Švédové berou na olympiádu i žolíka Dahlina, nechybí veterán Lundqvist

Foto: svt.se

16. ledna 2018, 15:02

Václav Jáchim

Den po Josefu Jandačovi oznámil nominaci na olympijské hry také kouč švédské reprezentace Rikard Grönborg. Ani mistři světa nejdou do žádných experimentů, v týmu jsou vesměs prověření hráči a účastníci posledních podniků Euro Hockey Tour. Jednoho žolíka ale Seveřané mají, na klání pod pěti kruhy v Jižní Koreji se podívá Rasmus Dahlin (na snímku), kterému bude 13. dubna teprve 18 let. Největší kandidát na jedničku letošního draftu přesvědčil trenéra v domácí soutěži i na šampionátu dvacetiletých.

Nový fanshop

Grönborg vzal Dahlina poprvé do mužstva už loni na jaře a dal mu dva zápasy Euro Hockey Challenge proti Bělorusku. V listopadu pak šikovný zadák absolvoval pro změnu dva duely turnaje Karjala, na přelomu roku získal ze šampionátu dvacítek stříbrnou medaili, navíc byl vyhlášen nejlepším bekem turnaje.

"Rasmuse jsem v Buffalu osobně sledoval, hrál velmi dobře a potvrdil moje představy. Ten kluk je poslední dobou pod velkým tlakem. Několikrát si vyměnil číslo telefonu, jako budoucí jednička draftu je hodně na očích. Ale situaci zvládá výborně. Na ledě i v soukromí," vysvětlil Grönborg.

Švédská média zmiňovala, jestli nedostanou prostor také další členové úspěšné švédské dvacítky. mluvilo se o Liasu Anderssonovi, především byl ve hře Elias Pettersson z Växjö. Nicméně do Koreje poletí jediný Dáhlin, zbytek mužstva tvoří ostřílení reprezentanti. "Testovali jsme je na turnaji Karjala a také na ruské akci, všechny hráče velmi dobře známe," připomněl Grönborg.

Brankářskou jedničkou zřejmě bude Jhonas Enroth z Minsku (mí stříbro z her v Soči 2014), pilíři defenzivy zase Staffan Kronwall, Patrik Hersley, Erik Gustafsson nebo Jonas Ahnelöv. Všichni hrají výborně v ruské KHL. Do týmu se vešli Simon Bertilsson a Mikasel Wikstrand, naopak smůlu mají Henrik Tömmernes, Magnus Nygrén, Linus Hultström, Niclas Burström nebo Jonas Junland.

V útoku má Grönborg ještě dvě volná místa, vedle tří gólmanů a osmi obránců zatím nominoval jen dvanáct ofenzivních hráčů. Kouč chce počkat, jak v nejbližších dnech budou vypadat Andreas Engqvist, Robert Nilsson nebo Patrick Cehlin. Všichni měli zdravotní potíže. Švédská soupiska musí být podle deníku Expressen uzavřena do 29. prosince, k její doplnění zbývají tedy ještě dva týdny.

Do kádru pro olympijské hry se z útočníků nedostali kupříkladu Anton Rödin, Richard Gynge, Mattias Tedenby, Robert Rosén. Vzhledem k nejasnostem u některých nedávno zraněných hráčů ale i oni mají šanci, že se v letadle směr Pchjongčchang nakonec objeví. Nejzkušenějším členem týmu bude veterán Joel Lundqvist (141 mezistátních utkání), vedle trojnásobného mistra světa z let 2006, 20013 a 2017 toho mají v národním týmu hodně za sebou také Staffan Kronwall (104) nebo Linus Ömark (101).

Z kádru vítězů loňského MS v Kolíně nad Rýnem pojedou do Koreje Lundqvist, Ömark, Everberg, C. Klingberg a brankář Fasth. Deset hokejistů v nominaci Tre Kronor hraje ruskou KHL, čtyři působí ve Švýcarsku. Zbytek týmu nastupuje v domácí SHL. Před startem olympiády se budou Švédové chystat v Soulu, 12. února je tam čeká přípravné utkání proti Kanadě.

Nominace Švédska na olympijské hry:

Brankáři:
Jhonas Enroth (Minsk, KHL), Magnus Hellberg (Kunlun, KHL), Viktor Fasth (Växjö).

Obránci:
Staffan Kronwall (Jaroslavl,  KHL), Patrik Hersley (Petrohrad, KHL), Erik Gustafsson (Nižněkamsk, KHL), Jonas Ahnelöv (Omsk, KHL), Rasmus Dahlin (Frölunda), Mikael Wikstrand (Färjestad), Simon Bertilsson (Brynäs Gävle), Johan Fransson (Ženeva, Švýcarsko).

Útočníci:
Linus Ömark (Ufa, KHL), Anton Lander (Kazaň, KHL), Dennis Everberg (Nižněkamsk, KHL), Alexander Bergström (Novosibirsk, KHL), Viktor Stalberg, Carl Klingberg (oba Zug, Švýcarsko), Joakim Lindström, Oscar Möller, Pär Lindholm (všichni Skelleftea), Joel Lundqvist (Skelleftea), Fredrik Pettersson (Curych, Švýcarsko), Dick Axelsson (Färjestad).

Trenéři: Rikard Grönborg, Johan Garpenlöv a Peter Popovic.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz