Sezona Motoru: občas světlý okamžik, jinak ale velká bída

Foto: Petr Tibi, hcmotor.cz

Návrat Motoru do extraligy provázela velká očekávání, jenže se (opět) ukázalo, že nejvyšší soutěž je prostě jiný level. Zatímco v Chance lize Motor konkurenci válcoval, o patro výš si objektivně řečeno ani neškrtnul. Takže na vysvědčení nedostatečná a příští rok pokus o reparát.

Fanshop národního týmu

Bylo to jako když se z třídního premianta stane outsider zralý na opakování ročníku. V prvním případě je o místo ve vaší lavici doslova rvačka, protože opisování písemek od vždy připraveného šprta přece nutně znamená i vlastní úspěch.

V tom druhém případě je to ale přesně naopak, a právě takovou roli zaujal letos v extraligovém kolektivu Motor. Že to nebude jednoduchý přestup do nové školy, to se vědělo. Nebo minimálně tušilo… Vždyť Motor (možná mírně ukolébán dominancí v Chance lize) nesáhl před startem extraligy k velkému posilování. Na jih Čech dorazil z prověřených hráčů snad jen brankář Marek Čiliak.

A to nestačilo… První hořkou pilulku museli Jihočeši spolknout už při své soutěžní premiéře proti Hradci Králové. Porážku 1:5 by ale fanoušci Motoru jistě hodili za hlavu snáz, kdyby na první vítězství nemuseli čekat až do 20. listopadu, kdy si České Budějovice poradily s Vítkovicemi.

To už totiž byla jejich ztráta na ostatní členy extraligového pelotonu prakticky nestažitelná. S její eliminací by si patrně neporadil ani Lance Armostrong v dobách své největší slávy, kdy mu Tour de France ležela u nohou.

Prostě mission impossible. Lze si jen těžko představit, jak moc musel při takové sezoně trpět hlavní trenér Motoru Václav Prospal. Borec s vítěznou mentalitou, který je zvyklý vyhrávat a z duše nenávidí porážky. Je téměř jisté, že kdybyste mu viděli do hlavy, problikávala by v ní výstražná kontrolka značící vytočení na nejvyšší míru.

Rozhodně ne pouze jednou. Kdyby mohl, bez váhání by na led skočil sám a ukázal svým svěřencům, jak že to vlastně mají hrát. Však také dával svou frustraci patřičně najevo při pozápasových tiskovkách – s mnohdy až drsnou otevřeností.

Jedno je jisté – za normálních okolností by konečný zisk třiatřiceti bodů znamenal pro Motor pohromu. Doslova. Jenže letošní sezona byla atypická, díky čemuž mají na jihu Čech možnost nápravy v podstatě bez ztráty kytičky.

A zdá se, že klubová garnitura v čele s generálním manažerem Stanislavem Bednaříkem dělá všechno pro to, aby byl z Motoru důstojný účastník extraligy. Ale to už je zase jiný příběh…

Konečné umístění v extralize: 14. místo

Co se povedlo?

Pýcha jel bomby. Tma a pořád tma… Vlastně ne tak docela. I Motor měl letos několik více či méně světlých okamžiků. Tím nejvýraznějším byl nepochybně Pavel Pýcha. Pětadvacetiletý obránce zažil v právě uplynulém ročníku svůj extraligový debut – jako vystrašený prvňáček, který se při prvním školním dni schovává za maminčinou sukní, však rozhodně nepůsobil. Právě naopak. Pýcha hrál sebevědomě, bez ostychu. Nakonec si na své konto připsal 26 kanadských bodů (10+16). Také díky nim se dostal českobudějovický odchovanec až do reprezentace.

Přesilovky. Motor sice skončil v konečném účtování jako poslední, ale přesilovky mu šly během sezony obstojně. Nakonec se jejich úspěšnost ustálila na 16,67 %.

Kabrňák Slováček. Pavla Pýchu už jsme zmínili, ale je spravedlivé říct, že obrana Motoru si letos hýčkala ještě jedno eso. Velmi dobře se totiž prezentoval další extraligový debutant Ondřej Slováček. Jeho role ještě vzrostla poté, co se Pýcha poroučel na plánovanou operaci. Od té doby zaujal právě Slováček roli klíčového beka a rozhodně nezklamal. V sezoně si připsal pět gólů a šestnáct asistencí.

Vedení mělo šťastnou ruku. Zdaleka ne všechny posily se během sezony povedou. Miroslav Forman nicméně Motoru výrazně pomohl. Zkušený útočník se ve Spartě ocitl na hraně sestavy, a tak z Holešovic zamířil na hostování do konce ledna právě na jih Čech. Uspěl. Byl to právě on, kdo převážil řadu vyrovnaných zápasů na stranu Českých Budějovic.

Podpora fanoušků. Přes tři tisíce permanentářů Motoru nechtělo vrátit peníze poté, co nemohli být na tribunách kvůli covidu-19. Tady asi není třeba nic dodávat. Skvělé gesto.

Střelec Doležal. Co pro obranu Motoru znamenal Pavel Pýcha, to byl pro jeho útok Zdeněk Doležal. Kreativní forvard osmnáct gólů dal a na dalších sedmnáct přihrál. To mu zajistilo laso z pražské Sparty, kam se nyní coby její odchovanec vrací.

Co se nepovedlo?

Konečné umístění. Poslední místo je pro jakýkoli tým vždycky zklamání. A ani Motor na něj logicky nemůže být pyšný. Třiatřicet bodů je navíc žalostně málo.

Čiliak nepodržel. Není to jen jeho vina, určitě ne. Ale od Marka Čiliaka v Českých Budějovicích čekali víc. Nedočkali se. Zkušený brankář nepředváděl ideální výkony, přičemž postupně začal dostávat mezi tyčemi víc prostoru Jan Strmeň. Procentuální úspěšnost 86,69 % je prostě špatná.

Špatné konce zápasů. Motor mohl získat podstatně víc bodů, jenže mnohokrát ho srazila do kolen katastrofální poslední třetina. Důvod? Dost možná daň za nezkušenost, potažmo nedostatek potřebné kvality. I proto se vedení klubu rozhodlo tým diametrálně přebudovat.

Tristní start do soutěže. Že by to byla procházka růžovou zahradou? Ale kdepak. Start Motoru do soutěže připomínal spíš agónii nevyléčitelně nemocného pacienta, kterého by nezachránili ani Čestmír Mázl s Karlem Sovou v nejlepších letech. Vždyť prvního vítězství za tři body se České Budějovice dočkaly až 20. listopadu. To je setsakramentsky pozdě.

Oslabení. Zatímco přesilovky Motoru vycházely, v oslabení už to bylo horší. Podstatně. Procentuální podíl úspěšně ubráněných početních výhod soupeře činil u Motoru jen 75,37 %. Druhé nejhorší číslo v soutěži.

Hráč sezony podle hokej.cz – Pavel Pýcha

Není o čem. Pýchovi sezona prostě sedla. Předváděl spolehlivé výkony v defenzivě, které ještě vyšperkoval plodnou ofenzivní nadstavbou. Byl klíčovým článkem českobudějovických přesilovek. Zapsal si šestadvacet kanadských bodů za deset gólů a šestnáct asistencí. Spotřeboval na ně jen sedmatřicet utkání – poté zamířil na plánovanou operaci. Díky své kvalitní hře se podíval také do národního týmu, a i v něm dokázal skórovat. 

Foto: Petr Tibi, hcmotor.cz

Hráčské statistiky v základní části

Kanadské bodování:
1. Zdeněk Doležal, 35 b
2. Pavel Pýcha, 26
3. Daniel Voženílek, 23
4. Ondřej Slováček, 21
5. Roman Přikryl, 21
6. Karel Plášil, 16
7. Miroslav Forman, 15
8. Vít Jonák, 15
9. Václav Karabáček, 14
10. Martin Novák, 13

Kanadské bodování obránců:
1. Pavel Pýcha, 26 b
2. Ondřej Slováček, 21
3. Karel Plášil, 16
4. René Vydarený, 11
5. Jakub Suchánek, 7

Juniorské bodování:
1. Matěj Toman, 12 b

Nejlepší střelci:
1. Zdeněk Doležal, 18 g
2. Daniel Voženílek, 11
3. Pavel Pýcha, 10
4. Miroslav Forman, 7
5. Martin Beránek, 7

Nejlepší střelci mezi obránci:
1. Pavel Pýcha, 10 g
2. Ondřej Slováček, 5

Přesilovkové góly:
1. Daniel Voženílek 7 g

Přesilovkové góly mezi obránci:
1. Pavel Pýcha, 6 g

Nahrávači:
1. Roman Přikryl, 20 a
2. Zdeněk Doležal, 17

Stastistika +/-:
1. Jakub Suchánek, +5
2. Lukáš Bednář, +1
3. Václav Svach, 0
4. Vladimír Roth, -2
5. Miroslav Indrák, -2

Nejhorší+/-:
34. Ivan Lytvynov, -27
33. Karel Plášil, -23
32. Martin Novák, -19

Trestné minuty:
1. Karel Plášil, 60 TM

Nejvíc zblokovaných střel:
1. René Vydarený, 87 AB

Nejlepší hráč na buly:
1. David Gilbert, 53,62 %

Nejvytíženější hráč:
1. Karel Plášil, 21:25 TOI/GP

Úspěšnost gólmanů:
1. Jan Strmeň, 89,17 %
2. Jiří Patera, 88,69 %

Průměr gólmanů:
1. Jan Strmeň, 3,30 G/Z

Čistá konta:
1. Jiří Patera, 1 ČK

Odchytané minuty:
1. Marek Čiliak, 1 307 min.
2. Jan Strmeň, 1 074

Sezona obrazem

Videomomenty

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz