Splněný sen, hlásí nováček Stránský. Přání s bráchou si zatím neodškrtne

Foto: Karel Švec, Český hokej

Dres národního mužstva oblékal naposledy v kategorii dvacetiletých, Šimon Stránský se později vrátil ze zámoří do Vítkovic a v této sezoně na sebe výrazně upozornil. Leckdo možná čekal jeho zařazení do první reprezentace už v únoru, výborný bruslař se dočkal o dva měsíce později. Dnes večer nastoupí proti Rakousku a prožije ostrou mezistátní premiéru!

HokejkaTV

Netají velikou radost i odhodlání, aby očekávaný zápas dopadl podle představ. „Super, je to splnění snu," odpovídá na dotaz, co pro něj debut v elitním výběru znamená. Osobní meta hřeje také jeho nejbližší. „Když jsem se objevil v nominaci, táta byl zrovna v Americe. Ještě jsme to moc neprobírali. Ale kdo z rodiny bude mít čas, do Znojma přijede," dodává.

S bráchou v reprezentaci? Bylo by to hezké, ale on měl sezonu delší

Samotná pozvánka do přípravy před mistrovstvím světa pro Šimona hodně znamená. A v jeho okolí vyvolala značný ohlas. „Všichni mi hnedka gratulovali a byli šťastní." Stránský je členem hokejového klanu. Dědeček Vladimír má ligový titul s Vítkovicemi, tatínek Darek také aktivně válel, později se dal na trenérskou dráhu. Starší bratr Matěj začínal v národním týmu přesně před rokem, za trenéra Jandače v rámci přípravy na šampionát v Dánsku.

Foto: Petr Kotala, hc-vitkovice.cz

„S bráchou jsme to teď nijak speciálně neprobírali, jen mi gratuloval. Něco jsme si o nároďáku napsali," přiznává Šimon. Matěj si pod trenérem Říhou zahrál na únorových Švédských hrách, kdyby se oba sourozenci sešli v národním týmu najednou, byli by nadšení. „Oba si to přejeme. Uvidíme, jestli se nám to někdy splní, bylo by to hezké. Ale brácha měl sezonu delší, s Morou hrál ve Švédsku baráž," připomíná Šimon.

Stránský nejmladší má za zády povedený ročník ve Vítkovicích, na mezistátní scéně dostává šanci zaslouženě. „Nejlepší období? Možná jo," reaguje na dotaz, jestli tahle sezona zatím znamenala vrchol jeho kariéry. „Myslím, že to bylo celkově dost povedené, tedy z osobního hlediska. Play off mi vyšlo, ale je velká škoda, jak jsme dopadli ve čtvrtfinále." Od vyřazení Vítkovic s Oceláři už přece jen utekla nějaká doba, přebolel největší smutek? „Ale jo. Když si na tu sérii vzpomenu, tak mě to mrzí. Třinec jsme mohli potrápit víc, 0:4 není pěkný výsledek. Ale už se to dá kousnout."

Na nároďák jsem se těšil moc. Dám do toho všechno!

Nyní se druhým týdnem potí na trénincích reprezentace. Dobře ví, že brzy ohlásí nástup hokejisté z NHL či extraligové hvězdy. „Chtěl bych v týmu vydržet co nejdéle. Ale já si to přišel hlavně užít. Těšil jsem se moc. Když vidím, jací jsou tady hráči... Chci sbírat zkušenosti, dívat se, co ostatní dělají. Pořád jsem ještě mladý, dám do toho všechno a uvidíme, jak to dopadne," povídá s nadhledem.

Foto: Petr Kotala, hc-vitkovice.cz

Stránský platil v domácí soutěži za jednoho z nejšikovnějších mladých útočníků, o jeho možném zařazení do národního týmu se mluvilo už před únorovou akcí. „Já to tehdy ale nečekal. Nějak jsem nepočítal s tím, že bych jel na nějaký kemp reprezentace nebo na turnaj. Opravdu jsem nedoufal. Hrál jsem si svůj hokej. Snažil jsem se, mám radost, že jsem byl za to teď odměněný," hlásí upřímně.

Jakmile s Vítkovicemi opustil play off, neměl v plánu nic zásadního. „Říkal jsem si, že si udělám volno, o žádné dovolené jsem nepřemýšlel. Takže když dorazila pozvánka, nic jsem měnit nemusel. Přišlo to vhod," směje se. Coby ryzí nováček byl vděčný za drobné rady od kamaráda a klubového parťáka Patrika Zdráhala, který si v národním týmu zahrál už loni v listopadu. „Než jsme jeli poprvé na kemp, ptal jsem se ho, jak to v týmu vypadá. Co tréninky a tak. Jsem rád, že tu je a může mi třeba trošku poradit, přece jen v nároďáku zažil víc," uzavírá.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz