Strašně silný zážitek! Budu to vyprávět vnukům, líčí záchranu Trávníček

Foto: Jan Čech

Téměř existenční utkání odehráli hokejisté Litvínova v neděli odpoledne na domácím ledě proti kladenským Rytířům. Chemici potřebovali v utkání za tři body, za nimiž vykročili velmi rychle, už během prvních deseti minut vedli o dvě branky. Nakonec z toho byla střelnice, divoké vítězství 5:2 a obrovská úleva na Zimním stadionu Ivana Hlinky. Litvínov po skvěle zvládnutém závěru baráže zůstává stále jediným celkem v extralize, který nikdy nesestoupil! Kapitán Vervy Michal Trávníček po utkání přiznal, že by si nedokázal představit svůj podpis pod historickým krachem tradičního celku ze severu Čech.

Nový fanshop

Dokázali jste ubojovat extraligu. Jak velký balvan vám spadl ze srdcí?
Když jsme po šesti zápasech měli čtyři body, tak to bylo hodně špatné. Zlomilo se to ve třetí třetině domácího utkání s Jihlavou, kdy jsme to otočil. Neskutečný zážitek"

Kde jste brali sílu se z toho takříkajíc "nepodělat“?
Jak jsem říkal. Když jste po polovině baráže čtyři body dole, tak vám nezbývá nic jiného, než na ledě nechat všechno a věřit, že to tam začne padat, protože s tím jsme měli obrovské problémy. Celou sezonu jsme nedávali góly, pak už ani pořádně nehráli v útočné třetině, soupeři nás mleli. Dokud jsme ale věděli, že tam ta naděje je, tak jsme to nemohli zabalit.

Zmínil jste zápase proti Jihlavě. Vy jste ale v posledních pěti zápasech získali dvanáct bodů! Kdy se to zlomilo?
Předtím jsme dělali body venku, ale doma nám to hodně utíkalo. Nejhorší bylo, když jsme doma prohráli dvě utkání. S Kladnem 1:2, kdy jsme ale byli celé utkání lepší, a pak zasloužený debakl od Karlových Varů 1:5. Tyhle zápasy nás dostali hodně dolu, protože před nimi jsme si říkali, že když uděláme všechny zápasy doma, tak to bude dobré a my hned první dva promarnili. V tu chvíli to bylo nejkritičtější, protože jsme jeli ven a už věděli, že nemůžeme zaváhat.

>> Litvínov si záchranu pohlídal! Jihlava se s extraligou loučí

V rozhodujícím utkání s Kladnem jste měli skvělý začátek, kdy jste během osmi minut vedli o dvě branky.
Bylo to velmi důležité. Když hrajete proti soupeři, který už nemá takovou motivaci, jako my, tak mu dáte sílu jedině tím, že ho necháte dlouho ve hře. První dvě branky nás hodně uklidnily. V závěru už na nás dolehla tíha okamžiku, kdy jsme věděli, že se to blíží. Začali jsme zmatkovat, ale dotáhli jsme to.

Dá se už hodnotit celá sezona?
Pořád jsme tahali za kratší konec. Ve chvíli, kdy jsme udělali šňůru dobrých zápasů a výsledků, tak nám to zase odskočilo. Bylo to podobné jako teď v baráži, kdy jsme si posledních šest zápasů už říkali, že musíme. I v sezoně jsme se párkrát dostali na dostřel desítce, ale pak přišel pokles a zase jsme byli dole. V závěru jsme se už připravovali na baráž.

Kloz trefil tyčku

Před třemi roky jste slavil titul, dají se ty emoce nějak porovnat? Tenkrát jste bojovali o první titul, teď o odvrácení prvního sestupu v historii Litvínova, pod kterou byste byl podepsán jako kapitán.
V tomhle by se dalo i říct, že jsem jako kapitán selhal. Nechci to úplně srovnávat, ale třetí třetina v klíčovém domácím zápase s Jihlavou, to byl strašně silný zážitek. Celou třetinu nás fanoušci hnali, věděli jsme, že když to neotočíme, je po všem. Tenhle moment si odnáším jako můj nejsilnější hokejový zážitek.

Jak jste celou tu sezonu prožíval? Jste lídr mužstva, hodně jste toho už tady zažil.
Já jsem pořád věřil! I když jsme byli čtyři body od druhé příčky tak jsem říkal, že to máme ve svých rukách. Když ty body budeme dělat, nemusíme se ohlížet na ostatní výsledky. 

V posledním domácím utkání přišel plný dům, trochu to vypadalo, jako byste zase hráli opět finále.
Popravdě si absolutně nedokážu představit, že bychom sestoupili. Kdybychom stáli na tom zimáku po zápase a věděli, že jsme spadli. To nejde. Nejde mi si to ani představit, fakt ne.

Hráči Litvínova slaví záchranu

Co říkáte celkově na vaše fanoušky? Po celou dobu tady bylo cítit spojení mezi vámi a nimi.
Něco neuvěřitelného. O tom zmiňovaném domácím utkání s Jihlavou budu jednou určitě vyprávět svým vnoučatům. Bylo to hodně silné. Když jdete do třetí třetiny, zápas o všechno a prohráváte o jednu branku, co si máte myslet. Po debaklu s Vary se tady pískalo, fanoušci dávali svou nespokojenost hodně najevo, ale v rozhodující třetině se ani jednou nezastavili! Burácení trvalo celých dvacet minut hry, skvělé. 

"Popravdě si absolutně nedokážu představit, že bychom sestoupili."

Byla to druhá baráž za tři roky, asi souhlasíte s tím, že se něco musí změnit.
Za poslední čtyři sezony jsme vlastně hráli třikrát až do konce dubna. To je hodně psychicky náročné. V tomhle počasí, co už je venku, hrají hokej už jenom ty největší… ani nevím, jak bych je nazval. (smích) Chtělo by to nějakou sezonu ve středu tabulky a nenervovat se až do posledního zápasu.

Sezona dlouhá, hodně se to načítá a vy už nejste nejmladší. Určitě tedy nějaký delší odpočinek uvítáte?
Končí mi smlouva, uvidím, co bude dál. Jak říkáte, teď budu odpočívat. Minulý rok jsme začínali přípravu 18., takže už jedem skoro rok v kuse! Ale pokud mám mluvit za sebe, tak já jsme měl fyzických sil ještě dost i v baráži.

Sestřih utkání: HC VERVA Litvínov – Rytíři Kladno 5:2

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz