Škarek opouští Duklu. Bude chytat v zámoří, nebo ve finském Lahti?

Foto: Markéta Křížová, hcdukla.cz

30. dubna 2018, 17:57

Adam Bagar

Talentovaný brankář Jakub Škarek opouští Duklu, zároveň i česká kluziště. Jihlavského odchovance čeká draft NHL, po němž se rozhodne o jeho dalším působení. „Buď si ho draftovaný klub stáhne a podepíše s ním smlouvu, nebo ho nechá ještě rok v Evropě. V tom případě bude působit v týmu Pelicans Lahti,“ hlásí na oficiálních stránkách jednatel klubu Bedřich Ščerban.

Nový fanshop

"Jsou dvě možnosti. Kuba bude draftovaný klubem NHL, podepíše s ním smlouvu a tento klub nám bude platit výchovné, nebo smlouvu nepodepíše, bude rok působit ve Finsku, ale sezona se bude počítat, jako kdyby hrál v Jihlavě. Dukla tak dostane výchovné i finanční kompenzaci za hostování ve finském klubu," objasňuje Škarkovu situaci jihlavský šéf.

Osmnáctiletý talent má pro další dny a týdny jasně daný plán. "Už ve středu 2. května odlétám do Finska na letní přípravu. Pak poletím do zámoří na Combine Fitness Testy, ty jsou součástí draftu a zahrnují fyzické testy i pohovory s týmem. Následně se vrátím do Lahti a dokončím tam letní přípravu," popisuje Škarek, kterého nakonec čeká volno a draft.

"Pro mě je důležité, abych chytal co nejvíc zápasů a posunul se i mimo led. Mám na mysli postarat se o sebe, vařit si, prát..."

"Na ten se hodně těším, protože je to jeden z vrcholů, co se může hráči povést. Uvidíme, jak to bude dál." Záležet bude na tom, kdo si pravděpodobnou jedničku draftu mezi evropskými brankáři vybere. Možná je i trošku rád, že se nemusí sám rozhodovat. "Jasně, na jednu stranu je dobře, že o tom nerozhoduju já, ale tým, který mě draftuje," potvrzuje.

Své další působení příliš neřeší. "Pro mě je důležité, abych chytal co nejvíc zápasů a posunul se i mimo led. Mám na mysli postarat se o sebe, vařit si, prát... To se můžu naučit v zámoří i ve Finsku. Možná kdyby za mnou chtěli přijet rodiče, tak je lepší Lahti, protože je přece jen blíže. Ale jinak je mi to vesměs jedno," přiznává před odchodem do zahraničí.

Foto: Klára Petrásková

O Finsku se bavil také se svým dobrým kamarádem Dominikem Hrachovinou, který už osm let chytá za Tapparu. "Největší oříšek bude asi ten jejich jazyk. Ale Dominik říkal, že se ho snažil naučit co nejdřív, aby zapadl. Budu se snažit průběžně pochytit základy, což nebude lehké, i když mi jazyky jdou," prozrazuje Škarek, který si nejspíš pomůže angličtinou.

Brankáři, jehož oblíbenci jsou Rusové Sergej Bobrovskij a Andrej Vasilevskij, se z mateřského klubu neodchází lehce. "Na celkové působení v Dukle budu vzpomínat jednoznačně pozitivně. Jsem neskutečně vděčný, že jsem tady mohl hrát. Kdyby byla někdy v budoucnu možnost zase v Jihlavě působit, nebránil bych se," pokyvuje mládežnický reprezentant.

Dukla je bez gólmana, kromě Škarka končí Volden a zřejmě i Kořenář

V prvním mužstvu Dukly debutoval už v patnácti letech, celkem v něm zapsal 95 startů. "Chtěl bych poděkovat trenérům, kteří mě kdy trénovali, protože mi každý dal hodně zkušeností do budoucna. Zároveň i trenérům áčka, že mi dali příležitost takhle brzy chytat, jelikož to od nich chtělo hodně odvahy. A také spoluhráčům a fanouškům," loučí se Škarek.

Obsazení gólmanského postu je teď z hlediska hráčského kádru jasnou prioritou jihlavského vedení. Další odchovanec Josef Kořenář totiž krátce po konci neúspěšné baráže odletěl na kemp do zámoří, v Dukle nebude působit ani Nor Lars Volden. Jednou z variant je návrat Jana Brože, který má za sebou povedenou sezonu v Moravských Budějovicích.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz