Sezona Mladé Boleslavi: Bídný start, nástup triumvirátu, pak konec v derby sérii

Foto: Jan Pavlíček, bkboleslav.cz

Po neúspěšné sezoně chtěli jít v Mladé Boleslavi zase nahoru. Začátek soutěže byl ale bídný. Natolik bídný, že vedení středočeského klubu přimělo k trenérské změně. Tým okolo nového kouče Miloslava Hořavy tvrdou prací docílil zlepšení. Bruslaři v těžkém předkolovém boji přešli přes Zlín, pak už ale nestačili na pozdějšího finalistu z Liberce.

HokejkaSHOPvanoce

„Byli bychom rádi, kdyby nás i fanoušky hokej zase bavil,“ přál si předseda představenstva a spolumajitel Jan Plachý na předsezonní tiskové konferenci.

Jenže začátek nebyl vůbec dobrý, po devíti zápasech byla Mladá Boleslav na 12. místě. V tu chvíli ještě žádný průšvih, ale mladoboleslavské vedení se rozhodlo jednat dřív, než bude pozdě. Trenér Vladimír Kýhos se pakoval, místo něj nastoupil triumvirát v čele s Miloslavem Hořavou a asistenty Radimem Rulíkem a Pavlem Paterou.

Boleslav má Ševce či Ciencialu. Loučí se 9 hráčů »

Začátky jejich práce doprovázely porodní bolesti, mužstvo si ale postupem času začalo zvykat na nový systém a tabulkou se škrabalo nahoru. Nahoru šly i výkony největší letní posily a později i hráče sezony Michala Vondrky. V konečném účtování připadlo Mladé Boleslavi nakonec osmé místo, jen tři body ji však chyběly na přímý postup do čtvrtfinále.

Do něj se ale nakonec dostala i tak. I když to stálo spoustu sil. Zlín byl v předkole těžkou překážkou, vše musela rozseknout až pátá rozhodující bitva. V ní Bruslaři uspěli a šli na Bílé Tygry z Liberce. Těm nedali nic zadarmo, ovšem dvouzápasová ztráta už se proti nadupanému vítězi základní části těžko smazávala. Derby série nakonec skončila po pěti zápasech.

Konečné umístění v Tipsport extralize: 8. místo.

Co se povedlo?

Trenérská změna. Vladimíru Kýhosovi a jeho asistentům Borisi Žabkovi s Vladimírem Čermákem vedení středočeského celku krátce po začátku sezony poděkovalo za odvedenou práci a rozešli se. Na volná místa angažovalo odborníka Miloslava Hořavu, který si k sobě vzal Radima Rulíka s Pavlem Paterou. Rozhodnutí hned zkraje, které Bruslařům nejspíš zachránilo sezonu. 

Ze záplaty jedničkou. Když se před sezonou vážně zranil nadějný gólman Jan Růžička, musela přijít rychlá akce. Co teď? Možnosti už byly omezené. Bruslařům se ale povedl skvělý trumf. Sáhli po slovinském brankáři Gašperu Krošeljovi, který chytal nad očekávání dobře. Proto se původní zkouška do listopadu proměnila na smlouvu do konce sezony. O svoji výsadní pozici přišel až s návratem uzdraveného Jana Růžičky v závěru ročníku.

Zápasy s Kometou. Jestli na vítěze předešlých dvou ročníku Tipsport extraligy někdo uměl, byla to právě Mladá Boleslav. Ve čtyřech zápasech neztratila ani jeden bod a dostala jen dvě branky. Ba co víc, v duelech hraném na ledě soupeře dokonce ani jednou mašině Libora Zábranského nedovolila skórovat!

Co se nepovedlo?

Start soutěže. Faktor přímo související s trenérskou změnou. Úvod se Mladoboleslavským vskutku příliš nepovedl, a taky to stálo Vladimíra Kýhose krk. Po devíti zápasech bylo na kontě Bruslařů jen devět bodů, pod nimi v tabulce byly už jen dva týmy. I pod novými kouči to šlo zpočátku trochu ztuha, po Novém roce se ale motory hráčů rozjely naplno. 

Předměty na ledě. Bývalý asistent trenéra Mladé Boleslavi Viktor Ujčík se svým nedávným zaměstnavatelem musel často zabývat i v nové pozici šéfa disciplinární komise. A to kvůli chování fanoušků. Hned šestkrát musel středočeský klub napomenout nebo jim udělit pokutu – za vhazování předmětů na ledovou plochu.

Faux pas na sítích. Hokejisté Mladé Boleslavi se během 19. kola v derby proti vedoucímu Liberci předvedli, zvítězili 5:2. Horší už to ale bylo s dohrou na sociálních sítích, kde byli Bílí Tygři označeni za odpad. 

Foto: Oficiální FB účet BK Mladá Boleslav

Hráč sezony podle hokej.cz – Michal Vondrka

Říká se, že kapitán opouští loď jako poslední. Útočník Michal Vondrka už ale měl v Chomutově dost všech problému spjatých s nezdravou finanční morálkou. Proto se rozhodl Piráty opustit a zamířil do Mladé Boleslavi. Zanedlouho se i tam stal kapitánem, ještě před trenérskou změnou převzal „C“ od Jana Hanzlíka.

Zpočátku se u Bruslařů trochu trápil, pak se ale rozjel a potřetí za sebou překonal hranici 40 kanadských bodů. Na konci základní části jich u jeho jména bylo 41 (17+34), s přehledem ovládl týmovou produktivitu, v celkovém bodování Tipsport extraligu mu patřila sedmá příčka. Tenhle borec toho má i ve svých 37 letech stále co nabídnout.

Foto: Jan Pavlíček, bkboleslav.cz

Hráčské statistiky v základní části

Kanadské bodování:
1. Michal Vondrka, 41 B
2. Jakub Klepiš, 32
3. Lukáš Žejdl, 31
4. David Šťastný, 25
5. Pavol Skalický, 23
6. Martin Pláněk, 20
7. Pavel Musil, 19
8. Tomáš Knotek, 17
9. Oldrich Kotvan, 17
10. David Bernad, 13

Kanadské bodování obránců:
1. Martin Pláněk, 20 B
2. Oldrich Kotvan, 17 B
3. David Bernad, 13

Juniorské bodování:
1. Oscar Flynn, 5 B

Nejlepší střelci:
1. Michal Vondrka, 17 G
2. Lukáš Žejdl, 15
3.-4. Jakub Klepiš a David Šťastný (oba 11)
5. Tomáš Knotek

Nejlepší střelci mezi obránci:
1.-2. Martin Pláněk a David Bernad, 6 G
3.-5. Oldrich Kotvan, David Němeček a Sabahudin Kovačevič (všichni 3)

Vítězné góly:
1. Michal Vondrka a Tomáš Knotek, 4 G

Přesilovkové góly:
1. Michal Vondrka, 7 G

Přesilovkové góly mezi obránci:
1. Martin Pláněk, Oldrich Kotvan a David Bernad, 3 G

Nahrávači:
1. Michal Vondrka, 24 A
2. Jakub Klepiš, 21 
3. Lukáš Žejdl, 16

Statistika +/- (více než 20 odehraných utkání):
1. Lukáš Pabiška, +12
2. Oldrich Kotvan, +9
4. Michal Vondrka, +8

Nejhorší +/-:
33. Tomáš Knotek, -10
32. Pavel Kousal, -9
31. Dominik Pacovský, -5

Trestné minuty:
1. David Němeček, 73 TM

Nejvíc zblokovaných střel:
1. Martin Pláněk, 46 AB

Nejlepší hráč na buly (min. 30 odehraných utkání):
1. Ondřej Najman, 53,26 %

Nejvytíženější hráč (min. 20 odehraných utkání):
1. Martin Pláněk, 20:07 TOI/GP

Úspěšnost gólmanů (min. 5 odchytaných utkání):
1. Gašper Krošelj, 92,02 %
2. Jan Růžička, 91,74 %
3. Pavel Kantor, 90,88 %

Průměr gólmanů:
1. Gašper Krošelj, 2,05
2. Jan Růžička, 2,20
3. Pavel Kantor, 2,25

Čistá konta:
1. Gašper Krošelj, 5 SO
2. Pavel Kantor, 1 SO

Odchytané minuty:
1. Gašper Krošelj, 1877 min.
2. Pavel Kantor, 694 min.
3. Jan Růžička, 545 min.

Sezona obrazem

Foto: Jan Pavlíček, bkboleslav.cz

Foto: Jan Pavlíček,bkboleslav.cz

Foto: Jan Pavlíček, bkboleslav.cz

Foto: Jan Pavlíček, bkboleslav.cz

Foto: Jan Pavlíček, bkboleslav.cz

Foto: Jan Pavlíček, bkboleslav.cz

Foto: Jan Pavlíček, bkboleslav.cz

Foto: Jan Pavlíček, bkboleslav.cz

Foto: Jan Pavlíček, bkboleslav.cz

Foto: Jan Pavlíček, bkboleslav.cz

Foto: Jan Pavlíček, bkboleslav.cz

Foto: Jan Pavlíček, bkboleslav.cz

Foto: Jan Pavlíček, bkboleslav.cz

Foto: Jan Pavlíček,bkboleslav.cz

Foto: Jan Pavlíček,bkboleslav.cz

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz