Sezona Pardubic: Bída a zmar, ale pak skvěle zmáknutá baráž. Co bude dál?

Foto: Jan Jedlička, hcpce.cz

Ne, uplynulou sezonou se v Dynamu nikdo chlubit nebude. Tradiční klub po roce, kdy vylétl nahoru a ve čtvrtfinále trápil Oceláře, opět padl na dno. Pardubičtí hokejisté nastřádali v základní části ubohých 36 bodů a extraligovou příslušnost museli po děsivém průběhu minulého ročníku zachraňovat v baráži.

HokejkaTV

Tu Dynamo zvládlo parádně, nasbíralo devět vítězství a neohroženě si došlo pro záchranu. Ve východočeském hockeytownu se tak bude i nadále chodit na zápasy Tipsport extraligy. Pardubice přitom nerozehrály sezonu úplně špatně. Z úvodních čtyř kol sice uhrály jedinou výhru, jenže pak doma přemohly Kometu, vyhrály v Plzni a sestřelily Liberec.

Pak ale na tým sedla výsledková krize a na konci října po čtyřech porážkách v řadě vedení klubu odvolalo trenéra Miloše Holaně, který předtím s Pardubicemi zvládl baráž a následně s týmem prošel až do čtvrtfinále play off. Vedení sáhlo do vlastních zdrojů a na střídačku áčka dočasně poslalo klubového skauta Břetislava Kopřivu, který měl po ruce asistenta Otakara Janeckého a sportovního manažera Pavla Marka.

Pardubická renesance. TOP 5 posil Dynama »

Ti ale zastavit pád Dynama nedokázali. Tým pod vedením Kopřivy sice zvládl ostře sledované derby na ledě Mountfieldu, jenže pak šel od jedné porážky ke druhé. A tak šéfové Salfický a spol. bouchli do stolu znovu a po sérii osmi porážek v řadě výše uvedené trio odvolalo. Pardubické mužstvo převzal coby hlavní kouč Ladislav Lubina, jehož asistenty se stali Petr Čáslava s Richardem Králem.

Zbídačené Dynamo se z výsledkové deky nevykopalo, do konce základní části zvítězilo jen čtyřikrát a řítilo se do baráže. Na ni se pardubický tým připravoval dlouho dopředu a vyplatilo se. Úvodních pět duelů zvládl znamenitě, vytvořil si solidní bodový polštář, a když Pardubičtí v přestřelce srazili Chomutov v poměru 7:5, získali jistotu záchrany mezi elitou.

Konečné umístění v Tipsport extralize: 14. místo.

Co se povedlo?

Udržet extraligu. Byla by obrovská pohroma, kdyby Pardubice opustily Tipsport extraligu. Vždyť Dynamo hraje nejvyšší soutěž nepřetržitě od roku 1950. V uplynulé sezoně měli pardubičtí hokejisté namále. Katastrofální výsledky je brzy odsoudily k boji o přežití, ale baráž zvládli s přehledem, a tradiční klub tak zůstává extraligový.

Faktor Lubina. Byť se po příchodu Ladislava Lubiny a jeho asistentů na začátku prosince výsledky pardubického celku v základní části nikterak nezlepšily, někdejší útočník dokázal se svým realizačním týmem mužstvo připravit na ošidnou baráž skvěle. Dynamo dopředu vědělo, že ji čeká prolínací soutěž a nad svými soupeři vyčnívalo. Lubina dokázal zvýšit hlas, když bylo potřeba. Nahecovat tým a dokráčet s ním k vytoužené záchraně.

Návštěvnost. V Pardubicích je hokej sportem číslo jedna. Nic na tom nezměnily ani bídné výsledky Dynama v uplynulém ročníku. Vždyť na domácí zápasy pardubických hokejistů zavítalo průměrně 7 328 diváků, což je třetí nejvyšší číslo v rámci celé extraligy. I díky podpoře věrných fanoušků, na které se mohl pardubický tým spolehnout, zůstali Východočeši v nejvyšší soutěži.

Příchod Hovorky. Tenhle kauf pardubickým bossům vyšel. Zkušený Slovák se ve Vladivostoku trápil, ve 21 zápasech KHL zapsal pouhé tři asistence. Za Dynamo stihl v závěru základní části odehrát 25 utkání, blýskl se sedmi zásahy a čtyřmi nahrávkami. A pak řádil v baráži. Vousatý útočník sedmi brankami v devíti duelech vystřílel Dynamu záchranu, navrch přidal dvě asistence. Skvělá práce! Jen tak dál.

Co se nepovedlo?

Základní část. Nelze zvolit jinak. Pardubickým hokejistům dlouhodobá soutěž vůbec nevyšla. Z 52 zápasů vytěžili v součtu pouze jedenáct vítězství. Hůř na tom nikdo nebyl, a tak není divu, že Dynamo skončilo v základní části Tipsport extraligy jasně poslední se čtrnáctibodovým mankem na předposlední Chomutov.

Složit kvalitní kádr. Pardubický mančaft nefungoval. Ani dvě změny na střídačce nepohnuly s výsledkovou mizérií Dynama v základní části. Zahraniční akvizice toho vyjma Marka Hovorky, Oscara Eklunda mnoho nepředvedly. Roli tahounů na sebe v klíčových chvílích museli vzít znovu místní srdcaři Petr Sýkora, Tomáš Rolinek i mladíci Luboš Horký, Ondřej Machala a Patrik Poulíček. Spolehlivými výkony se přidal gólman Ondřej Kacetl. Dynamo má na čem stavět, kádr ale musí budovat citlivě.

Neustálé změny. A právě to se v uplynulé sezoně moc nedělo. Občas se zdálo, že Pardubičtí skáčou ode zdi ke zdi. Čert vezmi trenérské rošády, ale změn a úprav kádru bylo přespříliš. Vždyť v pardubickém dresu zasáhlo do minulého ročníku všehovšudy 48 hráčů, což je ohromné číslo. Nový sportovní manažer Dynama Jaromír Kverka, který odváděl velmi dobrou práci v Karlových Varech, bude muset postupovat klidněji.

Chytit se. Impulzy bez efektu. Změny, které nikam nevedly. Pardubice se snažily nastartovat svou hokejovou mašinu snad všemi způsoby. Během základní části se ale nedokázaly chytit a zopakovat světlejší momenty. Dynamo vyhrálo tři zápasy v řadě ještě pod vládou Miloše Holaně na startu sezony, od té doby nedokázalo ani jednou zvítězit alespoň dvakrát za sebou. Povedlo se to až v baráži. Teď je potřeba, aby šéfové Dynama vzali další účast v prolínací soutěži jako velké varování.

Hráč sezony podle hokej.cz – Petr Sýkora

Čtyřicetiletý matador tradičně patřil k nejúdernějším zbraním Dynama. Pardubický srdcař sehrál v základní části 42 utkání, v nichž nastřílel devět branek a na dalších deset jich nahrál. 

Ostřílený snajpr by za pardubické mužstvo položil život a jeho výkony vygradovaly v závěru sezony, kdy Dynamo potřebovalo Sýkoru nejvíc. V baráži nastoupil k deseti zápasům a udržel si průměr kanadského bodu na zápas, ke čtyřem trefám přidal šest asistencí. Sejček jasně ukázal, že na hokejové smetiště rozhodně nepatří. Najde chuť pokračovat?

Foto: Jan Jedlička, hcdynamo.cz

Hráčské statistiky v základní části

Kanadské bodování:
1. Rostislav Marosz, 21 B
2. Petr Sýkora, 19 B
3. Tomáš Rolinek, 17
4. Miloš Bubela, 15
5. Antonín Dušek, 14
6. Brian Ihnačák, 12
7. Marek Hovorka, 11
7. Jordann Perret, 11
7. Patrik Poulíček, 11
7. Marek Trončinský, 11
7. Jacob Cardwell, 11

Kanadské bodování obránců:
1. Marek Trončinský, 11 B
1. Jacob Cardwell, 11
3. Ty Wishart a Josef Hrabal, oba 7 

Juniorské bodování:
1. Ondřej Machala, 9

Nejlepší střelci:
1. Rostislav Marosz, 9
1. Petr Sýkora, 9
3. Tomáš Rolinek, 7
3. Marek Hovorka, 7
4. Miloš Bubela, Antonín Dušek, Brian Ihnačák, Jordann Perret a Patrik Poulíček, 5

Nejlepší střelci mezi obránci:
1. Ty Wishart, 4
2. Marek Trončinský a Oscar Eklund, oba 3

Vítězné góly:
1. Marek Hovorka a Ilja Děrvuk, oba 2

Přesilovkové góly:
1. Rostislav Marosz, Brian Ihnačák a Marek Hovorka, oba 4

Přesilovkové góly mezi obránci:
1. Marek Trončinský a Oscar Eklund, oba 1

Nahrávači:
1. Rostislav Marosz, 12 A
2. Petr Sýkora, Tomáš Rolinek a Miloš Bubela, 10 A

Statistika +/- (více než 20 odehraných utkání):
1. Jordan Perret, +1
2. Marek Hovorka, -1
3. Jan Mandát -5

Nejhorší +/-:
30. Ilja Děrvuk, -12
28. Jacob Cardwell, -10

Trestné minuty:
1. Rhett Holland, 97 TM

Nejvíc zblokovaných střel:
1. Tomáš Rolinek, 52 AB

Nejlepší hráč na buly (min. 30 odehraných utkání):
1. Petr Sýkora, 66,07 %

Nejvytíženější hráč (min. 20 odehraných utkání):
1. Oscar Eklund, 22:54 TOI/GP

Úspěšnost gólmanů (min. 5 odchytaných utkání):
1. Milan Klouček, 90,06 %
2. Ondřej Kacetl, 89.08 %
3. Peter Hamerlík, 84,15 %

Průměr gólmanů:
1. Milan Klouček, 3,04 G/Z

Čistá konta:
1. Ondřej Kacetl, 1 SO

Odchytané minuty:
1. Ondřej Kacetl, 1 763 min.
2. Milan Klouček, 1 005 min.
3. Peter Hamerlík, 376 min.

Sezona obrazem

Foto: Jan Jedlička, hcdynamo.cz

Foto: Stanislav Souček, mountfieldhk.cz

Foto: Jan Jedlička, hcpce.cz

Foto: Jan Jedlička, hcpce.cz

Foto: Jan Jedlička, hcpce.cz

Foto: Jan Jedlička, hcpce.cz

Foto: hcdynamo.cz

Foto: Jan Jedlička, hcpce.cz

Foto: Jan Pidrman, piratichomutov.cz

Foto: hcdynamo.cz

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz