Švédsko má nejblíž k NHL, hlásí Kousal. Hecoval se s Bertilssonem

Foto: shl.se

8. listopadu 15:09

Adam Bagar

Hrál v Kanadě, Rusku, ve Švýcarsku a od letošní sezony poznává také švédskou soutěž. Reprezentační útočník Robert Kousal přes léto vyměnil Davos za Gävle, kde je zatím po všech stránkách spokojený.

Nový fanshop

„Povedl se mi začátek, nastartoval jsem to dobře. Šlape to a jsem fakt spokojený,“ potvrzuje Robert Kousal, který za patnáct zápasů nasbíral už šest branek a čtyři nahrávky. „Myslím, že dobře bruslím, což je tam základ. Hraju první dvě lajny, přesilovky…,“ pokyvuje.

„Povedl se mi začátek, nastartoval jsem to dobře. Šlape to a jsem fakt spokojený.“

Zatímco odjel na reprezentační sraz, vedení Brynäs sáhlo k výměně trenérů. Skončili Tommy Sjödin a Janne Larsson, novým šéfem střídačky se stal Magnus Sundquist. „Nečekal jsem to, poslední dva zápasy jsme vyhráli a jsme v půlce tabulky. Takže velké překvapení.“

O svou pozici se ale útočník nebojí. „Určitě ne. Nový trenér tam byl druhým asistentem, takže ví, jak jsem hrál a pracoval,“ líčí Kousal. „Vedení asi nebylo spokojené s tím hokejem, jaký jsme předváděli. A možná chce, abychom víc hráli v útočném pásmu,“ přemýšlí.

SHL? Zvykl jsem si, i když pro útočníky je lepší hrát otevřeněji

Ze Švýcarska byl zvyklý na ofenzivní hokej, kdežto v SHL si musel zvykat spíš na defenzivní. „Zvykl jsem si celkem dobře, nedělá mi to problém, i když pro útočníky je samozřejmě lepší hrát otevřeněji. Není tam tolik situací, kdy můžete využít kreativitu,“ prozrazuje.

Říká se ale, že elitní švédská soutěž má svým pojetím nejblíž k NHL, což Kousal potvrzuje. „Je to tak, je to strašně rychlé. Ale víc zodpovědné. Když se občas koukám na highlighty z NHL, jsou tam situace dva na jednoho, tři na dva. Ve Švédsku se hodně drží systém.“

„Ve Švédsku i šedesátiletá prodavačka umí anglicky lépe než já.“

V Brynäs je jedním ze tří cizinců, do mančaftu zapadl dobře. „Je to v klidu, nikdy jsem nikde neměl problém. Máme tam fajn kluky,“ líčí český útočník, jenž si ve Švédsku vystačí s angličtinou. „Tady i šedesátiletá prodavačka umí anglicky lépe než já,“ směje se.

Loni působil v nádherném prostředí Švýcarska, jak je spokojený ve Švédsku? „Davos je fakt krásný, v horách, bylo tam moc hezky. Ale Gävle je taky pěkné město, jsem tam spokojený. Je tam víc možností. Každé město má své plusy a minusy,“ hlásí Robert Kousal.

Parťák Bertilsson? Říkal jsem mu ze srandy, že ho v rohu trefím

A co dělá, když zrovna nemá hokejové povinnosti? „Koukám na filmy, seriály, odpočívám, s klukama zajdu na večeři. Klasika. A čekám na přítelkyni, má doma ještě nějaký byznys. Ještě nejsme na sto procent dohodnutí, ale doufám, že tady se mnou zůstane,“ přeje si.

Na úvod Karjaly vyzve právě Švédy, se kterými se letos v lize střetává. „Mají tam Simon Bertilssona, který se mnou hraje za Brynäs. „Říkal jsem mu ze srandy, že ho tam v rohu trefím a takové ty klasické řeči. Ale ne, budu ho šetřit a doufám, že i on mě,“ culí se na závěr.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz