Srdíčkem jsme to zvládli, těší Říhu. Čtvrtfinále? Padni, kdo padni!

Foto: Alena Zapletalová

(BRATISLAVA, od našeho zpravodaje) Byly to pořádné nervy, ale generálka na play off nakonec klapla. Češi přetlačili Švýcary trefou do prázdné brány, jelikož soupeř usiloval o tříbodový zisk, a vyhlížejí čtvrtfinále. Ovšem hodně se nadřeli. "Zlomili jsme to srdíčkem a charakterem mužstva," hlásí hlavní trenér Miloš Říha.

HokejkaTV

Jak byste zhodnotil utkání?
Velmi silný zápas, emotivní. Obě mužstva chtěla hrát. Začátek jsme trošku prospali, nechali jsme se vyhecovat. Všímali jsme si spíš nějakých zákroků než hokeje. Pak jsme se do toho vrátili a zápas otočili. Vedli jsme 4:2, jenže potom zase usnuli, možná jsme si mysleli, že se už soupeř nezvedne. Švýcaři hráli třetí zápas ve čtyřech dnech, ale klobouk dolů, zvedli se. Přehráli nás taktickými věcmi, které my nepoužili. Což mě docela překvapilo, protože my Češi vždycky použijeme hlavy, abych zápas dotáhli do konce. Oni nás přehráli při vhazování, které jsme si ukazovali na videu. My na to nezareagovali. Ale srdíčkem a charakterem mužstva jsme to nakonec zvládli.

V první třetině srazil Berra vyrážečkou Hronka. Chtěli jste pro švýcarského gólmana vyšší trest?
Chtěli, za tohle musí gólman dostat pět plus do konce utkání. Rozhodčí se s námi ale vůbec nechtěli bavit. Ani s kapitánem.

Byla to potřebná prověrka před čtvrtfinále?
Co se síly soupeře týká, tak ano. Ale my musíme hrát trošku jinak. Jestliže narazíme na silnějšího soupeře, musíme vydržet 60 minut pracovat podle nějakého schématu a podle něčeho, co si řekneme. Jinak fungovat nemůžeme.

Gólu Dominika Simona předcházela vaše trenérská výzva. Byl jste přesvědčen, že branka měla platit?
Nahoře na to máme lidi a okamžitě bylo jasné, že ten kotouč přešel přes čáru daleko dřív, než se náš hráč srazil s gólmanem. Takže tam nebyla ani chvilka zaváhání, že bychom si video nebrali. Věděli jsme, že to šlo o gól, který byl platný podle pravidel.

Tušil jste, že při vyrovnaném stavu sáhnou Švýcaři ke hře bez gólmana?
Počítali jsme s tím, ale hráči to neslyšeli.

Jakub Voráček nasbíral na šampionátu už 15 bodů, což je vynikající počin. Co na jeho výkony říkáte?
On je lídr a hraje také s vynikajícími spoluhráči, to si musíme uvědomit. Kuba se umí postavit, vystřelit, umí to vymyslet. Všichni mu to jedině přejeme, abychom měli znovu takového člověka, o něhož se může mužstvo i trenér opřít. Myslím, že Kuba Voráček už dokázal, že může být stejnou osobností.

REPORTÁŽ: Představení Domu českých fanoušků Bratislavě »

Jaké nedostatky jste viděl na hře českého týmu?
Nereagujeme na to, jak bychom měli poctivě zareagovat. S tím, že bychom hru kouskovali, zpomalili jí a nechtěli tolik hrát ten super hokej. Nesmíme tolik propadat v útočném pásmu a také nechtít dát tolik gólů, naopak je třeba trošku se zaměřit na to, abychom je nedostali.

Musel jste tým víc krotit, aby nebylo tempo tak bláznivé?
Kdyby se dal zkrotit, tak ho zkrotím. Ale tam byla obrovská euforie. Měli jsme ze Švýcarů obavy. A oprávněné obavy, jak je vidět. Za stavu 4:2 proto byla euforie veliká, oni vypadali, že už se nezvednou.

Budete sledovat večerní zápasy, které české reprezentaci určí čtvrtfinálového soupeře?
Je to v rukách někoho jiného, ne našich. Počkáme, jak to dopadne. Věřím, že Rusové a Švédové nebudou spekulovat.

Hodně přemýšlíte nad tím, kdo ze druhé skupiny na vás vyjde?
Hned dneska se na něco podíváme, soupeře sledujeme. Už jsem viděl asi tři zápasy. Odpoledne si dám chvilku pauzu a pak se podívám na další. Budeme to mít připravené, sestříhané, detailně rozebrané. Pomaličku se začneme chystat. Večer si pak přijdu odpočinout na utkání Rusů se Švédy.

Máte tip na čtvrtfinálového soupeře?
Ne. Padni, kdo padni.

Myslíte, že i hráčům je to z hlediska stylu hry jedno?
Myslím, že ano. Kromě Finů, které známe, jsou styly ostatních úplně stejné.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz