Sen o medaili se rozplynul. Para hokejisté v bitvě o bronz podlehli Korejcům

Foto: paraostrava2019.cz

4. května 2019, 14:59

David Jahoda

Moc si přáli před po strop naplněnou Ostravar Arénou urvat historicky první medaili z velkého turnaje, čeští para hokejisté si ale nakonec svůj sen na domácím světovém šampionátu nesplnili. Proti výběru Jižní Koreje v souboji o bronzovou medaili padli 1:4. I přesto si však svěřenci trenéra Jiřího Břízy od publika poslechli děkovný aplaus, jako kdyby celý šampionát vyhráli.

O Kapku lepší hokej

Víc než půl hodiny před startem boje o bronz proti hráčům Jižní Koreje, kteří se na mistrovství radovali z medailí už dvakrát (2012 stříbro, 2017 bronz), byla Ostravar Aréna naplněná. Vyprodané tribuny za ohlušujícího ryku ještě před úvodním buly přivítaly Romana Heringa, duchovního otce českého para hokeje, jenž vhodil buly čestné.

Pak už mohl boj o bronzovou medaili vypuknout. Přímo ze střídačky to sledoval i zraněný Miroslav Hrbek, jehož nechali trenéři obléknout poprvé v turnaji do výstroje, aby si poslední zápas na domácím šampionátu vychutnal přímo ze střídačky. Mohl sledoval, jak jeho spoluhráči od prvních vteřin vyvíjejí tlak, brankář Lee, ale dlouho nemusel zasahovat. Střely Kubeše, Novotného nebo Paláta brankovou konstrukci těsně minuly.

Přímo ho prověřil až kapitán Geier. V osmé minutě zápasu se poprvé výrazně ukázal i gólman Vápenka, když čapl šanci Čoiovi. Když se ale Korejci dostali do přečíslení dvou proti jednomu, byl i on krátký. Do odkryté klece zakončil Čo.

Foto: paraostrava2019.cz

Čeští borci dostali zkraje druhé části výhodu přesilovky, jenže s ní naložili bídně a iniciativu postupně přebrali Korejci. Vápenka se v brance překonával, proti úniku Ju Seung Leeho už ale zasáhnout nedokázal a soupeř odskočil do dvoubrankového vedení. Vápenka byl ovšem i dál vynikající a držel bronzové naděje nad vodou.

Jeho zákroky pak konečně dokázaly zúročit spoluhráči na druhém konci kluziště. Kvochovu odraženou střelu si našel Krupička a nechytatelnou dělovkou pod břevno snížil! Elektrizující atmosféra se ještě o pár decibelů navýšila a hnala Čechy za srovnáním. Geier dokonce nastřelil břevno. Břízovi svěřenci se ale chvílemi nechávali strhnout, což byl zase prostor pro neskutečného Vápenku a jeho pohotové zákroky.

Foto: paraostrava2019.cz

Snaha českého výběru za pomoci publika, které neúnavně křičelo "My chceme gól", pokračovala. Plány na vyrovnání dostaly trhlinu, když fauloval Raul. Vápenka v přesilovce Korejců ale znovu exceloval. Češi postupem času začali vše hnát do útoku, což ale vyvrcholilo únikem tří korejských hráčů. Ránu prvního z nich výborný český gólman sice ještě lapil, ale na dorážku Junga už dosáhnout nemohl.

Když se český výběr ještě chtěl pokusit o zázrak, uzemnil ho trochu šťastnou brankou Kyung Jong Lee. Neskutečná atmosféra, kterou vytvořilo 8 600 fanoušků, ale českému celku nedovolila nic zabalit. V závěru se Češi pokusili i o hru v šesti, Korejci si už ale další gól dát nenechali.

Dvě vteřiny před koncem si pak alespoň symbolickou účast na šampionátu zapsal Miroslav Hrbek. I když se pak společně se svými spoluhráči musel dívat, jak bronzové medaile dostávají na krk soupeři, všechen aplaus z tribun patřil českému mužstvu. Za skvělé výkony na celém šampionátu si jej bezesporu zasloužil.

Výsledek utkání o bronz para hokejistů na MS v Ostravě:

JIŽNÍ KOREA – ČESKO 4:1 (1:0, 1:1, 2:0)

Branky a nahrávky: 11. Jung (Lee), 20. Lee, 39. Jung (Čo), 41. Lee (Čoi) – 24. Krupička (Kvoch).
Rozhodčí: Webinger (Kanada) – Fergenbaum (Kanada), Lewis (USA).
Vyloučení: 5:3.
Bez využití.
Střely na branku: 19:16 (5:4, 8:7, 6:5).
Nejlepší hráči: Seok Byeong Čo – Michal Vápenka.
Diváci: 8 600 (vyprodáno).
Jižní Korea: Lee Jae (Yu Man) – Čoi Kwang, Čo Young, Jang Dong, Čoi Si – Lee Jun, Ryu Jee, Jung Seung, Lee Ju, I. Kim, Kim Dea, Čo Byeong, Lee Jong, Jang Jong. Trenér: Park.
Česko: Vápenka – Kvoch, Kubeš, Doležal, Hrbek – Novotný, Geier, Hábl – Šafránek, Raul, Palát, Krupička – Wágner, Klíma. Trenér: Bříza.

Závěrečný program MS v para hokeji 2019

Sobota 4. května:
16:30 USA – Kanada (finále)

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz