Testy, mladé hvězdičky a virtuální realita. Co přinesla česko-finská škola?

Foto: Tomáš Lysý, hcdukla.cz

Devátý ročník česko-finské školy v Jihlavě je minulostí. Všichni účastníci si užili řadu tréninků, virtuální realitu, testování i volný den na koupališti. Díky vyčerpávají práci zpravodajců z Dukly i my můžeme vidět, jak se všechno událo…

Nový fanshop

Přestože se měl letošní ročník mezinárodní spolupráce přesunout do Finska, uskutečnilo se jeho deváté pokračování opět v Jihlavě na Horáckém zimním stadionu. Podrobnosti jsme napsali v dřívějším článku

Čeští hokejisté byli vybrání z klubů Vysočiny, a to konkrétně z Jihlavy, Havlíčkova Brodu, Třebíče a Žďáru nad Sázavou. Jejich finské protějšky přicestovali opět z týmů Koovee Tampere, Tappara Tampere a nově také Uplakers Ylojärvi.

„Cesta byla dobrá a zvládli jsme ji bez problémů. Jak na letiště ve Finsku, tak z letiště v České republice. Navíc jsme do Jihlavy jeli i s Niklasem Lundströmem, který přijel na začátek přípravy A-týmu Dukly,“ uvedl Hannu Tyry, finský manažer kempu.

Foto: Hannu Tyry

Když už se všichni účastníci ze čtyř evropských zemí sjeli do Jihlavy, přišel na řadu po osmi letech zaběhnutý program, který se prakticky nemění – budíček, snídaně, dvoufázové dopolední tréninky, oběd, odpočinek, odpolední zápas, večeře, večerka a spánek.

Úvodní kompletní den kempu, tj. úterý, byl protkán prvními tréninky na ledě i na suchu, kdy se mohl trenérský štáb seznámit s hokejisty. Po dopoledním klidu pokračovalo focením na plakát a kartičky, večer se týmy – bílý a modrý – střetly v přípravném zápase, který vyhráli modří 8:6. Zatím ale o nic nešlo.  

Dopolední tréninkové dávky na ledě ve středu zpestřila účast české hokejové legendy Viktora Ujčíka, jenž rozdával rady oběma skupinám. Spuštěna byla stejně jako v minulém ročníku virtuální realita od Sense Areny, kde byli všichni účastníci mezinárodní školy otestováni.

První ostré střetnutí jasně ovládl modrý tým, který po třetinách 6:2, 6:2 a 1:0 vyhrál 13:4, když tři góly vstřelil ve vlastním oslabení. Nejvýrazněji se do statistik zapsal Jáchym Jungwirth, který k hattricku přidal ještě dvě asistence. I on si přebral cenu pro nejlepšího hráče z rukou mladého talentovaného brankáře Josefa Kořenáře.

„Jsme spokojení, hráli jsme všichni dobře a byli jsme lepší, určitě to byla zasloužená výhra. Mně to tam spadlo skoro všechno, takže jsem rád. Byla pro mě pocta potom přebrat cenu od hráče NHL,“ říkal Jungwirth.

V Jihlavě nechyběl ani štáb HokejkaTV

Ani další den neutekli mladíci dopolednímu pocení ve dvou fázích. Odpolední klid však zpestřila přednáška o vystupování hráčů v médiích a používání sociálních sítí. Cenné rady nejenom do hokejového života předával člen jihlavského marketingu Petr Palovčík.

Druhý soutěžní zápas po změnách v sestavách a sníženému počtu hráčů kvůli zranění byl dramatický až do samotného konce. Ještě necelých osm minut před závěrečnou sirénou vedli Modří 7:6, jenomže bílé mužstvo využilo podpory svých nehrajících spoluhráčů a ještě v základní hrací době dokonalo obrat zásluhou Josefa Teplého.

„Druhý zápas už to bylo lepší než předchozí zápasy, protože jsme se semkli. Už jsme museli vyhrát. Dříve jsme nebyli tým a hráli jsme sami na sebe,“ přiznal Josef Teplý, mladší bratr Michala Teplého, který uspěl na draftu do NHL.

Ceny pro nejlepší hráče předal po Kořenářovi další skvělý gólman ze zámoří David Rittich, který se do dějiště česko-finské školy vrátil opět po roce.

Minulým ročníkem otřáslo selhání srdce jednoho z jihlavských juniorů na vedlejší hale, kam přispěchal zdravotník z česko-finské školy Metoděj Renza. On a další trenéři mladému hráči zachránili život. Letos se naštěstí žádné podobné scény neudály a nový zdravotník Michal Bartoš si musel poradit pouze s lehčími úrazy. 

Drama v Jihlavě! Juniorovi se zastavilo srdce, zdravotník mu zachránil život »

V polovině týdenního kempu přišel čas také na odpočinek a zábavu, ale až po práci. Na dopolední tréninky dohlížela výprava z Českého hokeje. Odpoledne si užili všichni účastníci u vody, v písku nebo na tobogánu. Značně unavení hokejisté neměli poté problém ani s večerkou…

Foto: Tomáš Lysý, hcdukla.cz

Foto: Tomáš Lysý, hcdukla.cz

Foto: Tomáš Lysý, hcdukla.cz

Po odpočinkovém dni přišlo na řadu testování, hráči absolvovali čtyři testy na suchu a čtyři na ledě, nejlepší pak byli vyhlášeni na oficiálním ukončení. Pro gólmany byla připravená speciální cvičení, která ovládl jihlavský David Račan.

Testy na suchu:

Skok snožmo: Adam Ošmera – Lauri Koivunen.
Agility start: Tomáš Smetánka – Arttu Myllynen.
Agility čtverec: Josef Teplý – Valtteri Nyppeli.
Šplh: David Račan – Tatu Nieminen.

Testy na ledě:

Slalom s kotoučem: Adam Ošmera – Tatu Nieminen.
Osmička vpřed: Dominik Löffler – Arttu Myllynen.
Osmička vzad: Dominik Löffler – Tatu Nieminen.
Rychlost bruslení: Dominik Löffler – Lauri Koivunen.

Odpolední utkání dlouho hovořilo pro bílé, jenomže v závěrečných třinácti minutách třikrát inkasovali, a Modří se tak ujali po výhře 5:3 vedení 2:1 na zápasy. Ani tentokrát nechyběla výjimečná osobnost na předávání pamětních puků, tentokrát dorazil Tomáš Chlubna, který mohl pozorovat na ledě i svého syna Tobiase.

Foto: Tomáš Lysý, hcdukla.cz

O vítězi kempu se rozhodlo hned následující den, jelikož se Modří dostali z nepříznivého stavu pěti góly v prostřední části a pohodlně vyhráli 7:2. Po absolvovaných trénincích se u předávání cen ukázal odchovanec Dukly a trojnásobný mistr světa Viktor Ujčík.

Poslední den přinesl oficiální zápas s hymnami obou stěžejních států a zpečetění modrého vítězství za přítomnosti hejtmana kraje Vysočina Jiřího Běhounka a legendy Dukly Jiřího Holíka.

Úvodní periodu stejně jako v předchozím utkání zvládl lépe bílý tým, jenomže přišlo prostřední dějství a šest branek oponentů. Bílým se podařilo snížit na rozdíl dvou gólů, jenomže to bylo všechno. Modří zpečetili celkové vítězství na kempu i výhrou v oficiálním utkání poměrem 8:5.

Na závěr Jiří Holík, Bedřich Ščerban, Hannu Tyry a Vítězslav Holub předali ceny pro nejlepší hráče obou týmů. Na straně modrých ovládli individuální ocenění čeští hráči, a to konkrétně brankář Jakub Čerbák, obránce Patrik Mrtka a útočník Tadeáš Kantor.

Naopak u bílých převažovalo finské zastoupení, nejlepším gólmanem se stal Mitro Huittinen, zadákem Dominik Löffler a forvardem Josef Teplý.

Foto: Tomáš Lysý, hcdukla.cz

Foto: Tomáš Lysý, hcdukla.cz

Foto: Archiv HC Dukla Jihlava

Za rok na desátém ročníku ve Finsku!

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz