Smutek v Rusku. Zapomenutý šampión ze Sarajeva v 61 letech zemřel

21. května 14:02

Václav Jáchim

V roce 1984 vyhrál olympijské hry, později se ale na šampíóna ze Sarajeva zapomnělo. Alexander Gerasimov patřil k oporám CSKA Moskva, další velký turnaj si už ovšem nezahrál. Hokejové Rusko teď potkala smutná zpráva, někdejší vynikající útočník dnes v 61 letech zemřel.

Zlatá hokejka 2020

Vynikající bruslař a konstruktivní útočník začínal s hokejem v rodné Penze, pod vedení svého otce. V letech 1979-80 si za místní Dizelist zahrál sovětskou ligu, načež ho do akce povolal trenér Viktor Tichonov a Gerasimov posílil CSKA Moskva.

Se slavným klubem spojil velkou část kariéry, v letech 1981 až 1987 získal sedm domácích titulů v řadě, o rok později ukončil vrcholovou činnost. V juniorském věku byl Gerasimov jedním z největších sovětských talentů. V roce 1977 získal zlatou medaili na mistrovství Evropa hráčů do 18 let, v letech 1978 a 1979 se stal dvakrát juniorským mistrem světa v kategorii dvacetiletých.

Gerasimov vytvořil velmi údernou ofenzivní dvojici s Vjačeslavem Bykovem, často s nimi nastupovali Michail Vasiljev nebo Andrej Chomutov. V roce 1984 se prosadil do sovětské sborné pro olympijské hry v Sarajevu, odkud si přivezl zlatou medaili. Na turnaji  sehrál sedm utkání, zaznamenal dva góly a přidal tři nahrávky.

Je zajímavé, že poté už se na velké akci typu mistrovství světa nebo olympiády nepředstavil, zatímco Bykov či Chomutov patřili k dlouholetým esům sovětských či ruských výběrů. Trenér Tichonov posunul do sborné Valerije Kamenského nebo trojku z Dynama Moskva ve složení Světlov, Semjonov, Jašin. O slovo se hlásili mladší hráči jako Davydov, Němčinov, Leonov a spousta dalších.

V dresu CSKA Moskva sehrál Gerasimov celkem 232 utkání sovětské ligy, přičemž nastřílel 73 branek. Po ukončení aktivní činnosti o něm nebylo slyšet. Sice působil jako trenér, ale jen u mládeže – především v CSKA Moskva. Na elitní hokej chodil v roli diváka, vzhledem ke zdravotním problémům poslední dobou nehrál zápasy veteránů.

Dnes přišla z Moskvy smutná zpráva, Alexander Gerasimov ve věku 61 let zemřel. Z týmu olympijských vítězů 1984 je šestým hráčem, kteří nejsou mezi námi. Už dřív zemřeli obránce Igor Stělnov, útočníci Nikolaj Drozděckij, Vladimír Krutov, Viktor Ťumeněv a nedávno také Alexander Skvorcov.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz