Sezona Nové Paky: nováčkovi postupně došel dech

Foto: Petr Čepek, hokejnp.cz

26. března 22:00

Ondřej Mach

Hokejisty Nové Paky čekal po loňské sezoně snů historický ročník ve třetí nejvyšší soutěži. Jak se ho novic mezi druholigovými týmy zhostil? Po dobrém vstupu sice Bruslaři začali ztrácet, na jejich působení v soutěži se ale určitě bude vzpomínat v dobrém.

partneři českého hokeje

Pro ani ne desetitisícové městečko ležící na hranici Královéhradeckého a Libereckého kraje to byla velká událost. Nová Paka postoupila do druhé ligy po jízdě v play off krajské ligy a už od začátku dávala najevo, že to s letošní sezonou myslí vážně.

Klub do svého kádru přivedl řadu zajímavých posil, určitě se sluší zmínit příchod bratrů Půlpánů, kteří se v Nové Pace sešli se svým otcem, jenž mužstvo trénuje. Kapitán Tomáš Kadeřábek vyměnil brusle za místo na střídačce a stal se asistentem trenéra, stejnou pozici zaujal Jiří Hronek, otec slavného českého obránce Filipa Hronka.

Z Nové Paky se kromě toho začala ozývat smělá prohlášení volající po play off. Koneckonců, proč by tým ve skupině Sever nemohl překvapit. A vstup do sezony se skutečně povedl. Bruslaři nejprve doma přehráli Trutnov, následně vyzráli i na Řisuty a po devíti kolech měli na kontě pět výher a čtyři porážky.

V tuto chvíli se postupové ambice do vyřazovací části nezdály nijak nadnesené. Poměrně dobré výsledky ještě nějakou dobu vydržely, na přelomu listopadu a prosince dokonce Bruslaři vyhráli třikrát za sebou. Jenže pak přišel útlum… Nová Paka v následujícím měsíci prohrála sedmkrát v řadě a propadla se tabulkou.

Na konci základní části pak přišla ještě o jeden zápas delší černá šňůra: od 14. prosince až do začátku března získalo mužstvo pouze šest bodů. Na postup do vyřazovacích bojů novopackým chybělo čtrnáct bodů, na sedmý Jablonec pak ztratili deset bodíků.

Na uplynulý ročník z pohledu družiny kapitána Lukáše Abrahama bude přesto nahlíženo pozitivně. Nová Paka ukázala, že ve druhé lize má svoje místo a nebýt dlouhé série v závěru, tak by s největší pravděpodobností patřila do play off. A když přihlédneme k tomu, že průměrný věk sestavy byl necelých 23 let, tak se dá očekávat, že příští rok Bruslaři o vyřazovací část zabojují.

Foto: Petr Čepek, BK Nová Paka

Negativa sezony

Série porážek v závěru. Jak už bylo zmíněno, mužstvu se hrubě nepovedly závěrečné měsíce základní části. Šest bodů z osmnácti utkání je prostě strašně málo. Můžeme jen spekulovat, na jaké příčce by Nová Paka skončila, kdyby nepřišla tak výrazná krize. 

Odchod Michala Nevyhoštěného. Minulý rok mužstvo i díky jeho bodům postoupilo do druhé ligy, letos však v dresu Bruslařů přidal jen jedenáct utkání. Zkušený forvard se vrátil do svého Jablonce, kde během deseti zápasů zvládl dvacet kanadských bodů (5+15). Povedlo by se s ním postoupit do play off?

Přesilovky. Většina lidí z hokejového prostředí se shoduje na tom, že právě početní výhody rozhodují zápasy. Nová Paka dokázala zužitkovat pouze 11,48 % přesilových her, zároveň nastřílela nejméně branek z celé skupiny.

Pozitiva sezony

Samotný postup. I přes hrozivou sérii na konci sezony se Bruslaři ve druhé lize neztratili. Nová Paka zvládla alespoň jednou porazit šest z osmi soupeřů, recept nenašla akorát na Most a Děčín. A určitě se sluší zmínit i listopadová výhra na ledě silného Vrchlabí.

Hokej v Pace táhl. 596 diváků, to je průměrná návštěva na domácích zápasech Bruslařů. Slušné číslo, že? Novopačtí zkrátka svým hokejem bavili a v kombinaci s historickou účastí ve druhé lize dali vzniknout velice slušné divácké kulise. Fanoušci si přišli na své zejména v derby s okolními celky.

Dravé mládí. Trenéři se nebáli dát šanci mladým hráčům, ostatně na čele kanadského bodování najdete hned dva hokejisty, kterým je 22 let. V brance mnoho utkání odchytal Denis Vacek, další hráči v mužstvu působili na hostování. Začleňování mladých do kádru v Nové Pace fungovalo velmi dobře.

Hráč sezony podle hokej.cz – David Malík

Dvaadvacetiletý zadák loni nastupoval za konkurenční Trutnov a hradeckou juniorku, v létě ale vyslyšel volání Paky. V dresu druholigového nováčka se po pomalejším rozjezdu dostal do skvělé formy a patřil k nejproduktivnějším obráncům skupiny. Nakonec nasbíral třicet bodů za dvanáct gólů a osmnáct asistencí.

Foto: Petr Čepek, hokejnp.cz

Statistiky

Průměrná návštěvnost: 596 diváků

Nejproduktivnější útočník: František Hnik (15 gólů a 21 asistencí)

Nejproduktivnější obránce: David Malík (12 gólů a 18 asistencí)

Nejlepší střelec: František Hnik (15 branek) 

Nejvíce asistencí: František Hnik (21 asistencí) 

Nejvíce odehraných zápasů: Aleš Půlpán (38 utkání)

Nejvíce trestných minut: Aleš Půlpán (113 minut)

Nejmladší hráč: Maxim Havrda (18 let) 

Průměr obdržených gólů na zápas: Denis Vacek (3,52), Michal Mahdal (4,02)

Celkové skóre: 118 vstřelených a 158 obdržených branek

Procentuální využití přesilovek: 11,48 %

Procentuálně počet ubráněných oslabení: 82,21 %

Celkový počet trestných minut: 705 minut

Konečné umístění: 8. místo (36 bodů)

Sezona obrazem

Foto: Facebook HC Vrchlabí

Foto: Petr Čepek, hokejnp.cz

Foto: Petr Čepek, hokejnp.cz

Foto: Petr Čepek, hokejnp.cz

Foto: Petr Čepek, hokejnp.cz

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz