Šedesát sezon legendy. Vychází kronika s příběhy hvězd slavné Dukly

3. prosince 2017, 14:38

Václav Jáchim

Jihlavská Dukla má unikátní historii a velmi příjemnou současnost. Klub z Vysočiny se dokázal vrátit mezi elitu a aktuálně sympaticky bojuje v Tipsport extralize. Poslední úspěchy klubu a samozřejmě jeho mimořádnou minulost mapuje nová publikace Šedesát sezon legendy autora Dušana Vrbeckého. Její slavnostní křest proběhne v pátek 8. prosince – před utkáním Dukly proti Třinci.

Plekanec Chance liga

Kniha je výtečnou kronikou klubu, nabízí příběhy největších hvězd i některá dosud málo známá fakta. Volně navazuje na jinou úspěšnou publikaci Půlstoletí legendy, velký prostor je v ní věnován posledním dvěma sezonám – zejména té loňské, kdy jihlavský klub postoupil do nejvyšší soutěže. Tomuto úspěchu je také knížka věnována.

Ovšem nové informace byly doplněny i ke kapitolám z dřívějšího období. Postupová radost je zachycena ve spoustě ohlasů a fotografií, nechybí velký rozhovor s jednatelem Dukly Bedřichem Ščerbanem, velmi podrobný je rovněž historický přehled týmových a hráčských statistik za 60 sezon, které Dukla strávila mezi nejlepšími.

Kdo miluje hokejovou historii, přijde si na své. A dozví se možná i věci, které třeba ani netušil. Součástí publikace jsou tři hlavní oblasti. První mapuje po sezonách historii klubu (v letech 1956 až 2017) a radost by měla udělat především milovníkům oprašování vzpomínek, případně pátrání po zajímavostech ze starých časů.

Druhá část je sestavena z rozhovorů s osobnostmi, které Duklu proslavily. O vztahu ke klubu i jiných tématech hovoří Miloš Podhorský, Jaroslav Pitner, Jan Suchý, Jaroslav a Jiří Holíkovi, Jan Klapáč, Stanislav Neveselý, Jan Hrbatý st. a jeho potomci, Josef a Patrik Augustovi, Milan Chalupa, Petr Vlk, Bedřich Ščerban nebo Pavel Křížek

Ve třetí části knihy najdou čtenáři podrobné statistiky a veškerá fakta z působení klubu v extralize či první lize. Na 48 stranách nechybí kvalitní bohatá fotogalerie včetně nikdy nepublikovaných archivních záběrů.

Slavnostní křest knihy proběhne v pátek 8. prosince na Horáckém zimním stadionu, před extraligovým utkáním Dukly proti Třinci. Kniha se bude prodávat na stáncích zimního stadionu, dojde také na autogramiádu za účasti klubových legend. Publikaci lze koupit rovněž na stránkách Marken.cz a ve fanshopu Dukly Jihlava..

Ukázka z rozhovoru s Bedřichem Ščerbanem:

Postup

Jak jste vlastně tu postupovou sezonu prožíval? Jak těžké bylo dostat Duklu zpátky?
Sezona to byla opravdu hodně náročná, ale měli jsme štěstí, že si všechno sedlo, zapadlo do sebe. Hráčský kádr, ekonomické výsledky a vlastně i štěstí na ledě. Spoustu zápasů jsme vyhráli v dloužení nebo na nájezdy. O to těžší ale vlastně celý ten rok byl. Čím blíž jsme byli k cíli, tím, víc jsem si uvědomoval, jak málo stačí, aby to všechno přišlo v niveč. V baráži už jsem byl hodně nervózní, zahleděný jen do zápasů... Čím víc to vypadalo, že by se to mohlo podařit, tím víc jsem si uvědomoval, jak stačí málo, aby se to nepovedlo. Rozhodoval každý gól, každá chyba... Šlo o hodně, protože nikdo neví, kdy by zase taková konstelace nastala, a my takovou sezonu zopakovali.

O to větší úlevou byl závěr zápasu s Karlovými Vary?
To byla doopravdy obrovská úleva, moje paní plakala štěstím, měli jsme všichni radost. Ale taky už jsem přemýšlel, co dál. Takže jsem jel po zápase domů, otevřel notebook a začal dávat dohromady obchodní plán, jak se s tím postupem vlastně popereme. Ostatně, nejsem moc slavící typ, takže jsem si vychutnal ten prožitek a za dvě hodiny už přemýšlel, co dál.

Začíná teď postupem nová éra Dukly? Řečeno počítačovým jazykem Dukla verze 2.0? Přece jen za dvanáct let od její poslední účasti v extralize se toho hodně změnilo... Všechno je mnohem víc řízeno, jsou přísnější podmínky pro udělení licence...
Je tu každopádně nový začátek. Se dvanácti tituly po dvanácti letech od posledního postupu jsme zase zpátky. Mimochodem, při posledním titulu jsem měl na dresu dvanáctku. Takže teď říkám, že je před námi nová dvanáctiletka. Co bylo, bylo, na minulé úspěchy se nikdo dívat nebude. My teď musíme Duklu etablovat v extralize, aby se znovu stala jejím stálým účastníkem. Osobně se na tu novou etapu moc těším. Jisté je, že chceme zůstat takovým rodinným klubem, jakým jsme teď. Museli jsme poskládat kádr, aby byl konkurenceschopný, ale také tak, aby to pro nás bylo ekonomicky udržitelné. I když budeme asi nejchudší klub v extralize, chceme se časem dostat na vyšší level. Ať už v práci s fanoušky, partnery nebo v PR. Musíme si tím projít sami a naučit se to sami. Vyjít z toho, co umíme už teď a posunout to dál. A pak se také musíme na vyšší level dostat v otázce prostředí – to znamená nový zimní stadion. To je ale otázka na majitele klubu.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz