Startují boje o baráž. Vary hrají za Sičáka, potvrdí s Motorem roli favoritů?

Foto: Jan Čech (Karlovarský deník), hokejkv.cz

Elitní čtyřka WSM Ligy ve čtvrtfinále nezaváhala, o extraligovou baráž se tak porvou očekávané dvojice – Karlovy Vary se Slavií Praha a České Budějovice s Kladnem. Semifinálové série začnou na západě a jihu Čech už v úterý 13. března, shodně od 17:30.

Jágr Chance liga

Karlovy Vary po triumfu v dlouhodobé části potvrdily formu a pohodu ve čtvrtfinálové sérii se Vsetínem, který smetly už ve čtyřech zápasech při skóre 21:3. "Myslím, že jsme byli o kousek hokejovější a týmovější, díky tomu jsme si zasloužili vyhrát. Klobouk dolů před výkonem našeho týmu, který byl korunován výborným výkonem Filipa Novotného," těší na klubovém webu asistenta Tomáše Marišku.

Hokej v číslech: Skvělí brankáři aneb Rozdíloví hráči série Vary – Slavia »

Nejlepší gólman základní části vstoupil do play off skvěle, pochytal 105 ze 108 vsetínských střel. Z jeho parťáků se nejvíc dařilo šestibodovým Jakubu Flekovi (4+2) a Tomáši Rachůnkovi (3+3). Ale úplně všechno tak růžové nebylo, Energie po drsném ataku Davida Vítka ztratila klíčového beka Vladimíra Sičáka, jenž utrpěl těžký otřes mozku, zlomeninu obou čelistí a vážné poranění lícní kosti i očnice.

"Už víme, že Vláďa v této sezoně nenastoupí. Nahradit ho bude velice složité. Ale já věřím, že máme dostatečně široký kádr a kvalitní hráče na to, abychom se s tím porvali. Budeme muset pozměnit hru v některých situacích, především v přesilovkách. Nicméně věřím, že ho týmovým výkonem zkusíme nahradit. I mužstvo to bere tak, že částečně hrajeme i za něj," hlásí Mariška před semifinále.

V něm se vítězi základní části postaví Slavia. "Mají hodně zkušených hráčů, dobře namíchaných s mladšími, kteří se dokáží prosadit jak individuálně, tak v předbrankovém prostoru. Pokud ale podáme výkon jako v sérii se Vsetínem, tak věřím, že budeme úspěšní. Bude záležet na tom, jak k tomu přistoupíme, jak budeme disciplinovaní a jak budeme plnit to, co jsme plnili ve čtvrtfinále," ví Mariška.

"Teď zatneme síly a nedáme kůži zadarmo."

V Edenu ze soupeře zrovna nejásají, ale v této fázi soutěže už si nelze vybírat. "Karlovy Vary mají ještě o něco lepší úroveň než České Budějovice. Mají nejlepšího gólmana v soutěži a dva skvělé slovinské obránce, kteří hráli na olympiádě. To mluví za sebe, že tým kvalitu má," pokyvuje na klubovém webu kouč Milan Razým. Ovšem kvalitu má i jeho výběr, který ve čtvrtfinále vystavil stopku Přerovu.

Slávisté stejně jako energetici prošli do semifinále v nejkratším možném čase. "Vypadalo to, že série bude delší, než byla. Nám to trvalo trochu déle, ale od druhé třetiny druhé bitvy jsme ukázali bojovnost. Hráči plnili role v přesilovkách a oslabeních, nemluvě o brankářích. S výkony jsme spokojeni," líčí Razým. "Teď zatneme síly a nedáme kůži zadarmo," velí před bitvou extraligových finalistů z roku 2008.

Slávisté nemají co ztratit, nejsou favority série, která by měla být přehlídkou dvou vynikajících gólmanů. Po nemoci už se má mezi tyče vrátit Dominik Frodl, který měl v základní části druhou nejvyšší úspěšnost zákroků. Proti Zubrům jej skvěle nahradil David Honzík, pro kterého by byly bitvy proti svému mateřskému klubu pikantní. Ale Slavii už nepomůže, nedávno totiž nastoupil v play off za Spartu.

Foto: Josef Poláček, rytirikladno.cz

České Budějovice potřebovaly o duel více, aby si zahrály o baráž. Havířov zdolaly 4:1 na zápasy. "Série s AZetem byla jen prvním krokem. Do semifinále jdeme stoprocentně se vší vážností. Buď jsme mohli hrát se Slavií, nebo s Rytíři. Máme Kladno, což pravděpodobně bude oproti Slavii pro fanoušky po hokejové stránce o něco atraktivnější soupeř," hlásí na klubovém webu asistent Luboš Rob starší.

Proti Motoru dá Jágr zase jen vteřiny: Myslel jsem, že to bude lepší »

Kladno divácky táhne pochopitelně i kvůli Jaromíru Jágrovi. Legendární útočník však stále není fit po čistém zákroku havířovského Marka Sikory a v posledních duelech se na ledě objevuje jen na pár sekund. Nastoupí k prvnímu střídání, ale okamžitě po buly peláší na střídačky a následně zmizí někde v útrobách stadionu. To vše, aby nasbíral potřebných patnáct startů pro případnou baráž o extraligu.

Stejný obrázek bude k vidění i v semifinále. "Bude to stejné. Jde o to, že kdybychom postoupili a dostali se do baráže, tak některé zápasy by se třeba hrály až za měsíc. A to věřím, že do té doby bych třeba byl schopen hrát," prozrazuje pro ČTK Jaromír Jágr, jenž má nadále problémy s kolenem. "Už mi není dvacet let a léčba trvá déle než u mladších lidí," dodává šestačtyřicetiletá hokejová ikona.

Kromě Jaromíra Jágra se v sérii představí další dva mistři světa z roku 2010. Obránce Filip Novák a útočník Petr Vampola, který je se sedmi body (2+5) druhým nejproduktivnějším hráčem play off. Vzadu se Motor spoléhá na jistého Petra Kváču, českobudějovický mladík dovolil Havířovu jen šest gólů v pěti zápasech a ve čtvrtfinále se blýskl dvěma čistými konty i úspěšností zákroků 95,52 procenta.

"Co se týče gólmanů, bude to vyrovnané."

"Jejich gólman sice chytá fantasticky, ale Cigi taky podává výborné výkony. Co se týče gólmanů, bude to vyrovnané," má jasno na klubovém webu útočník David Tůma, jenž je s šesti body (4+2) nejproduktivnějším Rytířem v play off. Ale zpátky k zasloužené chvále Lukáše Cikánka. Ten teď chytá ve velké pohodě, formu načasoval skvěle a měl by patřit ke klíčovým borcům Kladna, jež není favoritem.

"Budějovice jsou adept na postup do baráže a jsou favorit. My k nim pojedeme vyhrát alespoň bod," hlásí kladenský kapitán před nejbližšími bitvami na jihu Čech. Rytíři se nadřeli v sérii proti Jestřábům, slavili až v prodloužení šestého utkání, ale Motor mohou potrápit. Vždyť v sezoně s ním mají vyrovnanou bilanci. O soupeřově síle ví také Luboš Rob. "Máme před ním respekt, ale chceme vyhrát."

Zajímavé bude sledovat, jak si oba týmy povedou v oslabení. Ve čtvrtfinále byl mezi nimi obrovský rozdíl. Zatímco Motor ubránil všechny havířovské přesilové hry, svěřenci kouče Miloslava Hořavy si v tomto ohledu vedli nejhůře ze všech osmi týmů. V této herní situaci inkasovali od Jestřábů osm branek. Úspěšnost ubráněných oslabení 69,23 procenta není číslem, kterým by se Rytíři mohli chlubit.

Program semifinále play off WSM Ligy

Úterý 13. března – 1. zápasy:
17:30 HC Energie Karlovy Vary – HC Slavia Praha
17:30 ČEZ Motor České Budějovice – Rytíři Kladno

Středa 14. března – 2. zápasy:
17:30 HC Energie Karlovy Vary – HC Slavia Praha
17:30 ČEZ Motor České Budějovice – Rytíři Kladno

Sobota 17. března – 3. zápasy:
14:30 HC Slavia Praha – HC Energie Karlovy Vary
16:00 Rytíři Kladno – ČEZ Motor České Budějovice

Neděle 18. března – 4. zápasy:
16:00 Rytíři Kladno – ČEZ Motor České Budějovice
17:00 HC Slavia Praha – HC Energie Karlovy Vary

Úterý 20. března – případné 5. zápasy:
17:30 HC Energie Karlovy Vary – HC Slavia Praha
17:30 ČEZ Motor České Budějovice – Rytíři Kladno

Čtvrtek 22. března – případné 6. zápasy:
18:00 HC Slavia Praha – HC Energie Karlovy Vary
18:00 Rytíři Kladno – ČEZ Motor České Budějovice

Sobota 24. března – případné 7. zápasy:
17:00 HC Energie Karlovy Vary – HC Slavia Praha
17:00 ČEZ Motor České Budějovice – Rytíři Kladno

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz