Talent Petr vlétl mezi Finy. Jak se na severu vede dalším Čechům?

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Jediné mládežnické soutěže, které nyní můžeme sledovat, se bohužel hrají za českými hranicemi. Z pohledu našich talentů je rozhodně nejzajímavější Finsko, kde se o víkendu parádně uvedl Dominik Petr.

Fanshop národního týmu

Patnáctiletý útočník šel do letošní sezony s cílem dotáhnout k titulu vítkovický dorost, v prvních šesti zápasech sezony nasbíral 16 bodů (7+9) a dvakrát se podíval i do juniorky. Po zastavení soutěží ještě trénoval doma, potom se však vydal do Finska.

První start v místní soutěži U16 si připsal koncem ledna a tříbodovým výkonem (2+1) si v Raumě okamžitě řekl o posun výš. V únoru debutoval za osmnáctku, ale na další zápasy musel čekat tři týdny.

V nich už naplno prokázal svoje schopnosti: Za dvě víkendová utkání třikrát skóroval a u tří gólů asistoval! Syn trenéra Jakuba Petra se v týmu těší velké důvěře, od začátku má pozici na centru první formace. Přitom je vůbec nejmladším hráčem sestavy.

Naposledy ale jeho výkon nestačil na Jyväskylä, které má rovnou dva české tahouny. Brankář Mario Žalčík dosud odchytal 25 zápasů s úspěšností 89,1 procenta, vepředu se pak daří Filipu Juříčkovi, jenž ve 30 utkáních nasbíral 25 bodů (15+10). V soutěži U18 je tak nejproduktivnějším českým mladíkem.

Těsně za ním zaostává Samuel Chrenka z Jukuritu s bilancí bodu na zápas (23 / 12+11). V obraně Pelicans Lahti tvrdí muziku Marek Alscher (27 / 3+11), v prestižní organizaci Kärpätu Oulu zase roste Aleš Čech (30 / 1+9). Oba beci by za normálních okolností patřili k oporám reprezentační sedmnáctky.

Všichni mladíci ale neměli to štěstí, že v době covidu mohou hrát dál. Do země už se z toho důvodu letos nebude vracet Jaroslav Chmelař (Jokerit Helsinky). Osmnáctky nehrají ani v Tampere, kde dres Ilvesu oblékali mladíček Eduard Šalé, Jan Vopat a letos velmi solidní brankář Ondřej Bizoň (91,1 %). Poslední dva jmenovaní ovšem dostávají šanci ve dvacítce.

? | Za nároďák odehrál teprve 6⃣ zápasů, přesto JAROSLAV CHMELAŘ bojuje o MS ? Co ho zaujalo ve Finsku? „Trenér ani nemusí kluky kontrolovat. Oni zkrátka všechno dělají, tak jak se má.“

Zveřejnil(a) Mládežnický hokej dne Pondělí 22. února 2021

Nejvyšší juniorské lize z českého pohledu nadále dominuje kolonie v TUTO Hockey. Třeba v posledním zápase proti Hämeenlinně nastoupili v první formaci centr Adam Kalaj a zadák Tadeáš Tůma, ve druhé centr Josef Koláček a na beku Marek Bláha, a jako druhý brankář byl připraven Lukáš Malant.

Jednadvacetiletý Kalaj je s 25 body (12+13) ve 27 utkáních nejproduktivnějším českým zástupcem, naopak v obraně stále platí za hlavní eso o pět let mladší Tomáš Hamara (34 / 3+15), stabilní článek první obrany Tappary. Druhý útok městského rivala Ilvesu vede Jakub Kos (31 / 4+13).

Co se týče soutěže U16, v ní panuje napříč zemí hodně rozdílná situace. Zápasy dál mohou hrát Tomáš Holčák z Jyväskylä (26 / 16+15) a Antonín Scafari z Jukuritu (27 / 11+11), naopak smůlu má Adam Jecho z Tappary. Čtrnáctiletý čahoun se přitom v lize uvedl skvěle, v osmi zápasech před Vánoci nasbíral 19 bodů (11+8).

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz