Sedm výher týmu, který zná úspěch. Jenom nedělat kraviny, velí Jirásek

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Černý kůň DHL Extraligy juniorů? Hradecký Mountfield by jím klidně mohl být. Jak skvěle zakončil základní část, tak zahájil i nadstavbu a aktuálně má v zádech sérii sedmi vítězství v řadě. Hlavní favorité jsou možná jiní, ale pozor – většina kádru slavila v dorostech zlaté či stříbrné vavříny! „Víme, jak úspěch chutná a co pro něj musíme obětovat,“ hlásí Filip Jirásek, rovněž člen reprezentační devatenáctky.

Jágr Chance liga

Aktuálně máte nejlepší formu z celé juniorské extraligy. Vyhráli jste sedmkrát v řadě a porazili jste i nejlepší týmy. Čím to je?
Máme sice sedm výher v řadě, ale tohle nás vůbec nemůže ovlivnit. Aby se to dostalo do našich hlav a řekli jsme si, že už nemusíme vyhrávat. Já myslím, že hlavní důvod, proč jsme porazili i ty nejlepší týmy, byla bojovnost, týmovost, zarputilost. Podle mě hlavně to patří k našim přednostem. Nemáme takové individuality, tohle nás musí zdobit. Ta tvrdá a poctivá hra.

Asi největší vítězství pro vás bylo to v Plzni, kde jste dvěma góly v posledních dvou minutách vyrovnal a nakonec z toho byla výhra v prodloužení.
I když se nám nedařilo, do hlav jsme si dostali, že hokej se hraje šedesát minut. Dali jsme na 1:2, pak jsme vyrovnali, a pořád jsme věřili až do konce. Nakonec nám to tam padlo i v prodloužení. Svou roli hrálo i štěstí, ale tím naším přístupem jsme byli na konci lepší a šli tomu víc naproti.

Šestibodový vzlet Komety, Plzně a Hradce. Vary slaví po 9 prohrách »

Mohl to být zápas, který ve vašich hlavách nakopne sezonu z průměru někam výš?
Souhlasím. Plzeň sice neměla všechny kluky z A-týmu, ale i tak je to supersilný tým s dobrými útočníky a skvělým brankářem, který je v tom zápase hodně podržel. Určitě nám to hodně pomohlo i do nadstavby, nakoplo nás to. Jenom se musíme od takových zápasů odpíchnout a pořád hrát to svoje. Hrát dobře do obrany, nedělat kraviny a hrát týmově.

Právě Plzeň a Kometa asi patří mezi hlavní favority na titul, vás by zmínil málokdo. Mohla by to být vaše výhoda?
Podle mě je lepší jít do zápasu jako outsider než jako favorit. Ale přesně tak. Kometa, Plzeň, Sparta bude dobrá... Pokud bychom se dostali do play off, nemohli bychom si vybírat. Všechny týmy budou výborné. Myslím, že pokud budeme hrát stejně jako teď, tak máme šanci na úspěch. Ale nemůžeme se uspokojit těmi výsledky, které zrovna máme. To nejdůležitější pořád ještě nepřišlo.

Foto: Filip Javůrek, mountfieldhk.cz

V základní části jste skončili pátí, což je pro vás určitě dílčí úspěch. Jak se ale díváte na to, že v nadstavbě se jede úplně od nuly?
Hodně týmů si určitě stáhne kluky z první ligy a extraligy, protože je to prestižní soutěž a všichni chtějí udělat úspěch. Už se o něco hraje a když jeden zápas prohrajete, nemůžete si říct, že se nic neděje. Už musíte jít do každého naplno.

Tým ale máte složený z hráčů, kteří zažili velké úspěchy v mladším i starším dorostu. Máte je pod kůží, i když poslední dva roky žádný větší výsledek nepřišel. Mohlo by to zase vyplout na povrch?
Řekl bych, že v hlavách to určitě máme. Pokud budeme chytří a přetavíme to v naši výhodu, tak to bude jenom dobře. Je důležité si jenom uvědomit, že víme, jak úspěch chutná a co pro něj musíme obětovat. Povedlo se nám to v mladším dorostu i ve starším.

Naposledy se vám cestou na zápas v Českých Budějovicích porouchal autobus, že?
(směje se) To byla taková kuriozita, asi tři kilometry před zimákem. Řešili jsme to operativně, pan trenér nám sehnal nějaké známé, kteří nás odvezli auty na zimák. Zasmáli jsme se tomu, ale jak jsme přišli do kabiny, uzavřeli jsme to a začali se soustředit na zápas. Ale bylo to zpestření, otužilo to týmového ducha. Takovou věc málokdy zažijete.

Nebylo ve hře, že byste to došli pěšky?
V našich hlavách nejdřív bylo, že půjdeme pěšky. Ale zrovna jak jsme zastavili, tak se začalo z autobusu kouřit. Takže trenéři začali shánět náhradu. Všechno dopadlo dobře, i s vítězným koncem za tři body.

„Měl jsem dvě šance, které zaváněly gólem. Pak v dalším střídání jsem dostal na mantinel od Michala Trávníčka. Na to vzpomínám ještě doteď. Ale byly to pro mě obrovské zkušenosti, když jsem mohl stát na ledě s hráči, kteří mají stovky zápasů v extralize i v NHL.“

Jak se pro vás osobně letošní sezona vyvíjí? Prošel jste si různými fázemi. Nejdřív Liga mistrů v Hradci, pak WSM Liga v Litoměřicích, teď jste zpátky v juniorce...
Začátek byl samozřejmě lepší, dával jsem i nějaké góly, takže jsem měl nějaké sebevědomí a nebál se hrát. Teď jsem zpátky v Hradci v juniorce... Neměl jsem úplně takovou výkonnost, abych si mohl říct, že budu v první lize hrát první dvě lajny a rozhodovat zápasy. S ohledem na vytížení jsme se s trenérem dohodli, že bude lepší, když budu hrát v juniorech. Budu mít větší ice time, zase získám to sebevědomí a budu dávat góly, což potřebuju. Teď zbývá poslední krok. Člověk prakticky celý rok trénuje na to, aby závěr sezony zahrál dobře a podal co nejlepší výkony. Jsem ale strašně rád za šance, co jsem dostal, jak v hradeckém áčku, tak v Litoměřicích. Byly to pro mě obrovské zkušenosti, když jsem mohl stát na ledě s hráči, kteří mají stovky zápasů v extralize i v NHL. Vezmu si z toho jenom to pozitivní a vidím, na čem mám pracovat.

V extralize jste poprvé dostal šanci za rozhodnutého stavu proti Litvínovu. Naskočil jste jen na tři střídání, ale ke gólu vám moc nechybělo, že?
V prvním střídání jsem střílel z otočky, bylo to tečované, bohužel to gólman vyrazil ramenem. A hned střídání nato jsem měl puk v brankovišti, už jsem si ho chtěl stahovat do bekhendu, ale přeskočil mi hokejku. To byly dvě šance, které zaváněly gólem. Pak v dalším střídání jsem dostal na mantinel od Michala Trávníčka. Na to vzpomínám ještě doteď (směje se). Tam jsem si zkusil, jak je extraliga tvrdá. Gól by ale byla jenom sladká tečka. Určitě nechci, aby to skončilo jedním zápasem, a snažím se makat dál, aby přišla i další možnost.

Letos už to asi nebude, do příští sezony chce ale Mountfield omladit. Když se vám zase slušně povede příprava, mohl byste mít větší šanci dostat se do kádru?
Určitě ta šance je, mám tady smlouvu na dvy roky. Tým už by nemusel být tak nabitý, i když tady pořád budou superkvalitní hráči. Pokud bych začátek chytl za pačesy, snad bych na to mohl pomýšlet. Ale nechci o tom spekulovat, takové věci budu řešit až po sezoně. Zhodnotíme s agentem a rodiči, jak sezona dopadla a co dál. Každopádně pokud dostanu šanci, budu maximálně bojovat o místo.

Filip Jirásek

Filip Jirásek | Foto: Stanislav Souček, mountfieldhk.cz

Teď vás v Hradci Králové čaká turnaj s reprezentační devatenáctkou. Jak vás těší, že jste se do nominace dostal?
Když jsem se dozvěděl, že tady budu hrát, byl jsem hrozně příjemně překvapený. Prakticky jsem to nosil v hlavě dva tři měsíce, jakmile jsem o tom turnaji věděl. Snažil jsem se tomu podřídit všechno, od tréninků po zápasy. Jsem strašně rád, že mě trenéři nominovali. Mám to domů kousek, takže přijedou kamarádi i rodina a bude to pro mě o to větší motivace, abych předvedl dobrý výkon. Je to velký turnaj, kde se skládá dvacítka na příští sezonu. Určitě chci zabojovat o místo a ukázat, proč tady jsem a že si to místo zasloužím.

Znovu se v týmu potkáte s Martinem Nečasem a dalšími. Znáte se dobře už od šestnáctky, ale z nich mezitím vyrostly hvězdy... To bude příjemné, že?
Určitě. Jak jste to řekl, dneska už to jsou hvězdy. Kuba Škarek, Martin Nečas, Martin Kaut z Pardubic... Už si něčím prošli, mají něco za sebou, hráli velké zápasy. Bude to jedině super a teď už je jen na mě, co si od nich vezmu. Budu se koukat, co můžu zlepšit, abych třeba jednou byl jako oni.

Na jaký výsledek budete s týmem pomýšlet?
Já myslím, že je to otevřené. Od Němců a Švýcarů bych čekal bojovný hokej. Samozřejmě Švédové a Finové budou dobře bruslit, mají silné a vysoké obránce. Bude to hrozně rychlé a já se na to osobně těším. Určitě je to velká výzva a jsem hrozně rád, že si proti nim můžu zahrát. Člověk pak vidí srovnání, kde se může zlepšit a kde má přednosti a slabiny. Přijedou výborní kluci, top hráči ve svých zemích. Budeme se snažit vybojovat co nejlepší výsledek a hrát dobrý hokej, aby to bavili nás i lidi, kteří přijdou.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz