Souboj fanoušků: Kdo má největší vlajku?

Foto: Roman Kučera

19. května 17:20

Roman Kučera

(BRATISLAVA, od našeho zpravodaje) Tentokrát si něco povíme o obřích vlajkách, které můžeme obdivovat při speciálních příležitostech přímo nad hlavami fanoušků.

HokejkaTV

V Bratislavě ji můžeme vidět v barvách (abecedně) Lotyšska, Rakouska, Ruska a Švýcarska, v českém provedení bohužel chybí. Která z nich je vlastně největší?

Údaje čerpám z toho, co mi řekli sami vlajkonoši. Jako zběžná kontrola mi posloužilo porovnání s rozměry sedadel v hale, které jsou široké přesně 48,6 cm.

Foto: Roman Kučera

Obecně lze říct, že taková vlajka přes celý divácký sektor působí úctyhodně, což je i zásadním důvodem, proč se používá. Zorganizovat její natažení přes lidi vyžaduje jisté úsilí kolektivu, což následně vede k uspokojení z dobře vykonané práce.

Foto: Roman Kučera

Potíž je v tom, že když jste pod vlajkou, nic nevidíte, a na hokej se lidé chodí hlavně dívat. Z čehož vyplynulo nepsané pravidlo, že vlajka se "aktivuje" jen po gólu, kdy se nějakou dobu oslavuje a hra je přerušená. Potom se zase sbalí a čeká se na další příležitost k rozvinutí.

Foto: Roman Kučera

O rakouských fanoušcích jsem již psal, jsou to srdcaři, kteří svůj tým podporují, i když se mu příliš nedaří. Vyfotit jejich vlajku ale nebylo snadné, gólů v jejich podání totiž bylo méně než šafránu.

Foto: Roman Kučera

Jejich vlajka patří Österreichische Fanclubu a měří dle jejich slov 4 x 2,5 metru. Myslím, že výška vlajky je o něco větší, porovnáním s výškou řad sedadel mi vyšla na cca 3 metry.

Foto: Roman Kučera

V každém případě Rakousku patří zde v Bratislavě hezké čtvrté místo v soutěži o největší vlajku.

Foto: Roman Kučera

Další vlajku zde mají Rusové. Podle toho, co jsem viděl, vypadá jako z pravého hedvábí a je ze všech vlajek nejprůsvitnější, skoro se přes ní dá koukat. Sbalená se vejde do kapsy, rozvinutá měří 8 x 4 metry.

Foto: Roman Kučera

Majitelem je Ruská hokejová federace.

Foto: Roman Kučera

Zvláštností je, že vše zajišťuje dvojice mladých lidí z Moskvy, kteří se v průběhu zápasu přemisťují po hale. Vždy si najdou vhodnou skupinku příznivců a tam to "rozbalí". Jelikož jejich tým střílí góly jak na běžícím pásu, nebyl problém vlajku vidět a zdokumentovat. Patří jí pomyslná bronzová medaile.

Foto: Roman Kučera

Švýcaři, vicemistři světa, zde předvádějí výborný a efektivní hokej. A záplava rudých fanoušků s bílým křížem je v bratislavských ulicích nepřehlédnutelná. Letos trhají rekordy v návštěvnosti, ale jejich vlajka je proslulá už mnoho let. Vezli ji s sebou i do Paříže, Kodaně...

Foto: Roman Kučera

Jejich vlajku vlastní fanclub WILLI FANS a měří 9 x 7 metrů. Na rozdíl od Rusů mají od začátku promyšlené místo, kde ji budou rozbalovat a jsou v tom sehraní. A jelikož i Švýcaři střílí gólů hodně, určitě ji každý z vás někdy zahlédl i v televizi. Stříbrná medaile.

Foto: Roman Kučera

Ale i mocné Švýcary poráží malý dvoumilionový národ, pro který je hokej doslova vším. Jsou to Lotyši. Jejich skandování La-tvi-ja a SA-RAUJ (do toho!) zná celý hokejový svět.

Foto: Roman Kučera

Jejich vlajka je tak velká, že se ji nikdy nepodařilo rozvinout celou. Mají také jinou strategii. Nedávají si ji nad hlavy v kotli, ale umisťují ji do volných sektorů, kde nikdo nesedí, přímo na sedadla. Myslím, že to má dva důvody. Lotyši nestřílí tolik gólů a chtějí, aby vlajka byla vidět. A vlajka je tak velká, že se nevejde do jednoho sektoru. Mám navíc dojem, že je z tlustšího materiálu a hůře se s ní manipuluje.

Foto: Roman Kučera

Nese to s sebou nevýhodu, že ji mohou rozbalit jen na méně navštěvované zápasy. Ale občas se to zadařilo. Zdokumentoval jsem na vlastní fotoobjektiv, že byla přes 20 sedadel, což je šířka 10 metrů, ale ani tehdy nebyla vidět celá. Podle Lotyšů má 20 x 8 metrů. I kdyby mírně přeháněli, je jisté, že jim patří zlatá medaile.

Foto: Roman Kučera

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz