Šesté místo? Jsme zklamaní, říká Zuziak. Chyběl nám instinkt zabijáka

Foto: Martin Voltr

(DMITROV, od našeho zpravodaje) S ženskou reprezentací do 18 let se vydal na svůj první světový šampionát, přál si postup do první čtyřky. Na ten ale mladé hokejistky v ruském Dmitrově nedosáhly. Trenér Pavel Zuziak má za sebou každopádně obrovskou zkušenost, na které může stavět. „Je na nás, abychom dál pracovali s tím, co jsme tady viděli. Musíme hrát víc zápasů se silnějšími soupeři,“ říká v závěrečném rozhovoru.

Plekanec Chance liga

Mysleli jste výš než šestou příčku, že?
Mysleli, z umístění jsme určitě zklamaní. Chtěli jsme přejít přes čtvrtfinále, bohužel se nám to nepovedlo. Dostali jsme Kanadu, ale na druhou stranu, z těch čtyř týmů bylo těžko si vybírat a asi je jedno, koho bychom dostali. Neodehráli jsme špatný zápas, ale Kanaďanky jsou samozřejmě trošku jinde než my. Prokázaly to i v utkání o třetí místo s Ruskem, které nepustily téměř k ničemu.

Už jsem se na to ptal, ale nikdo mi snad neodpověděl přímo: Byla tam šance Kanadu porazit a přepsat historii našeho hokeje?
Šance je vždycky. Kdybych to přirovnal třeba k našim zápasům s Německem nebo Finskem, taky jsme měli jasnou převahu. Ale Finky nám v uvozovkách dvakrát ujely a daly dva góly, Němky zase dva v přesilovce. I takové zápasy se dají uhrát. S Kanadou jsme měli nějaké šance, ale nespadlo nám to tam. Kdyby spadlo, mohl se ten zápas zdramatizovat a dopadnout jinak. Ale to jsou samozřejmě kdyby.

Americké juniorky jsou znovu zlaté, ve finále deklasovaly Švédsko »

Projevilo se na šampionátu, že během sezony jste neměli moc času na společnou přípravu?
Ze začátku se nám nedařila hra v oslabení. Postupem času jsme ji vylepšili, už si to sedlo. Jinak myslím, že se nám dařilo to, co jsme po holkách chtěli a na co jsme je připravovali – že budeme hrát ofenzivní agresivní hokej, založený na velkém pohybu a důrazu v osobních soubojích. Bohužel jsme ale vyhořeli v koncovce, což nás stálo některé zápasy. Neříkám, že Kanadu, ale Německo a Finsko. V utkání s Finskem jsme měli převahu místy až drtivou, ale nedokázali jsme to přetavit v gól.

Nakonec jste měli statisticky nejen druhé nejhorší oslabení, ale i druhou nejhorší přesilovku...
My jsme přesilovku nacvičovali, ale chyběl nám tam důraz a někdy i trochu štěstí. Měli jsme dost střel, ale nepadalo nám to tam. Němky se postavily čtyři před branku, bylo těžké je prostřelit. Opět se vracím k tomu, že nám chyběl ten důraz do brány, větší hlad po gólu. Instinkt zabijáka.

Foto: Martin Voltr

Co dalšího vám šampionát ukázal, jak si stojíte v dalších ohledech?
Myslím, že ta mezihra není špatná. Trochu máme problém v obranném pásmu, pořád jsme spíš ofenzivně laděný tým a vzadu nám to až tolik nejde. Děláme tam zbytečné chyby.

Z útočných formací se pravidelně prosazovala jenom první. Hodně vám chyběl příspěvek ostatních?
Určitě, na téhle úrovni už to jedna lajna neutáhne a příspěvky dalších dvou lajn nám chyběly. Hráli jsme na tři, občas jsme tam prostřídávali hráčky ze čtvrté. Je to jedna z věcí, která nám na mistrovství chyběla. Skoro by se dalo říct, že góly zařizovala jenom jedna pětka.

V den odletu vám kvůli příušnicím vypadla Nikola Dýcková, která měla hrát původně v prvním útoku. Poznamenalo to tým, takhle na poslední chvíli?
Nějaký týden už jsme byli pohromadě, trochu nás to zasáhnout samozřejmě mohlo. Ale i když nám vypadne takový hráč, jako je Nikola, tak to prostě musíme být schopní odehrát. I kdyby se nám zranili dva nebo tři hráči... To se prostě stává. Nedalo se nic dělat, museli jsme se s tím porvat.

Erbenová po třetím MS: Nemáme se za co stydět, nic bych neměnila »

Chtěl bych se zmínit o trojici nejlepších hráček, které jste vyhlásili. Kristýna Bláhová nechyběla v bráně ani minutu...
Odchytala všechny zápasy, podávala stabilní výkony. S Kanadou pochytala spoustu dalších věcí a v jiných zápasech taky. Určitě byla naším základním stavebním kamenem.

Magda Erbenová, kapitánka a nejlepší obránkyně...
Na mistrovství byla potřetí, takže má obrovské zkušenosti. Náš tým táhla. Vzadu hraje spolehlivě, umí vyvézt puk, nahrát, vystřelit. Je to kompletní bek a když si vezmu celé mistrovství světa, určitě tady patřila k těm lepším.

Jako třetí Kristýna Kaltounková. Ač o dva roky mladší než dvě jmenované, taky si ocenění zasloužila.
Určitě si to zasloužila, protože Kalty na ledě prostě nechá duši. Umí strhnout tým, byť ročníkově patří k těm nejmladším. Je to taky kompletně vybavená hráčka, která umí nahrát, vybojovat puk, umí zpátky do obrany a umí dát i gól. Samozřejmě ještě musí sbírat zkušenosti.

Foto: Martin Voltr

Na mistrovství jste měli nejmladší tým. Má velkou perspektivu do dalších let?
Myslím, že ano. Určitě perspektivu má a když na sobě holky budou dál makat, budou ctižádostivé a hladové po úspěchu, tak určitě máme na čem stavět. Každopádně mistrovství světa je o momentální formě. Někdo ji zrovna v ten nejhorší moment ztratí a pak se to projeví třeba na tom, že nedáváme tolik gólů.

Bavili jsme se o tom, jak se světové pole vyrovnává. Když si odmyslím poslední den turnaje, přišlo mi to jako obrovský skok...
První čtyřka se vyrovnala víc, my se k tomu nějakým způsobem blížíme, ale ještě před sebou máme hodně práce. Poslední den zámořské týmy předvedly to, co předvedly, takže je zase vidět, že to nejde tak mílovými kroky. Musí to být krok od kroku, bude to ještě na delší dobu. Musíme stále pracovat na tom, abychom se k nim přiblížili. Abychom s nimi byli schopni odehrát víc zápasů s dobrým skóre. Výsledek nebyl jednoznačný a viděli jsme, že se s nimi dá hrát, samozřejmě když nás podrží gólman. Takových zápasů a zkušeností bychom potřebovali víc, abychom přesně viděli, jak na tom jsme. Jeden zápas není úplně vypovídající.

Vyplývá z toho jasný úkol pro příští sezonu, sehnat silnější soupeře na přípravu? Třeba už na léto?
Určitě. Jedině se silnějším soupeřem roste i náš výkon. Rozhodně je lepší hrát se silnějšími soupeři a byť i prohrát, ale vědět přesně, co musíme zlepšit. Nejlepší týmy určují trend.

Co vás na šampionátu zaujalo?
Zaujaly mě určitě zápasy Američanek, Kanaďanek, Švédek, Rusek. Je dobré to vidět, abychom se mohli poučit z jejich hry. Bavili jsme se i s kolegy Američany nebo Švédy, takže nějaké poznatky máme. Teď je na nás, abychom dál pracovali s tím, co jsme tady viděli.

Foto: Steve Kingsman / HHOF-IIHF Images

A po stránce pořadatelské? Líbilo se vám mistrovství?
Předně nebyl s ničím problém. Myslím, že Rusové to organizačně zvládli úplně perfektně. Na zimáku, na hotelu, doprava z letiště... Všechno fungovalo tak, jak mělo. Po téhle stránce bylo mistrovství výborně připravené a proběhlo bez jakýchkoli komplikací.

Mě rozhodně zaujali fanoušci. Chodila jich spousta a atmosféra byla výborná, i když v malé hale jste to nemohli tolik pocítit.
Určitě byla, ale na našich zápasech taky. Byli tu rodiče holek, kteří nás podporovali, hnali, fandili. Holky to muselo nakopnout ještě daleko víc, aby makaly. Potom když jsme hráli na velké hale s Kanadou, bylo tady sedm set lidí. A když to vezmu globálně, na Rusko byla hala pokaždé plná. Mistrovství určitě bylo dobře zpropagované.

Pro vás osobně to bylo první mistrovství světa. Jak jste ho prožíval?
Bylo to samozřejmě něco jiného než nějaké trojzápasy nebo turnaje čtyř. Atmosféra mistrovství světa dolehne na každého. Ale my jsme se sem těšili, chtěli jsme tady předvést co nejlepší hokej a co nejlepší výsledek. Myslím, že hokej jsme nehráli špatný, ale výsledek není takový, jaký jsme si představovali.

V jakém okamžiku to pro vás byly největší nervy?
Určitě v zápase s Finskem ve skupině, tam nám šlo o všechno. Ten jsme museli vyhrát bez ohledu na to, jak dopadne zápas předtím. A když jsme to pak věděli, museli jsme tuplem. Od začátku jsme chtěli vyhrát za tři body, abychom postoupili, a to z prvního místa. Byl to hodně důležitý zápas, abychom vůbec mohli hrát čtvrtfinále.

A dolehla na vás ta tíha zápasu? Byl jste nervózní?
Určitou nervozitu v sobě svým způsobem máte. Musíte ale působit na dvaadvacet hráček, takže tu nervozitu na sobě nesmíte dát znát. Naštěstí jsme to zvládli.

Foto: Martin Voltr

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz