Sezona Vítkovic: Velké naděje a krach ve čtvrtfinále. Co přinese průvan v kádru?

Foto: Petr Kotala, hc-vitkovice.cz

Dlouho se pohybovali mezi extraligovou špičkou. V závěru základní části ovšem vítkovičtí hokejisté vypadli z elitní šestky a museli do předkola. V něm zdolali pražskou Spartu, jenže ve čtvrtfinále Ostravany vyřídil pozdější šampion z Třince a bylo po nadějích.

HokejkaTV

Ambiciózní tým tak podruhé v řadě skončil hned na startu play off. Letos bylo vyřazení o to bolestivější, že Vítkovice zničil regionální rival z Třince hladce ve čtyřech zápasech. Ostravané v koutku duše určitě pomýšleli výš.

V sezoně, kdy si tradiční klub připomněl výročí 90 let od svého založení, by se to slušelo. Leč nepovedlo se. Na druhou stranu vítkovický tým na svém ledě rozdával radost, doma patřil k nejlepším mužstvům soutěže.

Vítkovice zahájily přípravu: Jak vypadá kádr? »

A byť to herně někdy skřípalo, dokázaly si Vítkovice vypomoct bojovností. Vyletěli mladí dravci – Šimon Stránský a Patrik Zdráhal. Brilantními výkony po celou sezonu se zaskvěl gólman Patrik Bartošák.

Po sezoně Ostravané provedli zásadní řez kádrem. Odešly některé opory, místo nich mají šanci ukázat se talentovaní mladíci. Byť je část fanoušků kritizovala, trenéři Jakub Petr s Pavlem Trnkou mají nadále důvěru. Povede se jim namíchat správný mix? To ukáže nový ročník. Jak vypadal ten uplynulý?

Konečné umístění v Tipsport extralize: 7. místo.

Co se povedlo?

Domácí zápasy. Ty byly vítkovickou doménou. Vždyť ostravské mužstvo z 26 domácích utkání základní části vyšlo naprázdno jen třikrát. Vítkovice nasbíraly 20 výher, celkem doma získaly luxusních 60 bodů. Víc jich na svém ledě urval pouze Liberec. Sportovní výkony byly nejlepší pozvánkou pro fanoušky. Škoda, že jich nechodilo víc. Vítkovice si to zasloužily.

Zápasy se Spartou. Výhra nad Spartou? Ta potěší každého ostravského fanouška bez ohledu na to, jak se týmu zrovna daří. Vítkovičtí na svého tradičního rivala narazili v sezoně osmkrát a ovládli šest utkání. Obzvlášť cenný byl skalp Sparty v předkole play off.

Oslavy 90 let. Vítkovický klub si v prosinci roku 2018 připomněl své 90. narozeniny opravdu velkolepě. Nejen, že před natřískanou arénou zdolal Spartu. Duelu předcházela nádherná ceremonie, během níž vystoupal pod střechu haly dres legendárního Františka Černíka. Oslavy si nenechalo ujít ani téměř 90 osobností vítkovického hokeje.

Bojovnost a vůle. Parta bojovníků kolem ranaře Jana Výtiska si nenechala nic líbit. Uměla přitvrdit, když bylo potřeba. A navzájem si vypomoct i obětavostí. Není divu, že v základní části ovládli Vítkovičtí týmový Radegast index, známou metriku hokejových bojovníků. Bojovnost? Tu má ostravské publikum rádo.

Co se nepovedlo?

Čtvrtfinále. Nešlo zvolit jinak. Po vítězství v předkole nad Spartou vítkovičtí hokejisté nevyužili euforii a derby s nedalekým Třincem nezvládli. Po úvodních dvou porážkách pod Javorovým (2:3 a 0:3) se čekalo, že Ostravané zaberou alespoň doma. Oceláře ale nedokázali porazit ani jednou, a sezona tak pro Vítkovice skončila dost hořce.

Venkovní utkání po Novém roce. Zatímco doma to byla krasojízda, venku byli vítkovičtí hokejisté poloviční. Propad tabulkou z příček zaručujících přímý postup do čtvrtfinále zavinily především bitvy na stadionech soupeřů. Vždyť po Novém roce venku osmkrát v řadě prohráli. Jediné vítězství urvali Ostravané až v půlce března, když v předkole zvítězili na ledě Sparty.

Přesilovky. Tradiční bolest vítkovického týmu. Ve využití přesilovek byli Ostravané čtvrtým nejhorším celkem základní části Tipsport extraligy. Pískot tribun při početních výhodách patří k evergreenům domácích utkání Vítkovic. Mít úspěšnější přesilovku, jsou Vítkovice určitě výš.

Majitel v šatně rozhodčích. Zbytečný přešlap, který poškodil jak vítkovický klub, tak jméno extraligy. Majitel vítkovického klubu Aleš Pavlík čerstvě po vyřazení Ostravanů ve čtvrtfinále s třineckými Oceláři vstoupil do kabiny rozhodčích, kterým ostře vynadal. Vítkovice zaplatily vysokou pokutu a Aleš Pavlík se za své chování omluvil. Podobných úletů se musí Vítkovice vyvarovat. Nejvíc jimi škodí samy sobě.

Hráč sezony podle hokej.cz – Patrik Bartošák

Po návratu ze zámoří vyrostl v klíčovou postavu Vítkovic. Brankář Patrik Bartošák si udržoval vynikající výkonnost také v uplynulé sezoně. V dlouhodobé části extraligy se mohl pyšnit nejlepší úspěšností zákroků (93,53 %), v průměru inkasovaných branek na zápas (2,17) byl čtvrtý.

Spolehlivý gólman nechyběl ani v reprezentaci, v brance národního týmu si zachytal i na mistrovství světa. V další sezoně už ale Bartošák vítkovickému celku nepomůže. Čerstvý otec se totiž stěhuje za lepším do Třince, kde podepsal dvouletý kontrakt.

Foto: Petr Kotala, hc-vitkovice.cz

Hráčské statistiky v základní části

Kanadské bodování:
1. Ondřej Roman, 40 B
2. Jakub Lev, 33
3. Radoslav Tybor, 30
4. Šimon Stránský, 26
5. Patrik Zdráhal, 25
6. Jan Schleiss, 23
7. Lukáš Kucsera, 20
8. Rostislav Olesz, 19
8. David Květoň, 19
10. Roman Szturc, 15

Kanadské bodování obránců:
1. Petr Šidlík, 15 B
2. Peter Trška a Blaž Gregorc (oba 9 B)
4. Ivan Baranka, 8
5. Jan Výtisk, 7

Juniorské bodování:
1. Jozef Baláž, 2 B

Nejlepší střelci:
1. Radoslav Tybor, 18 G
1. Patrik Zdráhal, 17
3. Jakub Lev a Ondřej Roman (oba 14 G)
5. Šimon Stránský, 10

Nejlepší střelci mezi obránci:
1. Petr Šidlík, Ivan Baranka a Jan Výtisk (všichni 3 G)

Vítězné góly:
1. Radoslav Tybor, 5 G

Přesilovkové góly:
1. Jakub Lev a Radoslav Tybor (oba 6 G)

Přesilovkové góly mezi obránci:
1. Ivan Baranka, 3 G

Nahrávači:
1. Ondřej Roman, 26 A
2. Jakub Lev, 19

Statistika +/-:
1. Ivan Baranka, +11
2. Rastislav Dej a Rostislav Olesz, +7
4. Blaž Gregorc, Lukáš Kucsera, Jaroslav Mrázek a Patrik Zdráhal (všichni +4)

Nejhorší +/-:
33. Jozef Baláž, -8
32. Roman Szturc a Radim Toman (oba -6)

Trestné minuty:
1. Jan Výtisk, 65 TM

Nejvíc zblokovaných střel:
1. Jan Výtisk, 128 AB

Nejlepší hráč na buly (min. 20 odehraných utkání):
1. Michal Poletín, 54,31 %

Nejvytíženější hráč (min. 20 odehraných utkání):
1. Marek Hrbas, 21:11 TOI/GP

Úspěšnost gólmanů:
1. Patrik Bartošák, 93,53 %
2. Daniel Dolejš, 91,81 %

Průměr gólmanů:
1. Patrik Bartošák, 2,17 G/Z

Čistá konta:
1. Patrik Bartošák, 1 SO

Odchytané minuty:
1. Patrik Bartošák, 2742 min.
2. Daniel Dolejš, 400 min.

Sezona obrazem

Foto: Petr Kotala, hc-vitkovice.cz

Foto: Petr Kotala, hc-vitkovice.cz

Foto: Petr Kotala, hc-vitkovice.cz

Foto: Petr Kotala, hc-vitkovice.cz

Foto: Petr Kotala, hc-vitkovice.cz

Foto: Petr Kotala, hc-vitkovice.cz

Foto: Petr Kotala, hc-vitkovice.cz

Foto: Pavel Netolička, hc-vitkovice.cz

Foto: Pavel Netolička, hc-vitkovice.cz

Foto: Petr Kotala, hc-vitkovice.cz

Foto: Petr Kotala, hc-vitkovice.cz

Foto: Petr Kotala, hc-vitkovice.cz

Foto: Petr Kotala, hc-vitkovice.cz

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz