Splněný sen, hlásí Teplý před Karjalou. Dobříš mu připomněla Kanadu

Foto: Martin Voltr

Deset. Jestli se na poslední chvíli nepřihodí něco zlého, právě tolik juniorů odletí s národním týmem do Helsinek a následně zapíše premiérový reprezentační start. Michal Teplý mezi nimi bude patřit k těm zkušenějším.

Filip Pešán povolal na Karjala Cup nejdřív osm juniorů, během soboty přibyli na seznam ještě dva hráči z původních náhradníků. Všechny mladíky teď čeká jeden z největších zážitků dosavadní kariéry.

„Je to asi splněný sen každého hokejisty, dostat se do nároďáku. My jsme to tušili asi týden dopředu, protože nám Karel Mlejnek volal, že se o tom uvažuje a ať s tím zhruba počítáme. Pak vyšla nominace, na kterou jsem se koukal v televizi, a byli jsme všichni rádi,“ mluví Michal Teplý za „bažanty“.

„Těžkou hlavu si z toho nedělám. Nebojím se, že by to po fyzické stránce bylo nějak odlišné.“

Zatím ale přesně neví, co od akce očekávat. „Hrajeme tři zápasy. Pan Pešán v televizi říkal, že nás víc zapojí do zápasu s Ruskem, které tam jede s dvacítkou. Ale jinak teprve uvidíme,“ říká s tím, že ze starších hráčů zná osobně jen Jana Ordoše. „Hráli jsme spolu v Liberci. S dalšími hráči jsme se maximálně někde viděli,“ tahá z paměti.

Už jen tréninková konfrontace s dospělými borci bude pro hokejisty dvacítky hodně zajímavá. Natož pak když dostanou prostor i proti Finům či Švédům. Na někoho se jistě dostane, jinak by trenéři vlastně ani nesložili kompletní čtyři útoky.

„Jsou tam hotoví hráči, kteří už vědí, co mají dělat, a jsou vyzrálí. Jak fyzicky, tak psychicky. Bude to úplně něco jiného než dvacítka. Neřekl bych, že to bude rychlejší, ale hráči tam budou na nejvyšší úrovni,“ tuší devatenáctiletý forvard, který díky zkušenostem i tělesným předpokladům patří mezi kandidáty na solidní místo v sestavě. „Těžkou hlavu si z toho nedělám. Jsem vysoký a začínám nabírat i svalovou hmotu. Nebojím se, že by to po fyzické stránce bylo nějak odlišné.“

Mladíci navíc mohou jít do zápasů s čistou hlavou. Vždyť pro ně znamenají příjemný bonus. „To je taky pravda. Když se teď nemůže trénovat, tam nám svaz pomohl a vzal nás do Finska, abychom dobře trénovali a hráli i zápasy, ať jsme na ledě před mistrovstvím,“ pokyvuje Michal Teplý.

Účastník posledního šampionátu dvacítek by nyní za normálních okolností nejspíše pokračoval ve Winnipegu, kde loni ovládl produktivitu nováčků napříč celou Western Hockey League. Protože se ale soutěž rozběhne nejdřív po Novém roce, Teplý zůstal doma. S Mladou Boleslaví doteď využíval otevřený stadion v Dobříši.

„Jsme za to rádi. Led je tam sice jako na rybníku, ale aspoň něco. Jezdíme tam skoro každý den a jeden den v týdnu máme posilovnu, kdy jsme na parkovišti před zimákem s činkami. Víkendy máme volné,“ upřesňuje.

Tréninky pod širým nebem pro něj nejsou žádnou novinkou. „V Kanadě jsme chodili večer taky hrát. Tam jsou otevřené zimáky skoro na každém rohu. Je to příjemné, pokud tedy neprší nebo hodně nesvítí sluníčko. To pak nic nevidíte,“ usmívá se český šikula.

Michal Teplý v létě trénoval i s A-týmem Havlíčkova Brodu.

Michal Teplý v létě trénoval i s A-týmem Havlíčkova Brodu. | Foto: Markéta Křížová, bkhb.cz

Přes léto ale musel řešit i další komplikace než ty způsobené koronavirem. Chvíli trénoval doma v Havlíčkově Brodě a čekal, než se bude moci připojit k Liberci. Do organizace Bílých Tygrů zamířil právě z Kotliny před třemi lety a za první tým odehrál 16 extraligových utkání, jinak působil v juniorce a na farmě v Benátkách nad Jizerou.

Jenže... další starty už nepřidal. „Domlouvali jsme se, že už bych tam měl jet. Žil jsem v tom, že budu v Liberci normálně pokračovat, těšil jsem se i na kluky. Pak mi ale zavolali, ať ještě nejezdím, že nejsou vyřešené papíry s Chicagem. Vleklo se to hrozně dlouho, dokonce jsem kvůli tomu nemohl ani trénovat,“ popisuje zbytečné komplikace.

„Žil jsem v tom, že budu v Liberci normálně pokračovat.“

„Pak se ozvala Boleslav s tím, že by byli rádi, kdybych se k nim připojil. Odkoupili mě z Liberce a s Chicagem všechno vyřešili během tří čtyř dnů, takže jsem mohl normálně trénovat a hrát,“ líčí Teplý. V novém dresu ale stihl odehrát jen pět minut, premiéru mezi Bruslaři prožil v zápase třetího kola na ledě Plzně.

Od té doby musí mladík, jehož Chicago draftovalo loni a smlouvu s ním podepsal letos na jaře, na další zápasy čekat. „Teď zrovna nejsme vůbec v kontaktu. Oni měli spoustu práce kolem draftu a mají další práci, protože přestavují tým,“ hledá Teplý vysvětlení. Nejen proto v aktuálních dnech svou další hokejovou cestu na severoamerickém kontinentu neřeší.

„Co mám v hlavě teď, je to, že v pondělí odlétáme do Finska. Pak se vrátím a budu dobře trénovat v Boleslavi, snad už na normálním zimáku. A pak mám v hlavě dvacítky. Ani nevím, kdy se sejdeme, snad taky brzo. Potom už by se měly rozjet soutěže v Americe, tak uvidíme,“ nechává další plány otevřené.

Všechny kolem reprezentační dvacítky teď začíná otázka přípravy na mistrovství světa pálit víc, než by si přáli. Čechům totiž hrozí, že před vrcholem sezony nedostanou čas na odpovídající trénink. O to složitější by bylo nahánět favorizované soupeře, když budou mít náskok!

„Až se sejdeme, opřeme se do toho a všichni budeme mít chuť hrát hokej.“

„Všichni na sobě pracujeme a jsme v kontaktu. Máme různé mítinky, kde si ukazujeme minulé zápasy a rozebíráme je. Nikdo z hráčů v Česku ale pořádně netrénuje, všichni někam jezdí na ledy, tráví čas v autech nebo autobusech... Myslím ale, že nás to může i víc stmelit,“ věří Michal Teplý.

„Až se sejdeme, opřeme se do toho a všichni budeme mít chuť hrát hokej. Hlavně nechci, abychom pak zbytečně házeli špínu na to, že nemůžeme trénovat. Chci, abychom nebrečeli a makali! Když budeme odpočatí, tak se do toho za týden dva dostaneme a pojedeme v normálním režimu,“ dodává český talent odhodlaně.

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz