Těšil jsem se jako malé dítě, přiznává Říha. Na hvězdy počká do poslední chvíle

Foto: Aleš Krecl, Český hokej

26. března 10:25

Václav Jáchim

Dlouhý maratón odstartoval, čeští hokejisté se pustili do náročné přípravy před mistrovstvím světa. Bratislava je ještě daleko, hlavní kouč Miloš Říha má už ovšem v hlavě základní představy. "Uvidíme, jaký bude zdravotní stav, kteří hráči dorazí. Pozitivní je, že nikdo neodmítl. Všichni mají zájem," libuje si.

MS U20 2020

Až dosud se kouč věnoval především sledování oveček, od pondělí už je ve svém živlu. Každý den tréninky, postupně přijdou duely Euro Hockey Challenge. "Těšil jsem se jako malé dítě. Protože jen jezdit po zápasech a číst zprávy, to pro mě není. Takové to papírování, dělat si zápisky...Teď začíná ta skutečná práce. Opravdu moc jsem se těšil," ujišťuje.

Takže se asi vyřádíte, že?
Ale to zase ne. Jde o to, abychom hráče udrželi v tréninkovém procesu a naladili je na zápasy. Chceme všechny přáteláky odehrát naprosto důstojně, máme soupeře, které bychom měli porazit. S tím, že turnaj v Brně by měl být vrcholem Euro Hockey Tour. Ale i tak síly rozložíme, hlavní je samozřejmě mistrovství světa.

Kdo vás při sledování evropských soutěží zajímá nejvíc?
Samozřejmě se dívám na zápasy extraligového play off, uvidíme, kdo a kdy bude k dispozici. Ale například i na Finsko, kde jsou Hynek Zohorna nebo Koblížek.

V KHL už dohrál brankář Jakub Kovář. Uvažujete o něm?
První kontakt už byl, mluvil s ním Zdeněk Orct. Teď se na to chystám já. Jakub Kovář pořád laboruje s nohou, chce se dát dohromady. A je tam i trošku problém, malinko se bojí, že by dopadl jako minule (nebyl v pozici prvního či druhého brankáře, pozn. red.). První vrchol v KHL mu trošku nevyšel, teď má druhou šanci a motivaci. Myslím, že by to měl vzít za pačesy a věřit tomu, že se na šampionát dostane.

Reportáž ze srazu české reprezentace

Jak vypadá situace u Jakuba Nakládala?
Kuba má trošku problém. Myslím, že Rusové na to zareagovali špatně, protože mu nedovolili, aby ruku pořádně vyléčil. Teď čekáme na vyjádření specialisty, jestli to bude konec sezony, nebo nám ještě pomůže.

Jsou nějací hráči, kteří dali najevo, že nemají chuť podstupovat dlouhou přípravu před mistrovstvím světa?
Zatím ne. Pokud vypadli, tak jen kvůli zranění.

Budou ve hře další hokejisté, kteří už mají v klubech po sezoně a k reprezentaci se zatím nepřipojili?
Ještě jednáme o Červenkovi, jestli se chce zapojit do kempu. Zda má chuť. Je to i věc zdravotního stavu. Pokud řekne, že není připravený, počítat s ním nebudeme. Nikomu nic neslibujeme, chceme, aby se o to kluci porvali. Čekáme na nejlepší české hráče, než uděláme konečnou nominaci na šampionát. Ale vede k tomu dlouhá cesta, šanci má každý.

Z prvního výběru vypadli Andrej Nestrašil nebo Ondřej Vitásek. Je šance, že by ještě naskočili?
Uvidíme. Nestrašil jde na vyšetření, projde tím a dá nám vědět. U Vitáska je to stejné. Měl dlouhodobé problémy, jeden turnaj nám už kvůli tomu odřekl. Tam také čekáme na vyjádření lékařů. Ne, není tam hráč, který by se omluvil s tím, že by nechtěl.

Co myslíte, může mít vliv skutečnost, že hráče hodně láká turnaj v Bratislavě?
Nevím, to je spíš otázka na ně. Myslím, že reprezentovat Česko na takovém turnaji by měla být pro každého čest. Pokud někdo skončí v klubu takhle brzy, vůbec není špatné prodloužit si sezonu. Bude vidět, na očích. My hráčům šanci dáme. Neuřízneme to hned na začátku, nebudeme hrát dva měsíce v jedné sestavě. Chceme, aby si o to řekli. Představy máme, je tam pár otazníků. Sedm týdnů je navíc dlouhá doba.

Foto: Karel Švec, Český hokej

Před několika dny se z cesty po NHL a AHL vrátil asistent Robert Reichel. Jaké poznatky přivezl?
Naprosto pozitivní. Přijet chtějí všichni hráči včetně těch, co jsou na hraně play off, nebo mají nějaká zranění. Je velká škoda obránců Kempného a Šimka. U jiných bude záležet na domluvě s manažery klubů, jestli je pošlou na farmy, nebo je dají k dispozici nám, do reprezentace.

Máte v hlavě okruh jmen ze zámoří? Můžete být konkrétnější?
To zatím nechci. Představu samozřejmě máme. Je tam hodně útočníků, u beků nám to trošku vzalo vítr z plachet. Ale jako problém to nevidím. Máme dost kvalitních obránců, v záloze jsou beci z extraligy, kteří jsou zkušení a prošli si mistrovstvím světa. Navíc jsou tu mladí kluci, kteří když dostanou šanci, tak věřím, že se chytnou.

Nakolik máte v hlavě sestavu pro Bratislavu?
Všem hráčům věříme, že se o to poperou. Představu máme, ale rozhodující bude, jak nám budou hráči přicházet. Jestli budou zdraví ti, které máme v Plzni, Třinci, Kometě, Boleslavi, Liberci... To samé u kluků z Evropy a z Ameriky.

V NHL zatím není na postup Philadelphia, mimo play off budou i další týmy s českými hráči. Máte to tak, že tajně doufáte, aby tahle mužstva skončila po základní části?
No, v Rusku nám to vycházelo, kluci nám tam vypadli (směje se). Pokud by to takhle bylo v NHL, měli bychom víc prostoru. Robert Reichel říkal, že kluci ze zámoří, co nepůjdou do play off, nechtějí odpočívat. Rádi by přijeli co nejdřív. Tím pádem bychom je mohli vidět i v přátelských zápasech, což jsou pro nás neuvěřitelné zprávy. V tom případě by byl prostor skládat dvojice a trojice, přesilovky, oslabení...

Jestliže jedna skupina dorazí, jiná bude muset mužstvo opustit. Je to pro trenéra nejtěžší úkol?
Určitě! Protože dotyčný třeba odjel celou evropskou tour a dobře pracoval. Pak bude těžké říci: "Ty se na mistrovství nedostaneš." Jenže my s nimi v tomto ohledu začali mluvit. Někteří s tím počítají, někteří ne. Ale je jim to řečeno na rovinu.

Zmínil jste, že si chcete nechat širší kádr. Co si pod tím přesně představit?
Určitě ne šest nebo sedm pětek. Na přátelské zápasy by se složení mělo měnit, myslím, že uděláme tak pět a půl pětky. To by mělo být dostatečné. Dvě pětky základu by hrály a dvě jiné by měly volno

Budete se snažit, aby se vytipovaní hráči po skončení klubových povinností ihned přidali k reprezentaci?
Ano. Počkáme, až skončí série play off, a hráče oslovíme. Třeba Zámorskému jsme dali možnost, aby si doléčil problém s ramenem. Věříme mu. Kubalík chtěl přijet hned, což je pozitivní. Ale musí si vyřídit nějaké náležitosti, bude tu ve středu.

Po Švédských hrách jste říkal, že tým nemíníte překopat výrazným příchodem hráčů NHL, naopak ho chcete budovat systematicky. Jste připraveni počkat na druhé kolo Stanley Cupu?
Počkáme, určitě. Na dva nebo na tři hráče, kteří nám to přislíbili. A kteří by mužstvu dali to top.

Foto: Aleš Krecl, Český hokej

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz