Tátovy rady? Neodhazuj puky a neboj se hrát, líčí Matyáš Hamrlík

Foto: Jiří Zaňát, hokej.zlin.cz

Jméno Hamrlík znovu mezi mantinely v ostrém zápase! Své první soutěžní starty mezi muži zapsal v uplynulých dnech pokračovatel proslulé hokejové dynastie Matyáš. Syna zlínské legendy a současného asistenta trenéra Martina Hamrlíka si do svých řad vytáhl účastník Chance ligy z Přerova. Osmnáctiletý obránce za něj naskočil do utkání v Benátkách nad Jizerou a v Jihlavě.

Nový fanshop

Ani v jednom případě Matyáš Hamrlík nevysedával na střídačce. Proti farmě extraligového Liberce strávil na ledě sedm a půl minuty, v duelu s lídrem druhé nejvyšší soutěže dokonce přes čtvrthodinu. Včetně tři čtvrtě minuty z jediné přerovské přesilovky.

Na podobný ice time je zvyklý z juniorky Zlína. „Hraji tam pořád. Tohle byl ale úplně jiný hokej a potěšilo mě, že jsem dostal tolik prostoru. Byl jsem celkem dost zadýchaný, na druhou stranu jsem stačil,“ prozrazuje.

Přidá i premiéru v extralize za Berany? „To je ještě těžší soutěž. Na ni musím být silnější, rychlejší a zkušenější,“ podotýká Hamrlík junior.

Jak moc jste sledoval Chance ligu, než jste v ní sám nastoupil?
Tabulku jsem sledoval. V Chance lize totiž hrají i někteří další mladí kluci ze Zlína, takže jsem se díval, jak si vedou jejich týmy nebo jak vypadají jejich osobní statistiky. Bavili jsme se spolu, jaké to v soutěži je. Díky tomu jsem přibližně věděl, co od ní můžu očekávat. Borci měli pozitivní poznatky. Říkali mi, jak si zápasy užili.

Neproběhlo hecování, že byste si s Vojtěchem Dobiášem a Sebastianem Fajkusem mohli proti sobě zahrát derby Přerov – Prostějov (Dobiáš a Fajkus jsou členy kádru Jestřábů – pozn. red.)?
Bylo by pěkné, kdybychom se vzájemně střetli. Něco takového jsem zatím zažil jen v mládeži. Někteří kluci odešli ze Zlína do Přerova či Vsetína a soupeřili jsme spolu v juniorské extralize.

„Nejsem tvrdohlavý a na takové rady dám."

Díváte se na Chance ligu po prvních zápasech podrobněji?
Trochu ano, ale předtím to nijak moc odlišné nebylo. Někdy se samozřejmě podívám.

Kdy jste se dozvěděl, že nastoupíte za Přerov?
V pátek po zápase mužů na Spartě mi volali zlínští trenéři, že se mám druhý den ráno hlásit v Přerově. Hodili mě tam a já se Zubry na dva zápasy zůstal.

Foto: Jiří Zaňát, hokej.zlin.cz

Tátovy rady: Neodhazuj puky a neboj se hrát

Váš táta platí za vyhlášeného šprýmaře, stala se vaše soutěžní premiéra mezi muži terčem nějakého jeho vtípku?
Ne, ne, v klidu, táta byl úplně v pohodě (úsměv).

Předal vám do začátku nějaké rady?
To je pravda. Poradil mi, něco mi k tomu řekl. Třeba ať neodhazuju puky nebo ať se prostě nebojím hrát. Jsem moc rád, že mi taťka nebo někdo, kdo hokeji rozumí, vždycky poradí. Nejsem tvrdohlavý a na takové rady dám.

Vzpomněl táta svůj první start v mužích?
Teď ne, o tom jsme se bavili dříve. Před mými utkáními za Přerov jsme tátovy první zápasy za muže neprobírali.

Rozebírali jste spolu potom i vaše výkony proti Benátkám a Jihlavě?
Taťka se na Jihlavu díval na Hokejce a něco mi k tomu říkal. Byl pozitivní, chválil mě. Poradil mi i věci pro příště – více si pohlídat protihráče před brankou, něco ke hře směrem dopředu a tak.

Co váš strýc Roman, bavil jste se o tom také s ním?
Se strýcem zatím ne, ještě jsme si nepsali. Myslím si ale, že si psali s tátou.

„Taťka se na Jihlavu díval na Hokejce a něco mi k tomu říkal."

Jste trémista?
Ani ne, jak kdy. Teď proti Benátkám jsem trochu nervózní byl, ale nebylo to nic hrozného. Proti Jihlavě už jsem pak byl klidný. Potěšilo mě, že na mě Přerov ukázal. Některé kluky z jeho kádru už jsem znal, o to byla aklimatizace snazší.

Pomohlo vám rovněž, že vaše premiéra vyšla na Benátky, mladý tým s řadou vrstevníků?
Benátky měly hodně mladých, jejich hokej se trochu podobal juniorce. Stejné jako juniorka to ale nebylo, kluci z Benátek přece jen už mají něco nahráno. Celkově to byl dobrý zápas, vyhráli jsme. Šance se nicméně objevily na obou dvou stranách, jen to tam nenapadalo. Suprově nám zachytal gólman, soupeř měl také spolehlivého brankáře. Jinak věřím, že by padlo více gólů.

Foto: Jiří Zaňát, hokej.zlin.cz

Větší taktická vyspělost nebo lepší střelba

V Jihlavě šlo zase o jiné střetnutí, byť opět s výsledkem 1:0, pouze tentokrát pro soupeře. Byla to otevřená hokejová partie, užil jste si ji?
Určitě užil. Byl jsem rád, že jsem si za Přerov mohl zahrát. V chlapech je to jiný hokej než v juniorské kategorii. Hodně mě to bavilo.

Takže celkový pocit z debutu máte dobrý?
Myslím si, že to bylo dobré, pocity mám celkem pozitivní. Mohl jsem se dostat do více šancí, ale to je o vyhranosti. Potřebuju se vyhrát, tohle byly teprve první dva starty.

„Potřebuju se vyhrát, tohle byly teprve první dva starty."

Jaký to byl rozdíl oproti juniorské extralize?
Rozdíly byly hlavně v taktice, juniorka je ve srovnání s muži trochu chaos. Střelba byla lepší, někteří hráči měli větší rychlost, někteří zase ne. Rozdíl také panoval, co se týče síly.

Přerovští trenéři Kočara a Sklenář mají bohaté zkušenosti s prací u mládeže. Rozuměl jste si s nimi o to více?
Oba dva jsou suproví, nemohu proti nim říci ani popel. Bylo to fajn.

Na ledě Jihlavy činil váš ice time 15 minut a 20 sekund. Jste na něco podobného zvyklý z juniorky?
V juniorce hraji pořád, ale tohle byl úplně jiný hokej. Potěšilo mě, že jsem tolik hrál. Byl jsem celkem dost zadýchaný, na druhou stranu jsem stačil.

Nastupoval jste v obranné dvojici s Martinem Novotným, který také v Přerově učí děti tělocvik. Snažil se být učitelem i pro vás?
Když jsem něco nevěděl, vždycky jsem se ho zeptal a on mi poradil. Během zápasu jsme spolu mluvili. Komunikovali se mnou samozřejmě i trenéři, když jsem udělal něco špatně nebo po mně něco chtěli, řekli mi. Za takový přístup jsem byl moc rád. Dobrá byla i předzápasová příprava, ukazovali nám, jak bránit soupeřovy přesilovky, napadání, způsob hry v obranném pásmu.

Foto: Jiří Zaňát, hokej.zlin.cz

Extraliga? Potřebuji být silnější, rychlejší a zkušenější

Jak to vypadá s vašimi dalšími zápasy v přerovském dresu?
V úterý jsem byl s týmem na tréninku, ale ve středu proti Slavii hrát nebudu. Přerov už má všechny beky (do zápasu se Slavií Praha už mohou nastoupit Jakub Ferenc a Jiří Krisl, kteří měli stopku do 15. ledna – pozn. red.), takže až se někdo zraní nebo prostě bude chybět, mohl bych třeba zase naskočit.

S juniorkou Zlína bojujete o účast v play-off, jak důležité zápasy zatím hodnotíte?
Také pozitivně. Čekal jsem, že to bude horší, ale je to docela dobré, daří se nám. Ještě můžeme postoupit do play-off, šanci pořád máme. Když nyní zabereme, mohli bychom se tam podle mě dostat.

„Ve středu proti Slavii hrát nebudu. Přerov už má všechny beky."

Ve stejné nadstavbové skupině působí i Přerov, i když má opačné starosti (Zubři v DHL Extralize juniorů bojují o záchranu – pozn. red.). Jak nyní budete brát utkání proti němu?
Normálně, budu se snažit hrát co nejlépe, stejně jako ve všech zápasech. Uvidíme, jak to dopadne. Přerov je těžký soupeř, má v týmu dobré hráče, duely s ním jsou vyrovnané.

Premiéru v Chance Lize máte zdárně za sebou, co Tipsport Extraliga?
To nedokážu říct, extraliga je ještě těžší soutěž. Na ni potřebuji být ještě o něco silnější, rychlejší a zkušenější.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz