Těreščenka podvedl obchodní partner, ruský mistr světa přišel o milióny

18. června 16:10

Václav Jáchim

Kdyby mohl vrátit čas, udělá to. Ruský útočník Alexej Těreščenko se stal obětí finančního podvodu. Jak informuje list Moskevský komsomolec, trojnásobný mistr světa začal v roce 2011 podnikat s partnerem Glebem Drobilenkem, jenže místo finančního zisku počítá těžké ztráty. Těreščenko prý postupně přišel až o 28 miliónů rublů, což je zhruba 9,8 miliónů korun.

Nový fanshop

Někdejší útočník Kazaně stále patří ke hvězdám Kontinentální ligy. V době, kdy začal podnikat s Drobilenkem, byl Těreščenko pevnou součástí ruské sborné. V roce 2011 se nechal přesvědčit, aby finančně pomohl Drobilenkově firmě SamProbSnam, která měla finanční dluhy. Těreščenko zaplatil celkem 24 miliónů rublů s tím, že se stane významným akcionářem firmy. Měl za to získat nejmenovaný podíl ve společnosti a nárok na patřičný zisk.

Transakce proběhla, spokojený Těreščenko posléze odletěl s rodinou na dovolenou do Řecka. Od té doby dostal hezký příběh velké trhliny. Ruský útočník později zjistil, že věci se mají trošku jinak. Místo radosti z rychlého vyplacení dividend neuviděl Těreščenko ani kopějku. Pětinásobný vítěz ruské nejvyšší soutěže si počínal hodně naivně, údajně ani pořádně nevěděl, čím se uvedená společnost zabývá. Podle uvedeného zdroje to měly být klempířské práce.

Smutné detaily podvodu byly odhaleny až na konci loňského roku. Poté, co se rozhodla zasáhnout hráčova maminka. Té se podařilo zjistit, že Těreščenko byl vyškrtnut ze seznamu akcionářů společnosti, podvodný partner toho docílil paděláním hráčova podpisu v protokolu ze shromáždění účastníků řízení. Stalo se tak pouhý měsíc poté, co Těreščenko uhradil dluh firmy s dobrou vírou v další spolupráci. Na operaci se zároveň podílela manželka podnikatele Drobilenka.

A to není všechno, podvodník navíc za zády ruského útočníka prodal nejmenovanému podnikateli budovu v jedné z moskevských ulic, v níž je dnes prosperující obchodní centrum. Částka transakce činila podle dokumentů tři milióny rublů. Veškeré machinace rozkryla matka útočníka, který v minulé sezoně nastupoval za Dynamo Moskva. Těreščenko nedávno navštívil policii a na obchodního partnera podal trestní oznámení za podvod významného rozsahu. 

Pro Gleba Drobilenka to není první podobná nepříjemnost. V roce 2017 po něm pátraly nejen policie a prokuratura Ruské federace, nýbrž i Interpol. Podnikatel byl posléze vydán do vlasti z Francie, čelil žalobě, že od nejmenovaného vrchního ředitele státní firmy požadoval úplatek 45 miliónů rublů za to, že dotyčnému pomůže rozšířit pravomoc a sféru vlivu. Drobilenko byl odsouzen na dva a půl roku nepodmíněně a trest si odpykává.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz