Švýcarský zázrak touží po prvním zlatu, zastaví i suverénní Švédy?

Foto: iihf.com

20. května 11:20

Adam Bagar

(KODAŇ, od našeho zpravodaje) Po odpolední zámořské bitvě o bronz se ve finále mistrovství světa v Dánsku utkají dosud neporažení Švédové se Švýcary, kteří si v play off vyšlápli už na Finsko a Kanadu. O historicky první titul na šampionátu budou v kodaňské Royal Areně bojovat od 20:15.

Plekanec Chance liga

Švédové po suverénní jízdě v základní části nenašli přemožitele ani ve vyřazovacích bojích. Po vydřené čtvrtfinálové výhře 3:2 nad Lotyši v semifinále zdolali Američany 6:0. Na první pohled hladká výhra, ale po bitvě vyzdvihovali Anderse Nilssona, jenž kryl 41 střel soupeře.

Neuvěřitelný Nilsson, 6:0 je skvělé, září Švédové. A teď vysněné zlato! »

"Byl to jasný muž zápasu, chytal neuvěřitelně. První dějství nebylo z naší strany vůbec dobré, ovšem on nás podržel a předvedl několik klíčových zákroků. Jenom díky tomu jsme se odrazili a zůstali ve hře," pokyvoval po postupu do finále detroitský útočník Gustav Nyquist.

Švédové budou usilovat o druhý triumf za sebou, loni v dramatickém finále přetlačili Kanadu. "Věřím, že si přeneseme pohodu ze sobotního utkání. Chceme se poprat o vítězství, ve hře je naše vysněné zlato. Je skvělé o něj znovu po roce hrát," jásal útočník Rickard Rakell.

Před pěti lety vyhráli Švédové ve Stockholmu jasně 5:1

Poslední švédskou překážkou na turnaji jsou Švýcaři, se kterými si tři korunky zopakují pět let staré finále ze Stockholmu. Tehdy vyhrály jasně 5:1. Teď budou usilovat už o svůj jedenáctý triumf, čímž by se na jedno vítězství přiblížily českým a československým hokejistům.

Na finále jsme připraveni, hlásí útočník Filip Forsberg

Oba týmy se potkaly už v základní skupině, Švédové se v Kodani radovali z vítězství 5:3. Teď je však švýcarský tým povzbuzen dvěma senzačními výhrami. Shodně 3:2 si nejdřív poradil s Finy a v semifinále také s Kanaďany, které po třech finále v řadě odsoudil jen k boji o bronz.

Švýcaři čekají na zlato, stříbro brali v letech 1935 a 2013

Švýcarským hrdinou se stal gólman Leonardo Genoni, který pochytal 43 kanadských pokusů. "Kanada hrála výborně, ale náš brankář byl fenomenální. Byl nejlepším hráčem zápasu a jen díky němu jsme ve finále," chválil útočník Nino Niederreiter po senzačním postupu.

Švýcaři minimálně vyrovnají nejlepší výsledky na MS z let 1935 a 2013, ale chtějí pro svou zemi premiérové zlato. "Bude to jiný zápas než ve skupině. Je to finále, může se stát cokoli. Ukázali jsme, že můžeme porazit kohokoliv. Chceme uspět," řekl útočník Sven Andrighetto.

Česká stopa ve finále. Fiala: Neskutečné! Kanadu jsem porazil poprvé »

Finále bude mít také českou stopu, za Švýcary hraje útočník Kevin Fiala, který by rád pověsil na krk zlatou medaili. "Necháme tam všechno," slibuje útočník Nashvillu. Dopíší Švýcaři v Dánsku pohádku, jakou by ani Hans Christian Andersen nevymyslel? Finále startuje ve 20:15.

Víme, jak hrát na Švédy, pokyvuje Gregory Hofmann

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz