Sezona Vítkovic: Konec ve čtvrtfinále přebolel. V Ostravě skládají tým pro budoucnost

Foto: Petr Kotala, hc-vitkovice.cz

Prohrát čtvrtfinálovou sérii 0:4 s úhlavním rivalem, to je něco, co nechcete. Přesně takový scénář přitom potkal Vítkovice. V Ostravě však nemají důvod k depresím ani panice. Zodpovědní totiž pečlivě skládají tým v několikaletém horizontu. A brzy by mohla přijít doba, kdy Vítkovice zaútočí na nejvyšší příčky. Nebuďte překvapeni, pokud k tomu dojde už v příští sezoně.

Není to tak dávno, co Vítkovice bojovaly o holé přežití. Doslova. Před pár lety totiž šlo týmu z třetího největšího města České republiky především o to, aby se vyhnul boji o udržení.

Na základě těchto zkušeností došlo majiteli klubu Aleši Pavlíkovi, že takhle to dál nejde. A to byl začátek vítkovické transformace, která trvá dodnes.

Do klubu dorazili zkušení manažeři Patrik Rimmel, Roman Šimíček a v neposlední řadě trenér Miloš Holaň. Všechno to jsou jména, která se mohou opřít o to nejdůležitější – výsledky. Vítkovická garnitura v čele s majitelem Pavlíkem věří, že tenhle trend potvrdí zmíněné trio i tentokrát.

Cesta na vrchol však není otázkou jednoho roku. Tým musíte postupně budovat, posilovat a zkvalitňovat. Teprve po čase můžete zaútočit na nejvyšší příčky. Přesně to je vývoj, kterým momentálně prochází Vítkovice.

Ostravané zatím při prvním pohledu nepůsobí jako dravá štika, ale věřte, že to se může brzy změnit.

Kvalitativně má jejich tým rozhodně vzrůstající tendenci. Už během právě uplynulé sezony byl tenhle fakt jasně patrný. Roberts Bukarts, Tobias Lindberg nebo Dominik Lakatoš jsou zárukou kvality. Zvláště posledně jmenovaný se po návratu ze zahraničního angažmá rozehrál do skvělé formy.

Bez ostychu můžeme říct, že nyní patří Dominik Lakatoš mezi nejlepší extraligové útočníky. Vítkovice si v něm brousí diamant, který se během následujícího ročníku navíc může rozzářit ještě mnohem výrazněji.

Není to ale jen o zkušenostech. Ve vítkovickém kádru se stále výrazněji hlásí o slovo dravé mládí. I to by mohlo hrát při cestě za úspěchem důležitou roli. Postupně možná dokonce klíčovou.

Petr Fridrich, Petr Chlán nebo Jan Bernovský jsou jména, o kterých v budoucnu možná hodně uslyšíme. V právě skončené sezoně dokázali všichni tři udělat značný pokrok, což Vítkovice může naplňovat optimismem.

Asi nejlépe potvrzuje pravdivost těchto slov Fridrich, který si svými výkony řekl o starty v reprezentaci.

Ročník 2021/2022 skončil pro Vítkovice ve čtvrtfinále. Ostravané v něm nestačili na svého odvěkého rivala z Třince, když Ocelářům podlehli 0:4 na zápasy. Byla to možná až příliš krutá porážka, když uvážíme, že ve třech případech ze čtyř činil rozdíl ve skóre pouhou jednu trefu.

Pro příští rok bude klíčové, jak se RIDERA dokáže vypořádat s odchodem dvou klíčových obránců. Ztráty Romana Poláka a Alexeje Solovjova budou znát. První jmenovaný na soupeře platil svou nesmlouvavou hrou, druhý byl klíčovým dispečerem přesilovek a nejproduktivnějším bekem týmu.

Juraj Mikuš či Mário Grman by však mohli končící borce obstojně nahradit. Ve Vítkovicích v to alespoň doufají.

A útok? Do něj Vítkovice přivedly bombarďáka Petera Muellera, který by měl být klíčovým prvkem na cestě za úspěchem. Šéf klubu Pavlík sice prohlásil, že Muellerovo angažování si vyžádalo významné překročení původně plánovaného rozpočtu, ale jako zkušený podnikatel dobře ví, že občas je třeba riskovat.

Koneckonců… Risk bývá často zisk, že? Jasně, o otřepanosti těchto slov nemůže být řeč, nicméně kus pravdy na nich rozhodně je. A jestli faktor Mueller zajistí Vítkovicím na jaře medaili, bude si klubová garnitura moci gratulovat za parádně zvládnutý manažerský krok.

O černém koni pro příští extraligový ročník je tedy jasno. Vyběhne z vítkovické OSTRAVAR ARÉNY a můžete si být jisti, že konkurenci bude pořádně nahánět.

Co se povedlo?

Platné posily. Alexej Solovjov, Tobias Lindberg nebo Dominik Lakatoš. Všechno posily Vítkovic z loňské sezony a všichni byli zároveň velmi platní. To je slušná vizitka pro ty, kteří mají v klubu na starosti sportovní stránku věci.

Stezka obstál. Pro Aleše Stezku šlo dost možná o přelomový ročník kariéry. Stále ještě mladý brankář byl prakticky po celou sezonu neohroženou jedničkou extraligového týmu a ukázal, že na takovou pozici má. Pro Vítkovice je to nepochybně příslib do budoucna.

Lazaret zdolal kohouty. V sérii předkola play off proti Olomouci postihla Vítkovice nepříjemná viróza. Kvůli ní část hráčů nemohla nastoupit a prakticky všichni ostatní hráli s vysokými horečkami. Přesto Ostravané v pětizápasovém dramatu Olomouc porazili a postoupili do čtvrtfinále.

Co se nepovedlo?

Proti Třinci s nulou. Už o tom byla řeč. Ve čtvrtfinále Vítkovice změřily síly s Třincem, a ačkoliv byly pozdějšímu šampionovi vyrovnaným soupeřem, nakonec odešly poraženy poměrem 0:4 na zápasy.

Potřeba vyrovnanějších výkonů. Vítkovice byly v uplynulé sezoně schopny kohokoliv porazit, ale také s kýmkoliv prohrát. Pro vstup mezi tuzemskou hokejovou elitu je potřeba, aby jejich výkony nabraly konstantnější křivku.

Hráč sezony podle hokej.cz – Alexej Solovjov

Tak tohle byl kauf! Ruský obránce Alexej Solovjov dorazil do Vítkovic během sezony coby posila do defenzivy. A uspěl. Solovjov odehrál v Ostravě celkem 38 zápasů, ve kterých zaznamenal úctyhodných 28 kanadských bodů. Na ledě si bez přehánění počínal jako čtvrtý útočník. Pro Vítkovice velká škoda, že po sezoně zamířil do KHL, kde bude hájit barvy Novosibirsku.

Foto: hc-vitkovice.cz

Hráčské statistiky v základní části

Kanadské bodování:
1. Rostislav Marosz, 35 b
2. Dominik Lakatoš, 34
3. Jan Hruška, 29
4. Alexej Solovjov, 28
5. Lukáš Krenželok, 26
6. Roberts Bukarts, 26
7. Petr Fridrich, 19
8. Marek Kalus, 18
9. Radovan Bondra, 14
10. Petr Chlán, 13

Kanadské bodování obránců:
1. Alexej Solovjov, 28 b
2. Karel Plášil, 9
3. Jakub Stehlík, 8
4. Roman Polák, 8
5. Petr Gewiese, 7

Nejlepší střelci:
1. Lukáš Krenželok, 16 g
2. Dominik Lakatoš, 15
3. Jan Hruška, 14
4. Alexej Solovjov, 11
5. Rostislav Marosz, 11

Nejlepší střelci mezi obránci:
1. Alexej Solovjov, 11 g
2. Karel Plášil, 2
3. Jakub Stehlík, 2

Přesilovkové góly:
1. Jan Hruška, 8 g

Přesilovkové góly mezi obránci:
1. Alexej Solovjov, 6 g

Nahrávači:
1. Rostislav Marosz, 24 a
2. Dominik Lakatoš, 19
3. Roberts Bukarts, 18
4. Alexej Solovjov, 17
5. Jan Hruška, 15

Trestné minuty:
1. Patrik Koch, 92 TM

Nejvíc zblokovaných střel:
1. Roman Polák, 120 AB

Nejlepší hráč na buly:
1. Jan Hruška, 50,16 %

Nejvytíženější hráč:
1. Roman Polák, 20:57 TDI/GP

Úspěšnost gólmanů:
1. Daniel Dolejš 91,84 %
2. Aleš Stezka, 91,01 %

Průměr gólmanů:
1. Daniel Dolejš, 2,53 G/Z

Čistá konta:
1. Aleš Stezka, 1 ČK
1. Daniel Dolejš, 1 ČK

Odchytané minuty:
1 Aleš Stezka, 2736 min.
2. Daniel Dolejš, 663 min.

Sezona obrazem

Videomomenty

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz