Sparťanský srdcař Výborný: Hrozně jsem věřil, že pomůžu. Udělal bych to znovu!

Foto: Jan Beneš, hcsparta.cz

Kdyby měli takové nasazení, jaké na střídačce sálalo z jejich kouče Františka Výborného, hokejisté Sparty by se nyní chystali na čtvrtfinálové bitvy. Jenže tým plný zajímavých jmen nezvládl předkolo s Libercem, sezonou se protrápil a skončil dřív, než se původně čekalo. Zkušený bard přišel v průběhu ročníku místo Jiřího Kalouse, Výborný chtěl pomoci a sparťanský stroj nastartovat. Leč nepovedlo se. "Tohle si ponesu do hrobu. Strašně mě mrzí, jak všechno dopadlo," hlásí ikona klubu.

Plekanec Chance liga

Mohl mít klid, pohodu v Mladé Boleslavi, kde původně ukončil trenérskou kariéru a pokračoval jako konzultant. Jenže František Výborný se na podzim bleskově vrátil do činné služby. Milovaná Sparta měla potíže, kouč byl osloven a okamžitě kývl. "Hrozně moc jsem věřil, že se zvedneme, že pomůžu. Jinak bych do toho nešel. Někteří mě od toho zrazovali, jenže já bych to udělal znovu. Vůbec jsem o tom nepřemýšlel. Jsem sparťan," povídá tiše a v jeho očích jsou vidět slzy.

V dnešním profesionálním sportu jsou takoví lidé unikátním úkazem. Výborný by mohl sedět v křesle a kochat se pohledem na medaile, jenže místo toho bojoval se Spartou v hodně kostrbatém ročníku. Prohrané zápasy ho stály tolik sil a vypětí, až měli jeho kamarádi obavy, zda člen sparťanského Klubu legend všechno přečká ve zdraví. Výborný sice nasměroval tým do předkola, ovšem pak následovalo rychlé vyřazení a obrovský smutek. "Jsem hrozně zklamaný. Chtěl jsem proti lidi tady, pro skvělé fanoušky, abychom hráli dál. Abychom se znovu rvali," povídá.

Když se zdálo, že naskočíme, další zápas nás zase posadil

Frustrace k trenéřině patří, nikdo na světě nesbírá jenom vítězství. "Já to zažil třeba před devíti lety, kdy jsem v listopadu šel ze Sparty s brekem a už nechtěl trénovat," připomene. Jenže teď je to něco jiného. Výborný definitivně končí, o poslední sparťanské etapě měl původně jiné představy,. "Byla to problémová sezona, pořád jsme tahali za kratší provaz. Povedlo se nám dostat do desítky, ale v předkole jsme narazili na silného soupeře. Liberec byl v posledních deseti kolech základní části nejlepší. Je potřeba sportovně přiznat, že Bílí Tygři postoupili zaslouženě. Podle mého dojdou hodně daleko," oceňuje kvality výběru Filipa Pešána.

Foto: Jan Beneš, hcsparta.cz

Sparta sérii ztratila pod Ještědem, páteční třetí bitva (jediná a poslední domácí) nabídla v podání Pražanů aktivní hokej, jenomže s nulovou koncovkou. "Hráli jsme pět přesilovek, ale nedali žádný gól. To je těžké. No a jak to bývá, pak jsme inkasovali ne že lehký gól, ale se štěstím. Po nahozené střele. Jak se říká, připravenému štěstí přeje. To nás letos nepotkalo. Takže smutek, pro mě zcela určitě," konstatuje. Na podrobné rozbory bude bude ještě prostor, základní příčiny nezdaru jsou ovšem jasně patrné.

"Kdo na naše zápasy chodil, tak to viděl. Jakmile jsme vedli 2:0, tak nějak jsme tušili, že dostaneme na 2:1. Že nám pak soupeř vyrovná a v prodloužení otočí. Mužstva, která mají sebedůvěru, dělají v zápasech body. Takový Mountfield takhle jede v podstatě celou sezonu. Nám se to nescházelo. V momentech, kdy jsme to potřebovali, se zdálo, že naskočíme. Ale další zápas nás zase posadil. Což byla někdy velká frustrace," rozebírá.

Každé utkání se jelo nadoraz, o každý bod. Hráči na to nejsou zvyklí

Vliv měla skutečnost, že tým netáhly předpokládané opory. "Jarda Hlinka zestárl, Petr Vrána se na začátku sezony zranil, musel se do toho dostávat. Byly tu další věci. Sparta si roky hrála víceméně v klidu. Já působil v Boleslavi a sledoval to na dálku, ale ti kluci věděli, že když nezvládnou dva zápasy, tak ten třetí už neprohrají. Letos to tak nebylo. Každé utkání se jelo nadoraz, o každý bod. Myslím, že hráči na tohle nejsou zvyklí, což tím pádem ovlivňovalo jejich psychiku. Nebylo to o tom, že by tým netáhli jen dva hráči. Dneska je trend jako v Olomouci a Zlíně, tedy mít jádro kluků, které je bojovné. Možná se o nich říká, že nejsou takoví hokejisté. Ale oni jsou hokejisté!" upozorňuje.

Výborného výsledky žraly, klub svého srdce chtěl a chce vidět výš. "Před lety jsem odešel po titulech, po třetím místě, které tu pak dlouho nebylo. Za deset let jedno stříbro, jinak nic. Sparta čeká na titul. Klub investuje velké peníze do hráčů, ale pořád se to nedaří," kroutí hlavou. Jeho mise skončila, na novou sezonu bude tým chystat někdo jiný. "V mém věku to byla poslední trenérská práce, v mém věku už si na střídačku stoupnout nechci. Udělal jsem to pro Spartu, ale bohužel to nevyšlo." Někdejší výborný útočník a poté jeden z nejlepších trenérů extraligové historie bude svoji Spartu dál.bedlivě sledovat. "Věřím, že se klub nějak poučí. Že zase bude dobrý. Extraliga je sice vyrovnaná, ale Sparta by měla být určitě výš," uzavírá.

Foto: Jan Beneš, hcsparta.cz

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz