Super místo a skvělá liga. Pojďte hrát do Česka, láká Lotyše zlínský Freibergs

Foto: iihf.com

(HERNING, od našeho zpravodaje) Lotyši se na MS postupně zvedají. Po vydřeném bodu proti favoritovi ze Spojených států amerických si v parádní bitvě poradili 3:1 s Německem a nadále živí naději na postup do čtvrtfinále! "Cítím, že se opravdu zápas od zápasu zlepšujeme," pokyvuje zlínský bek Ralfs Freibergs, který v důležitém zápase zapsal asistenci a dva plusové body.

Plekanec TELH

"Jsou to pro nás strašně důležité body. Ale je to jen jeden zápas, pořád máme před sebou další dvě těžká utkání, ve kterých potřebujeme uspět," ví šestadvacetiletý hokejista před bitvami s Kanaďany a Dány. "Naše šance na čtvrtfinále jsou tak padesát na padesát. Klíčový bude nejspíš zápas proti Dánsku, tam se rozhodne," očekává Ralfs Freibergs.

Stateční Slováci přišli o výhru v prodloužení. Němci znovu prohráli »

Lotyši jsou aktuálně pátí, ale všechno je stále otevřené. Těšit je mohou zlepšené výkony, které jim z posledních tří zápasů přinesly hned sedm bodů. "Je to tak, sami cítíme, že se zlepšujeme. Získali jsme jistotu, pohodu a věřím, že to přeneseme i do dalších střetnutí," přeje si Freibergs, jenž letos startuje už na čtvrtém seniorském mistrovství světa.

Džerinš si MS užívá. Celý tým si začal víc věřit, těší ho

"Je to úžasné. Opravdu mám moc rád, když mohu obléknout národní dres a reprezentovat svou zemi. Hrát na šampionátu je pro mě obrovská čest. Potkáváte tady hvězdy světového hokeje a známé tváře, které během sezony nemáte možnost vidět," libuje si zlínský obránce, který se v reprezentaci potkal s dalšími třemi hokejisty z české extraligy.

Je skvělé, že si s Robertsem Bukartsem mohu zahrát také na MS

"Máme tady takovou partu," usmívá se Ralfs Freibergs. Kromě hradeckých Oskarse Cibulskise a Andrise Džerinše má v týmu i parťáka Robertse Bukartse. "S ním je to vždycky super. Je skvělé, že si s ním mohu zahrát v týmu i na mistrovství," říká na adresu lotyšského kapitána, který se po třech sezonách strávených ve Zlíně stěhuje za jiným angažmá.

"Jsem z toho trochu smutný, protože vždycky je super mít v týmu takového parťáka. Myslím, že každý by chtěl mít takového hráče v mančaftu, podle mě je to nejlepší hráč v lize a už dávno měl získat nějakou cenu pro nejužitečnějšího hráče soutěže. Je to pro nás obrovská ztráta," má jasno Freibergs, jenž se už v lednu upsal Beranům na další dva roky.

"Zlín jsem si zamiloval, je to můj druhý domov."

"Jsem za to moc rád. I kdyby mi ve Zlíně nabídli smlouvu na pět let, tak bych ji podepsal. Těším se, až se tam znovu vrátím. Zlín jsem si fakt zamiloval, je to takový můj druhý domov. Je to tam super od skvělých lidí v klubu až po fanoušky," září Freibergs. "Kdykoliv jsem něco potřeboval, tak mi pomohli. Například, když se mi rozbilo auto," doplňuje.

V Česku bydlí s rodinou a maximálně si to užívá. "Skoro denně se procházím po městě s ženou a dítětem, je to super místo pro život. Všechno je, jak má být. Jsem ve Zlíně se vším spokojený, je tam hezky. Už jsem všem klukům z nároďáku říkal, ať jdou hrát do Česka. Že je to super místo a taky je tam skvělá liga," prozrazuje bývalý zadák lotyšské Rigy.

"Super místo a skvělá liga. Už jsem všem klukům z nároďáku říkal, ať jdou hrát do Česka."

V KHL strávil sezonu před příchodem do Zlína. "Myslím, že se jí extraliga pomalu vyrovnává. To jsme mohli vidět v Kodani v duelu Ruska s Českem. Ta soutěž má dobrou rychlost, každý zápas je fyzicky náročný. Nejtěžší jsou asi utkání s Brnem, Libercem, Spartou a nesmím zapomenout ani na Hradec, protože tam máme naše kluky," směje se Freibergs.

Foto: Jiří Zaňát, hokej.zlin.cz

A jak je na tom s češtinou? "Mám v plánu se ji intenzivněji učit. Tuto sezonu na to nebylo příliš času, protože máme malé dítě. Ale teď už máme s ženou speciálního učitele. Chci se naučit víc. Třeba kouč Svoboda na mě ve Zlíně mluví česky a já mu stále nerozumím všechno, co říká," culí se zlínská opora, které přijde čeština jako lehký jazyk k naučení.

Oblíbená česká slova? Pojď, pojď! Pojďme, pojďme! Jdeme na to!

Se zlínskými spoluhráči se snaží česky občas pokecat. "Hlavně s Davidem Šťastným, protože jeho angličtina je fakt špatná. Klidně mu to řekněte," směje se Freibergs. Jeho oblíbená česká slova? "Pojď, pojď, pojď! Pojďme, pojďme! Jdeme na to! To mám opravdu rád, když se vždycky křičí v šatně před zápasy," uzavírá hráč, který strávil sedm let v zámoří.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz