Skončit? To by bylo moc jednoduché, říká Jágr. Proč má těžší roli než v NHL?

Foto: Facebook HC Oceláři Třinec

Původně zvažoval, že během moravského tripu Rytířů naskočí a v dresu svého klubu absolvuje první soutěžní zápasy letošní sezony. Jaromír Jágr ale nakonec změnil plány. Kdy se tedy objeví na ledě? „To bych také rád věděl. V jaké fázi jsem. I když jde o druhou nejvyšší ligu, je pořád hodně kvalitní. Abych pomohl mužstvu, musím být fyzicky dobře připravený. A být si jistý. Až moje tělo řekne jo, půjdu do toho," vysvětluje.

Jágr Chance liga

Legenda českého hokeje tráví víkend na severu Moravy. V pátek Jágr sledoval zápas Třince s Plzní, druhý den se jeho Rytíři představili ve Frýdku-Místku, kde sídlí farma Ocelářů. „Právě tam jsem chtěl včera nastoupit. Ale ještě se necítím," povídá. 

Jágr si zatrénoval s mládežníky

Ačkoli nebojuje v soutěžních zápasech, má mraky jiných povinností. I to v jeho případě hraje roli. „Je obtížné všechno skloubit. Nevím, jestli to někdo zažil, možná Martin Straka. Používáte fyzickou zátěž v hokeji i manažerskou práci. Když jednáte nebo vyřizujete věci, a pak jdete tři hodiny fyzicky na maximum, to je pro mě mnohem těžší, než hrát NHL. Pokud připočtete akce se sponzory, charitu, děti, mládež... Času pak moc není," připomíná.

Snažím se udělat, co je nejlepší pro náš klub. Je třeba se obětovat

Termín návratu do hry je zatím nejasný. Jágr dá vyloženě na své pocity. „Nevěřím tomu, že jsem natolik připraven, abych to ve zdraví přežil. Nemám tolik natrénováno, je tam trošku strach, abych se nezranil," přiznává naprosto otevřeně. Během setkání s médii v Třinci to bylo tématem číslo jedna.

Při debatě o budoucnosti padl i dotaz, zda Jágr v duchu nepřemýšlí o tom, že by aktivní kariéru ukončil. „To by bylo moc jednoduché," namítá. „Snažím se udělat ne to, co je nejlepší pro mě, ale pro náš klub. Jsou situace, kdy nemůžete myslet na sebe. Je třeba se obětovat. Věřím, že pokud budu na ledě, budu pro náš klub prospěšný. Možná se pletu, pak řeknu: ne, nemá to cenu. Ale teď tomu věřím."

Foto: Lukáš Filipec, hcocelari.cz

Jágr coby majitel Rytířů musí vnímat souvislosti. A realitu. „Nejde jen o hokej, všechno je nabalené na sponzory, na diváky. Kdybychom měli stadion pro 20 tisíc lidí a bylo pořád vyprodáno, samozřejmě by všechno vypadalo jinak. Člověk musí dělat věci, které jsou prospěšné pro klub," zdůrazňuje.

Zápasy teď na Moravě? Šance je hodně malá, spíš minimální

Nyní je velmi pravděpodobné, že čekání na Jágrův první soutěžní start v sezoně ještě potrvá. „Přijel jsem a v Třinci si zatrénoval, ale na Moravě pravděpodobně žádné zápasy nesehraju. Šance je hodně malá, spíš minimální. Mohl bych to odehrát, tomu věřím. Možná bych se nezranil. Ale z mého pohledu to není potřeba. Musím se cítit na takové úrovni, abych věděl, že mohu nastupovat dlouhodobě. Do dalších a dalších zápasů," opakuje.

Tyhle věty se týkají i případné výpomoci Ocelářům, která se rýsovala už v loňské sezoně. „Nezacházel bych moc do detailů. Všechno bude záležet na tom, jak se budu cítit. A jak na tom budu hokejově, což je důležité pro mě i pro Třinec. Kdybych nebyl podporou pro tým, nebylo by to dobré ani pro jednu stranu. Dejme si čas. Uvidíme, jak se situace bude vyvíjet."

Foto: Bohumil Kučera, rytirikladno.cz

Vzhledem k tomu, že není fit, nenastoupil Jágr ani na krátkou tenisovou partii při čtvrteční rozlučce Radka Štěpánka. „Před měsícem jsem měl v plánu, že bych si šel pinknout s Pavlem Nedvědem nebo Petrem Čechem. Ale před časem jsem si natrhl zadní stehenní sval, navíc mě pobolívá rameno. Na tenis nebyla šance." Tím pádem má víc času na jiné povinnosti, během pobytu v Třinci a okolí toho Jágr stihl hodně.

I když hokej miluju, stáří vás někdy osloví negativně

„S místními majiteli se známe snad 15 let. Bylo to propojené i s panem Černoškem z Prostějova. Spolupráce začala přes Jágr team a dostala se do vzájemného kamarádského vztahu." Ve Werk aréně absolvoval Jágr nedělní dopoledně trénink s dětmi a mládeží. „Jít si s nimi zatrénovat a vidět tu jejich chuť do hokeje, to je radost. U mě už se to tak nevidí. I když hokej miluju, stáří vás někdy osloví negativně. Ne každé ráno je příjemné. Děti tu radost mají, což nakazí každého. I mě." usměje se.

Také sledování pátečního mače Ocelářů s Plzní bral napůl pracovně. „Zajímá mě rozdíl mezi extraligou a Chance ligou. Je těžké to sledovat z tribuny, protože abych ten rozdíl poznal, bylo by nejlepší, kdybych si zápas zahrál. Proto jsem rád, pokud to naši hráči udělají. Rozdíl tam je, ale ne tak velký. V poslední baráži nám to uškodilo. V prvních zápasech měli naši hráči až moc velký respekt. Kluci z nižších soutěží si myslí, že jsou horší. To nás nakonec možná stálo postup.

Jágr je momentálně vytížený prací pro Rytíře, na nic jiného nemyslí. Když ho v průběhu léta oslovil reprezentační kouč Miloš Říha s myšlenkou, zda by nechtěl dělat manažera národního týmu, nepochodil. „Je pravda, že jsem s Milošem Říhou mluvil. Odpověď byla jasná: jsem ještě aktivní hokejista. Teď jsem zraněný aktivní hokejista (směje se). V tu dobu pro mě byla priorita někde jinde: tedy hrát a udělat maximum pro náš klub. Tím všechno skončilo," uzavírá.

Jaromír Jágr udílel rady na střídačce.

Jaromír Jágr udílel rady na střídačce. | Foto: Jan Velčovský, hcf-m.cz

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz