Sezona Frýdku-Místku: má vítěze bodování, ale zase bez play off

Foto: Jan Velčovský, hcf-m.cz

Frýdek-Místek bavil diváky ofenzivní hrou – víc gólů nastřílel v této sezoně Chance ligy jen dominantní Motor. Přesto slezský celek potřetí za sebou zůstal bez play off.

partneři českého hokeje

Co stálo za nepostupem do vyřazovacích bojů? A na co se naopak bude vzpomínat v dobrém? Sezonu třinecké farmy si připomeneme nejen slovy, ale také čísly a obrazem. 

Konečné umístění v Chance lize: 11. místo.

Co se povedlo?

Neplnoletí brankáři. V první půlce sezony chytal za Frýdek-Místek sedmnáctiletý Nick Malík, který to dotáhl až na domácí juniorský šampionát. Před svým odchodem do zámořské OHL patřil k nejlepším gólmanům soutěže. Místo něj potom do Frýdku-Místku dorazil dokonce o rok mladší Tomáš Suchánek, který ve čtrnácti zápasech vychytal deset výher. To je taky slušné, ne?

Gólové hody. Frýdek-Místek skóroval v průměru 3,66x za zápas. Víc branek nasázely jen České Budějovice. Hned v sedmi zápasech sezony dala třinecká farma sedm nebo více gólů.

Zápasy s Kadaní. Frýdek-Místek si pohrál hlavně s Kadaní. V šesti zápasech s Trhači neztratil ani bod a skóre vzájemných utkání se zastavilo na nevídané cifře 44:9!

Vítěz ligové produktivity. S parádní ofenzivou souvisí i výborné individuální výkony. Přes hranici čtyřiceti bodů se dostala hned pětice hráčů. Petr Kafka dokonce se 70 body vyhrál ligovou produktivitu.

28. až 49. kolo. V prosinci se Frýdek-Místek vydal na stíhací jízdu. Dostal se do formy, ve které zůstal až do poloviny února. Rysi v tomto období brali šestnáct výher z 21 zápasů.

Domácí utkání. Frýdek-Místek byl z týmů, které hrály dolní nadstavbu, nejúspěšnější na domácím ledě. Před vlastními fanoušky nebodoval jen v pěti zápasech z celkových 29.

Rysi zářili také na Spengler Cupu. Do švýcarského Davosu odjelo s Třincem i několik hráčů z partnerského Frýdku-Místku. Oceláři na Spenglerově poháru došli až do finále. Fantasticky si vedl veterán Rostislav Martynek, ke stříbru pomohli i Jan Zahradníček, Filip Haman nebo Ondřej Hrachovský.

Co se nepovedlo?

První čtvrtina. Po úvodních patnácti kolech na tom Frýdek-Místek nebyl vůbec dobře. Měl pouze dvě tříbodová vítězství a krčil se až na třináctém místě.

Kolaps na konci základní části. Deset kol před koncem byl Frýdek-Místek ve skvělé pozici. Postup do předkola měl ve svých rukách a oproti Prostějovu i Třebíči byl v lepší pozici. Jenže rysi v boji o play off selhali. Prohráli všechna tři zbývající utkání s Třebíčí, fatální ovšem byly hlavně prohry s Benátkami nad Jizerou a s Ústím nad Labem.

Zase bez play off. Frýdek-Místek měl v kádru výrazné osobnosti, účast v play off proto rozhodně byla v jeho silách. Jenže rysi nakonec za desátou Třebíčí zaostali o deset bodů, potřetí za sebou tak přišli o vyřazovací boje. Jedenácté místo je pak nejhorším umístěním Frýdku-Místku v jeho krátké prvoligové historii.

Venkovní utkání. V části Co se povedlo? jsme zmínili parádní domácí bilanci. Logicky, vzhledem k tomu, že Frýdek-Místek i přesto nepostoupil do play off, je tedy zřejmé, že venku to byla bída. Frýdek-Místek z kluzišť soupeřů přivezl 32 z 87 možných bodů. Přímá konkurence v podobě Prostějova, Třebíče a Jihlavy byla výrazně úspěšnější.

Zbytečné ztráty. Frýdku-Místku se vůbec nedařilo na ústeckém zimáku, ze tří zápasů si odsud neodvezlo jediný bod. Slezané ztratili dost bodů i proti Benátkám nad Jizerou, s nimiž po základní hrací době vyhráli jen dva ze šesti duelů. 

Vhazování. Frýdek-Místek měl třetí nejnižší úspěšnost na buly v celé soutěži. Jeho centři zvládli pouze 46,84 % vhazování. Hůř na tom byly pouze Ústí nad Labem a Kadaň.

Hráč sezony podle hokej.cz – Petr Kafka

Do Frýdku-Místku přišel v polovině listopadu z Prostějova – jako náhrada za Davida Květoně. Ve 37 zápasech za rysy se blýskl 54 body (17+37). Kafka, s připočtením statistik z Prostějova, ovládl kanadské bodování Chance ligy. Jen osm jiných hráčů v historii soutěže získalo v základní části víc bodů než on.

Foto: Jan Velčovský, hcf-m.cz

Hráčské statistiky v základní části

Kanadské bodování:
1. Petr Kafka, 54 b
2. Rostislav Martynek, 46
3. Milan Mikulík, 44
4. Vojtěch Tomi, 43
4. David Klimša, 43
6. David Kofroň, 27
7. Filip Haman, 27
8. Ondřej Hrachovský, 26
9. Jan Hladonik, 25
10. Kryštof Stuchlík, 23

Kanadské bodování obránců:
1. Filip Haman, 27 b
2. Ondřej Hrachovský, 26
3. Jan Bartko, 22
4. Marian Adámek, 18
5. Jan Zahradníček, 10

Juniorské bodování:
1. Jakub Adámek, 8 b

Nejlepší střelci:
1. Vojtěch Tomi, 19 g
2. David Klimša, 19
3. Petr Kafka, 17
4. Rostislav Martynek, 17
5. Milan Mikulík, 17

Nejlepší střelci mezi obránci:
1. Ondřej Hrachovský, 12 g
2. Filip Haman, 5

Vítězné góly:
1. Štěpán Novotný, 3 g

Přesilovkové góly:
1. David Kofroň, 9 g

Přesilovkové góly mezi obránci:
1. Ondřej Hrachovský, 7 g 

Nahrávači:
1. Petr Kafka, 37 a
2. Rostislav Martynek, 29
2. Milan Mikulík, 27

Statistika +/-:
1. Rostislav Martynek, +21
2. Filip Haman, +18
3. Petr Kafka, +15
4. Vojtěch Tomi, +15
5. Marian Adámek, +14

Nejhorší +/-:
40. Dávid Stránský, -10
39. Viktor Nestrašil, -6
38. Michal Kvasnica, -6

Trestné minuty:
1. Milan Mikulík, 65 TM

Nejvíc zblokovaných střel:
1. Jakub Michálek, 32 AB

Nejlepší hráč na buly:
1. Jan Hladonik, 53,05 %

Nejvytíženější hráč:
1. Filip Haman, 21:06 TOI/GP

Úspěšnost gólmanů:
1. Nick Malík, 92,66 %
2. Lukáš Daneček, 91,03 %

Průměr gólmanů:
1. Nick Malík, 2,46 G/Z

Čistá konta:
1. Lukáš Daneček, 1 ČK
1. Nick Malík, 1
1. Jakub Štěpánek, 1

Odchytané minuty:
1. Lukáš Daneček, 1 239 min.
2. Nick Malík, 1 148 min.

Sezona obrazem

Foto: Jan Velčovský, hcf-m.cz

Foto: Jan Velčovský, hcf-m.cz

Foto: Jan Velčovský, hcf-m.cz

Foto: Jan Velčovský, hcf-m.cz

Foto: Jan Velčovský, hcf-m.cz

Foto: Jan Velčovský, hcf-m.cz

Foto: Jan Velčovský, hcf-m.cz

Foto: Jan Velčovský, hcf-m.cz

Foto: Jan Velčovský, hcf-m.cz

Foto: Jan Velčovský, hcf-m.cz

Foto: Jan Velčovský, hcf-m.cz

Foto: Jan Velčovský, hcf-m.cz

Foto: Jan Velčovský, hcf-m.cz

Foto: Jan Velčovský, hcf-m.cz

Foto: HC Frýdek-Místek

Videomomenty

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz