Sněžku pokořil po rukách! Para hokejistou roku je 53letý Kvoch

Foto: Karel Švec, Český hokej

V rámci slavnostního vyhlášení ankety Zlatá hokejka 2020 došlo i k ocenění nejlepšího para hokejisty roku. Stal se jím bojovník a zkušený matador Tomáš Kvoch, který píše velký příběh.

Chance liga na Hokejka TV

Osudnou se mu stala výprava s přáteli na festival do Brna. Psal se červenec roku 1989, když během cesty vlakem zjistil, že má špatné lístky. Ve Žďáru nad Sázavou se tak rozhodl využít údajnou desetiminutovou pauzu a pelášil koupit ty správné. Dnes už ví, že to byla chyba.

Foto: paraostrava2019.cz

U pokladny se dozvěděl, že vlak vyrazí za pár sekund. Když potom přibíhal v té době už k pomalu jedoucí soupravě, chtěl do ní naskočit otevřenými dveřmi. Jenže proti byla iniciativní průvodčí. „Zařvala na mě, co blbnu, a shodila mě pod vlak,“ vzpomínal Kvoch pro Deník.

Když se pak probudil v nemocnici, zjistil, že mu amputovali obě nohy. „Chtěl jsem na záchod a nešlo to. Odkryl jsem peřinu a zjistil jsem… Byl to šok.“ Byl zdrcený a přemýšlel nad svou budoucností, s pomocí své sestry se však vrátil do normálního života a začal si plnit sny.

Foto: Karel Švec, Český hokej

Věnoval se tenisu, časem se pustil do para hokeje, který si moc zamiloval. Jezdí také na kole upraveném pro vozíčkáře, tzv. handbiku, na němž ujel Tour de Labe. A problém mu nedělalo ani zdolání naší nejvyšší hory. Sněžku pokořil na invalidním vozíku, ale i po rukách!

„Nevzal jsem si boty, tak jsem to musel vzít po rukách,“ vtipkoval Kvoch, když přebíral cenu pro nejlepšího para hokejistu roku. „Když to vyjdete po nohách, tak proč ne po rukách. Vzal jsem si rukavice, šel Obřím dolem a za sedm hodin byl nahoře,“ udivoval ostatní v sále.

Foto: Karel Švec, Český hokej

53letý Tomáš Kvoch je legendou českého para hokeje, byl u počátků tohoto sportu u nás, patří mezi největší bojovníky, což ukázal na loňském světovém šampionátu v Ostravě. Tehdy byl v semifinále s Američany tvrdě atakován spoluhráčem a na chvíli dokonce ztratil vědomí.

„Když jsem dostal ťafku, o tom hráči jsem ani nevěděl. Když mě pak odvezli z ledu, tak jsem byl při vědomí. Na ošetřovně doktor chtěl, že mě odveze do nemocnice. Já mu říkám, ať na to zapomene, že tam je 9 tisíc lidí a já tady nejsem od toho, abych jel do nemocnice,“ líčil.

Několikanásobný účastník mistrovství světa a paralympijských her v uplynulém ročníku para hokejové ligy s pardubickými Mustangy toužil po titulu. O ligový vrchol jej však připravila koronavirová krize, finále se Studénkou zůstalo nedohráno a nový mistr nebyl poznán.

I ve svém úctyhodném věku pokračuje v kariéře, ale už ne na mezinárodním poli. „Jako hráč reprezentace jsem už ukončil kariéru,“ prozradil Kvoch, který už se dřív loučil, a stejně se nakonec vrátil. Nezláká ho teď ještě MS, které se nejspíš příští rok zase vrátí do Česka?

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz