Sezona Chomutova: Ubohý start, dluhy, salmonela a pád z extraligy

Foto: Jan Pidrman, piratichomutov.cz

Žádný z extraligových celků si v uplynulém ročníku neprošel tím, čím Chomutov. Piráti rozjeli soutěž hrůzostrašně, na první výhru čekali devět zápasů. Pak se přece jen zvedli a dokázali se vyškrábat ze dna tabulky. Začaly ovšem prosakovat finanční potíže klubu, do toho se hráči nakazili salmonelózou a problémy vyvrcholily sestupem z extraligy.

HokejkaTV

Už start minulého ročníku nenaznačoval nic optimistického. Vždyť z úvodních osmi zápasů nevytěžili Piráti ani bod, pak se sice chomutovské mužstvo zvedlo dvěma výhrami v řadě, ale dál bylo přikováno ke dnu tabulky.

V říjnu týmu pomohl příchod veterána Radka Dudy. Vyhlášený hecíř a bojovník vytrvale zvedal povadlou náladu v chomutovské kabině. V novém roce Chomutovští třikrát za sebou zvítězili, ale...

Řezníček řeší dluhy Pirátů. Tři miliony ale nestačí »

Pak vyšla najevo zoufalá platební morálka klubu, který většině hráčů dlužil výplaty. Vedení Pirátů se snažilo věc urovnat a uhradit hokejistům, jež se mezitím vyškrábali z poslední příčky tabulky, alespoň část závazků. A do toho bum. Další facka a problém. Velký problém.

Drtivou většinu chomutovského kádru před startem baráže postihly po tradiční svačince střevní potíže. Hovořilo se o tom, že tatarský biftek obsahoval salmonelózu. Mužstvo se dalo dohromady a byť na úvod prolínací soutěže udolalo Kladno, pak nezvládlo čtyři zápasy a bylo zle nedobře. Piráti v desátém kole vyhráli v Pardubicích, ale nebylo jim to nic platné. Chomutov po čtyřech sezonách spadl z nejvyšší soutěže.

Konečné umístění v Tipsport extralize: 13. místo.

Co se povedlo?

Dohrát důstojně. Problém střídal problém. Nedařilo se, mužstvo ze sebe neumělo shodit výsledkovou deku. Do toho opožděné výplaty, nejistota a otrava svačinkou před startem baráže. Kdejaký tým by to nejspíš položilo, ne tak Piráty. Chomutovští se přenesli přes veškeré potíže a do poslední chvíle se rvali o udržení mezi elitou. Velký respekt.

Odlepit se ze dna. Po osmi kolech nemáte ani bod? To je vskutku děsivý start soutěžního ročníku. Piráti se ale postupem času dokázali vydrápat ze dna tabulky, kde pod sebou nechali zbídačeného pardubického soka. 

Nový rok. Chomutovu k tomu vedle výsledkové nepohody Dynama pomohly i zápasy na začátku kalendářního roku 2019, kdy Piráti ukázali nejlepší okamžiky sezony. Hned po Novém roce vyhráli na ledě Sparty, pak srazili Vítkovice a přemohli i Pardubice. Na tři vítězství v řadě dosáhl chomutovský výběr už jen v baráži.

Nasadit mladíky. Vedle zkušených borců Dudy, Růžičky či Tomici dostali příležitost i hráči z vyhlášené chomutovské líhně. V nejvyšší soutěži se poprvé střelecky prosadili mladíčci Petr Chlán či Kryštof Ouřada. Devatenáctiletý bek Ondřej Buchtela v základní části sehrál 19 duelů, o tři roky starší útočník Jan Havel zvládl 35 utkání.

Co se nepovedlo?

Udržet extraligu. Hlavní cíl se vzhledem k mnoha potížím nepodařilo splnit. Chomutov, který dva roky zpátky dokráčel až do semifinále play off, se trápil už v předchozí sezoně, kdy skončil dvanáctý. Letos si o jednu příčku ještě pohoršil, šel do nepříjemné baráže a tu nezvládl. Piráti skončili třetí čtyři body za druhým postupujícím z Kladna a po čtyřech sezonách se s nejvyšší soutěží loučí. 

Zajistit finance. Chomutov dluží hráčům. Opět a znovu. Vědělo se, že klub není v ideální finanční kondici. Už v minulosti prosakovaly na povrch problémy Pirátů, uplynulá sezona byla v tomto směru zřejmě asi rekordní. Hráči upozorňovali na dluhy vůči nim v průběhu ročníku i po jeho konci. Ještě nyní nemají Piráti uhrazeny veškeré pohledávky, byť na umoření jejich části měla být použita i složená bankovní záruka.

Start sezony. Rozjezd ročníku chomutovským hokejistům vůbec nevyšel. Piráti v úvodních osmi kolech uplynulé sezony totálně vyhořeli. Nezískali jediný bod a doma v pátém utkání dokonce schytali od Plzně devítigólový výprask. 

Svačinka. Mělo to být tradiční středeční pohoštění, které ale dopadlo děsivě. Chomutovský masér Zdeněk Šašek přinesl hráčům do kabiny na svačinku oblíbený tatarák. Ten ale obsahoval salmonelózu a hokejisty postihly vážné střevní potíže. Čert tomu chtěl, aby se tak stalo těsně před začátkem baráže.

Hráč sezony podle hokej.cz – Vladimír Růžička

Jako syn hlavního trenéra Vladimíra Růžičky to pod jeho vedením neměl minimálně před veřejností nikdy jednoduché. Vladimír Růžička mladší ovšem znovu prokázal, jakou má kvalitu. V Chomutově prožil svou nejlepší sezonu paradoxně v době, kdy mužstvo srážela jedna nesnáz za druhou.

Růžička dostal u Pirátů klíčovou roli, v základní části chyběl jen ve dvou zápasech a během 50 vystoupení nasbíral 39 kanadských bodů za 16 branek a 23 asistencí. Další gól a tři nahrávky zapsal v sedmi barážových duelech. Není tak náhodou, že si někdejšího slávistu po sestupu Chomutova vyhlédla pražská Sparta.

Foto: Jan Pidrman, piratichomutov.cz

Hráčské statistiky v základní části

Kanadské bodování:
1. Vladimír Růžička ml., 39 B
2. Radek Duda, 23
3. Jan Stránský, 22
4. Lukáš Vantuch, 20
5. Tomáš Svoboda, 18
6. Ronald Knot, 17
7. Pavel Klhůfek, 16
7. Masi Marjamäki, 16
9. Jakub Sklenář, 14
10. Petr Koblasa, 12

Kanadské bodování obránců:
1. Ronald Knot, 17
2. Bohumil Jank, 11
2. Stanislav Dietz, 11

Juniorské bodování:
1. Ondřej Buchtela, 2

Nejlepší střelci:
1. Vladimír Růžička ml., 16
2. Radek Duda, 9
2. Jan Stránský, 9
2. Pavel Klhůfek, 9
5. Tomáš Svoboda a Masi Marjamäki, oba 8

Nejlepší střelci mezi obránci:
1. Bohumil Jank, 7
2. Ronald Knot, 6

Vítězné góly:
1. Vladimír Růžička ml. a Jan Stránský, oba 3

Přesilovkové góly:
1. Radek Duda a Ronald Knot, 5

Přesilovkové góly mezi obránci:
1. Ronald Knot, 5

Nahrávači:
1. Vladimír Růžička ml., 23 A
2. Lukáš Vantuch, 15
3. Radek Duda, 14

Statistika +/- (více než 20 odehraných utkání):
1. Jan Stránský, +3
2. Marek Tomica, +1
3. Brett Flemming a Ronald Knot, oba -1

Nejhorší +/-:
30. Radek Duda a Ondřej Buchtela, oba - 10
28. Jakub Sklenář, -8

Trestné minuty:
1. Bohumil Jank, 88 TM

Nejvíc zblokovaných střel:
1. Bohumil Jank, 86 AB

Nejlepší hráč na buly (min. 30 odehraných utkání):
1. Lukáš Vantuch, 55,24 %

Nejvytíženější hráč (min. 20 odehraných utkání):
1. Ronald Knot, 22:56 TOI/GP

Úspěšnost gólmanů (min. 5 odchytaných utkání):
1. Justin Peters, 90,60 %
2. Štěpán Lukeš, 87,29 %
3. Aleš Stezka, 83,33 %

Průměr gólmanů:
1. Justin Peters, 2,78 G/Z

Čistá konta:
1. Justin Peters, 3 SO

Odchytané minuty:
1. Justin Peters, 2 027 min.
2. Štěpán Lukeš, 652 min.
3. Aleš Stezka, 235 min.

Sezona obrazem

Foto: Petr Kozelek

Foto: Petr Kozelek

Foto: Petr Kozelek, piratichomutov.cz

Foto: Petr Kozelek

Foto: Jan Pidrman, piratichomutov.cz

Foto: Jan Pidrman, piratichomutov.cz

Foto: Jan Pidrman, piratichomutov.cz

Foto: Jan Pidrman, piratichomutov.cz

Foto: Jan Pidrman, piratichomutov.cz

Foto: Jiří Zaňát, hokej.zlin.cz

Foto: Petr Kotala, hc-vitkovice.cz

Foto: Jan Pidrman, piratichomutov.cz

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz