme přidat nedávné zlaté úspěchy mladších dorostenců či starších žáků, které se v klubové vitríně lesknou. Na druhou stranu – v otázce zapojování svých mladých hráčů do hlavního mužstva má stále na čem pracovat.

S tím souvisí i vize nového šéftrenéra. „Základ je, aby se co nejvíce našich odchovanců uplatnilo v dospělém hokeji,“ pokyvuje Stránský, jenž ale nemá v plánu žádnou revoluci. „Rozhodně si nemyslím, že je třeba vše zásadně měnit a zlepšovat. Práce s mládeží ve Spartě je na vysoké úrovni, vše lze ale ještě zlepšovat. Věřím, že mé postřehy mohou přispět k ještě lepšímu fungování,“ hlásí.

Jak ale sám přiznává, ještě mu bude chvíli trvat, než se do práce vrhne naplno. „Minulé roky jsem se pohyboval v dospělém hokeji a přiznám se, že jsem neměl tolik času mládež sledovat. Její progres zatím tolik neznám, což ale v nejbližší době napravím a povědomí o našich hráčích si opět doplním. Pak už je třeba pracovat na jejich nedostatcích, aby byli co nejkomplexnějšími hokejisty a probojovali se do dospělého hokeje,“ dodává Darek Stránský na stránkách hcsparta.cz.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz