Smoleňák chce zvednout pohár: Unikátní možnost zapsat se do historie!

Foto: Jan Vavřina, mountfieldhk.cz

Kdyby před sezonou někdo prohlásil, že Hradec Králové bude dnes hrát finále Ligy mistrů – a ještě navíc na svém stadionu –, většina lidí by ho asi označila za blázna. A přece. Ten den nadešel. Mountfield v čele s kapitánem Radkem Smoleňákem se může kolem deváté hodiny večerní stát oficiálně nejlepším hokejovým klubem Evropy.

partneři českého hokeje

K tomu tedy musí porazit švédskou Frölundu, trojnásobného šampiona z dosavadních pěti ročníků soutěže. A když se to nepovede? Ano, už postup do finále je obrovským úspěchem. Ale nikdo z hráčů teď nemá sebemenší pomyšlení, že by se u něj měli zastavit.

„Finále zní výborně, ale jak se říká: Když nevyhrajete, tak nikoho moc nezajímá, jestli jste druhý, třetí, nebo poslední. Jsme rádi, že jsme se do finále dostali jako druhý český tým, ale chceme být prvním, který soutěž vyhraje,“ burcuje Radek Smoleňák.

Cítíte před zápasem speciální napětí?
Napětí ani ne, spíš natěšení, abychom už začali. Dlouho se o finále mluví a píše, a kamkoli ve městě jdete, lidi se o tom baví. Už se těšíme, až přijde první střídání a budeme to moci rozjet.

A když se o zápase tolik mluví, vnímáte na sebe větší tlak, abyste vyhráli?
Já nemůžu mluvit za ostatní, ale cesta sem byla dlouhá a nebyla úplně jednoduchá. Tím, že jsme se dostali až do finále, jsme si potvrdili, že hokej umíme. Když už jsme prošli přes tolik silných soupeřů, byla by škoda to teď nedotáhnout. Čeká nás poslední krok.

„Tím, že jsme se dostali až do finále, jsme si potvrdili, že hokej umíme. Když už jsme prošli přes tolik silných soupeřů, byla by škoda to teď nedotáhnout.“

Čím to, že jste přes ně prošli, když vám to v extralize pořád skřípe?
To se ptá pořád každý... Čím to je? Hráli jsme dobré zápasy. Nevím, co bych na to porovnání řekl. Liga mistrů je trošku jiná soutěž, opravdu jsme měli top mančafty z Evropy, a na ty se musí na sto procent odehrát každé střídání a udělat každé rozhodnutí s pukem. To jsme v těch zápasech dokázali, a proto jsme ve finále.

Dostali jste se sem hlavně díky defenzivě, viďte?
Samozřejmě, hráli jsme dobře dozadu, Mazi (Marek Mazanec) chytal fantasticky. Ale k tomu jsme dali důležité góly. Ty zápasy jsme výborně odehráli od prvního do posledního kluka a důležité bylo i nastavení hlav, že ze sebe každý dokázal vymáčknout maximum a obětovat se pro tým.

Foto: Stanislav Souček, mountfieldhk.cz

Očekáváte defenzivnější bitvu i dneska?
Můžu říct, že jo, a může to být 5:5 po první třetině (směje se). Ale je pravda, že tyhle zápasy jsou o jedné dvou chybách. A oba dva týmy jsou natolik vyspělé, že kdo tu chybu udělá, toho může stát zápas. Neočekávám žádné střelecké představení a myslím, že se bude hrát od podlahy, ale tak, aby nikdo zbytečně nepropadl nebo neoslabil tým.

Co by mělo na Frölundu platit? Měli jste ji v základní skupině, ale bavili jste se o jejích dalších zápasech?
Hodně jsme se soustředili na extraligu, měli jsme strašně moc zápasů. Teď to řešíme, ale myslím, že v sobě pořád nějak máme ty zápasy, co jsme s Frölundou odehráli v létě. Tenhle poslední zápas je ale opravdu o tom, kdo je tam schopný toho odevzdat víc a víc se obětovat, a ne o nějakém přemýšlení, kdo stojí proti nám.

„Podepsat se pod takový úspěch by znamenalo hodně pro nás hráče, organizaci, město, sponzory i majitele. Bylo by to opravdu hezké.“

Pro hlavu je každopádně super, že jste už Frölundu porazili.
Jo. Hokej je takový, člověk může porazit úplně všechny. Jejich sílu respektujeme, víme, že tam mají výborné kluky, ale to my máme taky. Nevidím vůbec důvod, proč bychom se měli bát.

Jak vysoko řadíte finále ve své kariéře?
Já jsem v chlapech hrál akorát jedno finále ve Finsku, od té doby nic. Takže tohle pro mě znamená hodně. Když jsem přišel do Hradce, tak s tím, že chci něco vyhrát. Ve svém věku už na to koukám jinak, než když mi bylo dvacet. Pro spoustu kluků to může být jedinečná šance, možná jediná v kariéře, něco vyhrát. Doufám teda, že ne. Ale je to unikátní možnost zapsat se do historie. Být prvním českým týmem, který to vyhraje, zní opravdu hezky. Podepsat se pod takový úspěch by znamenalo hodně pro nás hráče, organizaci, město, sponzory i majitele. Bylo by to opravdu hezké.

Foto: Stanislav Souček, mountfieldhk.cz

A taky pro fanoušky. Nepřekvapil vás jejich zájem o vstupenky? Klidně byste vyprodali i dvakrát větší arénu.
Hala samozřejmě není nafukovací. Podpora nás těší, cítíme ji od lidí. O to víc jsem rád, že hrajeme doma. To minimum, které lidem za podporu ve všech letech můžeme dát, je, že to vyhrajeme. To by jim udělalo největší radost.

Co byste bral víc? Vyhrát dneska Ligu mistrů, nebo vyhrát titul v extralize?
Vyhrát obojí! Já chci vyhrát, jakoukoli trofej budeme moct. Na extraligu teď vůbec nekoukám, máme před sebou tohle, což je teď důležitější. Za týden se můžeme bavit dál. Pak si zase hlavu přenastavíme tak, abychom udělali dobrý výsledek a došli co nejdál i v extralize.

„Já tady nejsem od toho, abych někoho zachraňoval. Zajímá mě jenom to, abychom vyhráli.“

Přestože jste klub, necítíte se teď už trochu jako reprezentace? Hodně lidí z dalších klubů v Česku vám přeje úspěch.
To nevím, jestli jako reprezentace. Ale jak už jsem říkal: Že jsme takhle daleko, a ještě to hrajeme doma, je pro město a lidi kolem opravdu hezké. Taková odměna, že hokej se tady dělá dobře. Je fajn, že po těch letech, co se tady hokej začal hrát na nejvyšší úrovni, se sklízí ovoce.

A máte na paměti, že výhra v základní hrací době by podržela český koeficient a i příští rok by do Ligy mistrů postoupily čtyři kluby?
To je poslední věc, která mě teď zajímá (směje se). Já nehraju za nikoho, já hraju za to, abychom vyhráli. A jestli vyhrajeme v prodloužení, nebo 15:0... Já tady nejsem od toho, abych někoho zachraňoval. Zajímá mě jenom to, abychom vyhráli.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz