Šéf Třince: Chceme vychovávat hráče a být úspěšní. Zůstane Wolski?

Foto: hcocelari.cz

Oceláři Třinec patří mezi nejprestižnější hokejové adresy v české nejvyšší soutěži. Klub v sezoně 2018/19 získal druhý mistrovský titul v historii a v uplynulém ročníku cílil na jeho obhajobu. O předčasném ukončení soutěže, změnách v kádru a dalších aktuálních tématech v rozhovoru promluvil sportovní ředitel klubu Jan Peterek.

partneři českého hokeje

Jakou známku byste dal vašemu klubu za uplynulou sezonu?
Těžká otázka na úvod. Když vezmu těžkosti v sezoně, které nás provázely a jak se vše podařilo zvládnout, tak nám dám asi jedna minus. 

Můžete vaši volbu nějak přiblížit?
Po základní části extraligy jsme skončili druzí, kvalifikovali jsme se do Ligy mistrů, získali jsme stříbro na Spengler Cupu. Po dlouhých letech jsme na mezinárodním poli získali medaile pro český tým. Vím, že to mělo pozitivní odezvu nejen u nás, ale také na celém světě, protože nám gratulovali z Ameriky nebo Ruska. Turnaj má velký přesah. Sezona ale nebyla stoprocentní. 

„Po základní části extraligy jsme skončili druzí, kvalifikovali jsme se do Ligy mistrů, získali jsme stříbro na Spengler Cupu.“

Máte na mysli i předčasný konec sezony a nedohrané play off?
Nedokončená sezona nás mrzela, protože tým byl zdravotně v pořádku. Uzdravila se i naše posila Wojtek Wolski. Všichni byli nachystaní a nažhavení, po dlouhodobém zranění se do skvělé formy dostával i Martin Růžička. Ve výborné formě byli i brankáři. Měli jsme velkou chuť obhájit titul. 

Ve čtvrtfinále byste narazili buď na Olomouc, nebo Zlín. Měli jste nějaké preference, s kým byste hráli radši?
Oba dva týmy hrají nepříjemný hokej. Těžko se vybírá, který soupeř by pro nás byl lepší. Myslím, že oba týmy by byly těžkými soupeři, ale když chcete obhájit titul, tak si moc nemůžete vybírat. 

Foto: hcocelari.cz

Vraťme se k základní části. Jak tuto fázi soutěže hodnotíte?
Jak jsem říkal na začátku, asi na jedna minus. Měli jsme parádní zápasy, které jsme zahráli úplně bezchybně, a pak takové, které jsme mohli zahrát lépe. V průběhu celé sezony nejde hrát všechna utkání bezvadně. Myslím, že jsme parádně hráli přesilovky, měli jsme úspěšnost skoro 25 %. Byli jsme nejméně trestaný extraligový tým. Hodně oceňuji, jak hráči, trenéři i celý realizační tým šlapali a odevzdávali ze sebe své maximum. Bylo fajn sledovat, jak se zlepšujeme.

„Hodně oceňuji, jak hráči, trenéři i celý realizační tým šlapali a odevzdávali ze sebe své maximum.“

Našel byste i nějaká negativa, co se výkonů či výsledků týče?
Už v přípravě se nám zranil lídr našeho týmu Martin Růžička a zároveň našeho kapitána Lukáše Krajíčka trápily dlouhodobé zdravotní problémy, to nás hodně oslabilo. Potom také odchod Patrika Bartošáka. To jsou podle mě faktory, které ovlivnily sezonu. Následně se ale sestava konsolidovala a přišel Wojtek Wolski, který nám hodně pomohl.

Značí pro vás druhé místo na Spenglerově poháru, že Oceláři mohou být úspěšní i na mezinárodním poli?
Je to ukázka nejen pro Třinec, ale pro všechny české týmy. Extraliga je na hodně vysoké úrovni, Hradec Králové byl ve finále Ligy mistrů. Podle mě je to obrázek českého hokeje, máme vysokou kvalitu. 

Hlavní trenér Václav Varaďa po sezoně s organizací podepsal novou sedmiletou smlouvu. Proč jste se rozhodli pro takto dlouhodobou variantu?
Je těžké najít vhodného trenéra pro danou organizaci, hodně klubů to řeší i během sezony. Venca u Ocelářů působil jako hráč, potom se přesunul na lavičku. Nějakou dobu byl u mládeže, s juniorkou získal mistrovský titul. Organizaci velmi dobře zná, co se týče zázemí nebo sponzorů, což je taky velmi důležité. Navíc je tady oblíbený. Sami všichni víme, který moment zapříčinil, že jsme v roce 2011 získali první mistrovský titul. Jeho pěstní souboj s Vašíčkem ze Slavie otočil vývoj série. 

„Organizaci velmi dobře zná, co se týče zázemí nebo sponzorů, což je taky velmi důležité. Navíc je tady oblíbený.“

Lidé ho tak vnímají, že je neskutečný bojovník a srdcař. Za jeho trenérského působení jsme také měli úspěchy, pro nás to byla jasná volba, aby pokračoval. Že je to tak dlouhodobé je způsobené tím, že máme partnerský klub ve Frýdku-Místku, kde vyrůstají naši mladí hráči z juniorské kategorie. Potřebovali jsme to z trenérského pohledu a koncepce tak nějak sjednotit. Vencu to oslovilo a dává mu to dlouhodobý výhled pracovat už od mládeže. Dává to smysl. 

Foto: Jiří Princ, hcbilitygri.cz

Dlouhodobý kontrakt dostal i asistent trenéra Marek Zadina. Byla to pro vás priorita, udržet realizační tým takhle pohromadě?
Je fajn, když se snažíte udržet vazby, které fungují. Pro nás to byla zase jasná volba, protože Marek s Vencou si rozumí, jak lidsky, tak hokejově. Takhle jsme k tomu dospěli. 

„Že to nevyšlo nás mrzí, podle mě oboustranně. Tak už to ale v životě někdy bývá, naše cesty se rozešly. “

Pojďme ke konkrétním hráčům. Jak jste v listopadu vnímal situaci kolem Patrika Bartošáka a jeho odchodu?
U Patrika nás to mrzelo. Po odchodu Šimona Hrubce jsme potřebovali mít pozici brankáře kvalitně zastoupenou. Šimonovi jsme přáli, aby se posunul dál, protože u nás chytal strašně dlouho a vypracoval se až v reprezentačního brankáře. Chtěli jsme obhájit titul, takže jsme potřebovali mít kvalitního gólmana. V tu dobu byl Patrik Bartošák nejlepší brankář v republice. Že to nevyšlo nás mrzí, podle mě oboustranně. Tak už to ale v životě někdy bývá, naše cesty se rozešly. 

Ve zbytku sezony se v brance střídali Petr Kváča a Jakub Štěpánek. Byli jste pak s obsazením brankoviště spokojeni?
Petr Kváča chytal první rok v extralize, proto měl být dvojka za Patrikem, nastupovat spíš sporadicky a k tomu chytat ve Frýdku-Místku, aby měl co nejvíce herního prostoru. Tím, že Patrik odešel, tak Petr dostal větší roli, kterou hned využil a chytal famózně. Byli jsme za to rádi, že šanci využil a pomohl nám k parádním výsledkům. Potřebovali jsme post brankáře doplnit, tak jsme oslovili zkušeného Kubu Štěpánka. Protože dlouho nechytal, tak jsme mu nabídli, aby odchytal nějaké zápasy ve Frýdku. Byli jsme strašně rádi, že zkoušku vzal a jasně ukázal, že je to výborný brankář. Hned potom dostal šanci a čísla, která u nás měl, mluví sama za sebe. 

Kváča následně poměrně překvapivě podepsal v Liberci. Jak probíhala jednání mezi ním a klubem?
Rozcházeli jsme se v délce kontraktu. Měli jsme představu, že by to bylo v podobné délce, jako podepsal Šimon Hrubec. Oba jsou z Budějovic, dokonce je trénoval stejný trenér. Petr loni chytal první sezonu v extralize, protože předtím jsme si ho vytáhli jen na krátkou dobu. Věděli jsme, že bude chvíli trvat, než se stane jasnou jedničkou, jakou byl Šimon. Proto jsme chtěli dlouhodobější spolupráci. 

„Rozcházeli jsme se v délce kontraktu. Měli jsme představu, že by to bylo v podobné délce, jako podepsal Šimon Hrubec.“

Co říkáte na výkony dalších posil? Králem produktivity se stal Matěj Stránský, výborně hrál i Wojtek Wolski…
Jsem rád, že se Matěj po příchodu k nám tak parádně chytil a prosadil se. Martin Růžička se dlouhodobě zranil a my jsme potřebovali někoho, kdo se bude stabilně prosazovat. Jsem rád, že to Matěj vzal na sebe. Ale je spoustu hráčů, kteří hráli výborně. Třeba Petr Vrána, Tomáš Marcinko, Martin Gernát, Milan Doudera nebo Kovařčíci se už zabydleli v základní sestavě a bodovali. Musel bych jmenovat skoro celý tým.

Foto: hcocelari.cz

V podstatě hned po předčasném konci sezony jste začali pracovat na skladbě kádru na nový ročník, prodloužili jste smlouvu s řadou hráčů…
Je fajn, když jsou kluci pohromadě a znáte jejich charaktery. Začlenit do týmu další hráče může být těžké, protože nevíte, jak mezi nimi bude fungovat chemie. Hráče, s nimiž jsme počítali, jsme prodlužovali už během sezony. 

„Začlenit do týmu další hráče může být těžké, protože nevíte, jak mezi nimi bude fungovat chemie.“

Do týmu zatím jako posily přišli pouze Jan Jaroměřský a Ondřej Raszka. Proč právě tito hráči?
Honzu Jaroměřského jsme sledovali delší dobu. Věděli jsme, že někteří obránci u nás budou končit. Honza měl skvělé sezony, v té poslední v některých statistikách exceloval. Ve statistice plus minus skončil mezi obránci s +19 na druhém místě, v počtu zblokovaných střel na čtvrtém a v první desítce byl i v Radegast indexu. Tyhle statistiky mluví samy za sebe. 

A Ondřej Raszka?
Ondra je odchovanec Ocelářů, který si vybral svoji cestu přes Polsko, kde měl šanci dostat se až do reprezentace a tam se taky dostal. Dlouho chytal nejvyšší polskou ligu, je zkušeným brankářem a chce se posunout. Je místní, bydlí v Třinci, chodil u nás trénovat děti, což vnímáme pozitivně, takže jsme se domluvili na spolupráci. Hodně ho láká prosadit se v extralize. Nejspíš ale začne v partnerském Frýdku-Místku. Věřím, že má motivaci se ukázat a zabojovat o místo v A-týmu.

Plánujete přivést ještě nějaké posily, nebo je současná podoba kádru víceméně finální?
Tým je takový živý organismus, který se uzavře až v lednu. Pořád se s ním pracuje, nějakým způsobem se s ním hýbe a přemýšlí, jakým způsobem by mohl být ještě lepší. 

„Wojtek je hráč, který za sebou má výbornou kariéru. Má svoje kvality, a proto má i svou cenu.“

Jak to vůbec vypadá s dalším pokračováním Wojteka Wolského?
Wojtek je hráč, který za sebou má výbornou kariéru. Má svoje kvality, a proto má i svou cenu. Situace se teď ohledně koronaviru nějakým způsobem vyvíjí a nám po ekonomické stránce příliš nenahrává. Žádná dohoda zatím není. Wojtek by se musel hodně uskromnit, abychom se domluvili. Není doba na to, abychom splnili jeho nároky. Ale byli bychom rádi, kdyby tady zase působil. 

Foto: David Peška, hokej.zlin.cz

Co veteráni jako Martin Adamský nebo Jiří Polanský? Mohli by skutečně hrát za partnerský Frýdek-Místek?
Byli bychom moc rádi, ale Jirka po posledním našem rozhovoru vypadá, že asi bude končit s profesionálním hokejem a bude se věnovat jeho podnikatelským aktivitám. Je hodně šikovný a má plno plánů. Pokud si to rozmyslí, tak bychom se určitě chtěli dohodnout, aby pomohl v naší organizaci. Jednání s Martinem probíhají a uvidíme, jak to dopadne. Martin má ještě jiné nabídky, takže to všechno zvažuje. 

„Byli bychom moc rádi, ale Jirka Polanský po posledním našem rozhovoru vypadá, že asi bude končit s profesionálním hokejem a bude se věnovat jeho podnikatelským aktivitám.“

Minulý týden médii probleskla zpráva, že by za Třinec mohl nastoupit Jaromír Jágr. Jak moc je to reálné?
Je krásné, jak jeden dotaz v České televizi ovlivní další dění. Na otázku Roberta Záruby jsem odpověděl, že bych byl rád, kdyby za nás Jaromír nastoupil. No, a teď mi dokonce volali ze zahraničí, protože už i tam ta informace proběhla. Jde vidět, jak silné téma je Jaromír Jágr. Volali mi i z Ruska, jak se nám to podařilo, tak jsem jim musel vysvětlit, že to je jen naše přání. Ale je to spíš dlouhodobější záležitost, protože Jarda teď asi hlavně řeší otázku jeho Kladna. 

Jak se na vaší přestupové aktivitě podepsala koronavirová krize?
Je to zvláštní období. Některé trhy se vůbec nehýbou, hráči a agenti vyčkávají. Je to strašně zajímavé. Každý to nyní zažívá v běžném životě, a to samé se promítá i do hokejového prostředí. Zkrátka je více otázek než odpovědí. 

Dá se tedy říct, že jste měli vytipované nějaké hráče, které jste kvůli dopadům pandemie nemohli podepsat?
Asi tak nějak bych to popsal. 

Před pěti lety jste byl hlavním iniciátorem vzniku partnerského týmu ve Frýdku-Místku. Jakou jste měl tehdy vizi a jak se vám ji za ty roky podařilo naplnit?
Vize byla vytvořit mezistupeň v přechodu z juniorského hokeje do seniorského, dále mít v týmu starší kvalitní hráče, kteří by předávali zkušenosti mladým a pomohli v případě nutnosti v A-týmu. Vytvořená spolupráce s Frýdkem-Místkem funguje výborně. Pochvala a poděkování patří městu, sponzorům a fanouškům! Nesmím zapomenout poděkovat Jánu Moderovi, Janu Czudkovi a Petrovi Popelářovi, kteří tuto vizi od začátku podporovali. Věřím, že tento projekt má opodstatnění. Někteří hráči se už probojovali do extraligy nebo do jiných profesionálních soutěží. Nejznámější příklady už byly často zmiňovány, jako např. Lukáš Jašek, David Cienciala, Michal a Ondra Kovařčíkovi, ale uvedu příklad hráče, na kterém si troufnu říct, že by dnes bez tohoto projektu hrál maximálně druhou ligu.

„Kvůli novému náročnému hernímu systému soutěže, kdy padají čtyři týmy, to bude hodně obtížné. Hlavně zapojit do zápasů mladé, to bude letos hodně těžké.“

Jan Zahradníček byl na konci juniorského věku šikovný, ale samá noha samá ruka, jak se říká. V devatenácti letech měl taky jiné priority než jen hokej. Během působení ve Frýdku-Místku zesílil, ujasnil si, co vlastně chce, podával kvalitní výkony, a tím si loni řekl o místo u Ocelářů, kde hrál výborně. Všichni hráči, které jsem zmínil, dostali velký herní prostor v první lize a bez něj by dnes nebyli tam, kde jsou. Těch hráčů s podobným průběhem je samozřejmě více, ale uvedl jsem jen jeden příklad, který je ukázkový. Samozřejmě spolupráce s partnerským týmem má i svá úskalí, protože chceme na jednu stranu vychovávat mladé hráče a na druhou stranu chceme, aby měli fanoušci z hokeje radost, takže musíme pracovat ve dvou rovinách. Kvůli novému náročnému hernímu systému soutěže, kdy padají čtyři týmy, to bude hodně obtížné. Hlavně zapojit do zápasů mladé, to bude letos hodně těžké.

Foto: Lukáš Filipec, hcocelari.cz

Mohla by současná situace pomoct ve vývoji mladších hráčů?
V extralize nejspíš ano, ale ne nějak výrazně. Záleží, jaký bude letos model. Když se bude padat přímo, tak v klubech, kde by mohli mladí dostat větší prostor, se budou upřednostňovat aktuální výsledky před rozvojem dlouhodobější strategie a výchovy nových tváří.  

„Oceláři jsou pro to, že by poslední z extraligy hrál baráž s prvním z Chance ligy.“

V poslední době se v souvislosti s extraligou hodně řešil herní formát. Jakou variantu z těch známých byste preferoval?
Oceláři jsou pro to, že by poslední z extraligy hrál baráž s prvním z Chance ligy. 

Můžete to nějak specifikovat, proč?
Klub preferuje sportovní cestu, raději než přímý postup a sestup. Poslední z extraligy by měl předtím, než spadne, poměřit síly s prvním z Chance ligy, aby se ukázalo, jestli ten klub má právo jít nahoru a je silnější. Baráže byly hodně sledované. Zájem byl stejný jako o play off, tak proč brát lidem a sponzorům něco, co je atraktivní?

Co si myslíte o návrhu na zúžení extraligy?
Jsem toho názoru, že extraliga má svoji kvalitu, což jsme dokázali i na mezinárodním poli. Tím, že by se zúžila, si nemyslím, že by se úroveň ligy výrazně zvýšila. Naopak si myslím, že pro český hokej by to bylo minus. Podle mě by každý kraj měl mít minimálně jeden extraligový tým. Lidi, co mají rádi hokej, by v regionu měli mít tým, kterému by mohli fandit, sledovat výsledky a bavit se o hokeji doma, v práci nebo s kamarády u piva. Kdyby například nebyla Kometa nebo Plzeň v extralize, tak by jižní Morava nebo Plzeňský kraj najednou neměly hokej na nejvyšší úrovni, a tím by klesl zájem o extraligu i její sledovanost.

Většinou to tak bývá, že fandíte týmu ze svého regionu. Další argument pro nesnižování počtu týmů je ten, že pro velké sponzory potřebujete tvrdá data o počtu sledujících diváků na stadionech či před televizní obrazovkou. Čím budou čísla vyšší, tím bude větší zájem velkých firem spojovat své jméno s extraligou. Tím více peněz bude na kvalitní hráče, kteří nebudou odcházet do zahraničí za výdělkem, soutěž bude kvalitní a budeme dělat větší radost svým fanouškům.

„Chtěli bychom hrát atraktivní a kvalitní hokej, tak ať to fanoušky baví.“

Jaké má klub do příštího ročníku ambice?
Chtěli bychom hrát atraktivní a kvalitní hokej, tak ať to fanoušky baví. Na závěr už řeknu jen, že bychom rádi vyhrávali od začátku soutěže do samotného konce.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz