S novou filozofií za stejnými cíli. Oceláři chtějí být znovu úspěšní

Foto: Facebook HC Oceláři Třinec

Třinečtí Oceláři jsou na prahu nové extraligové sezony natěšení. Tým ze Slezska čeká 23. sezona mezi hokejovou elitou, vstupuje do něj s několika významnými změnami. „Zvolili jsme novou filozofii klubu, proto jsme angažovali Václava Varaďu na post hlavního trenéra. Václav tady působil jako hráč, trénoval v roli asistenta áčka, pak vedl juniorku, se kterou získal titul. Volba tak byla jasná,“ říká sportovní manažer Jan Peterek.

Fanshop

Oceláři před začátkem letní přípravy avizovali přechod na novou cestou, tzv. „Ocelářskou“, ve které chtějí postupně zapracovávat do sestavy mladé hráče, kteří projdou mládežnickými celky třinecké organizace. Hodně potenciálních hokejistů však klub opustilo. „Před začátkem přípravy bylo v týmu více mladších hráčů. Lukáš Jašek odešel do Liberce, další hráči ročníku 1999 odešli do zámoří. Tyhle všechny jsme chtěli vidět, jestli to jsou silově schopni zvládnout,“ říká trochu zklamaně hlavní trenér Václav Varaďa.

Na Varaďova slova navázal také sportovní manažer. „Chtěl bych dodat, že z toho jde vidět, že partnerský klub ve Frýdku-Místku má velkou sílu. Oni ve Frýdku dostávali penzum času, tak se vyhráli a byl o ně zájem v dalších klubech,“ říká Jan Peterek spokojeně.

Céčko je čest. Ale v kabině je lídrů víc, říká nový kapitán Krajíček

Právě ve Frýdku-Místku loni zazářila bratrská dvojice Michal a Ondřej Kovařčíkové, kteří patřili k tahounům třinecké farmy. K dalším takovým patří útočník David Cienciala, který si v přípravě vybojoval své pevné místo v sestavě. „David nastoupí k pátečnímu utkání. Dále máme Filipa Hamana, hráče ročníku 1998, on ale se ještě potřebuje vyhrát v dospělém hokeji. Začne proto ve Frýdku, věřím ale, že se v průběhu sezóny objeví u nás. Ve Frýdku v první obraně začne také Jan Bartko, ročník 1997,“ pokračuje Václav Varaďa ve výčtu nadějných hráčů.

Slezané mohou počítat také s obráncem Marianem Adámkem, který v přípravě nastupoval po boku nového kapitána Třince Lukáše Krajíčka. „Je to mladý kluk, který se toho musí ještě hodně naučit, ale má obrovský potenciál. Je to dobrý kluk do šatny, pro nás je jen dobře, že ho v týmu máme,“ chválí ostřílený zadák svého parťáka.

Pro obránce, který v roce 2010 s Philadelphií došel do finále Stanley Cupu a v další sezóně s Oceláři získal titul, bude role kapitána něčím novým. „Nosit céčko je pro mě obrovská čest, samozřejmě vím, že s tím přichází také velká zodpovědnost vůči týmu. Budu se snažit pro tým dělat maximum, velmi se na tu roli těším. Jelikož nejsem nejmladší, tak jsem se v posledních letech snažil být lídrem. V kabině ale takových lídrů je více. Budeme dělat vše pro to, abychom uspěli,“ říká Lukáš Krajíček.

Czudek: Potřebujeme spolupráci s fanoušky, dobrá atmosféra pomáhá

I přes změny ve filozofii se Oceláři nevzdávají svých vysokých cílů. „Poslední čtyři sezony jsme si vždy dávali minimum dostat se do Champions Hockey League. Někdo může říkat, že to jsou jen náklady a soutěž nemá renomé. To je třeba příklad Hradce, který dostal za vyučenou od Nottinghamu. Cardiff pak porazil Davos. V Evropě hokejová úroveň stále stoupá,“ říká Jan Czudek.

„Abychom se ale do CHL dostali, tak musíme splnit určitá kritéria. Mančaft na to má. I mladší kluci ve Frýdku ukázali, že umí být tahouny týmu. Bude ale zapotřebí určitá dávka trpělivosti a nevyhodit je po dvou nepovedených zápasech,“ pokračuje viceprezident Ocelářů.

Dalším neméně důležitým faktorem úspěšného týmu jsou jeho fanoušci. Ti v Třinci dokáží v aréně udělat skvělou kulisu, na svůj oblíbený tým ale umí být pořádně kritičtí. „V tomhle směru potřebujeme také spolupráci s fanoušky. I fanoušek je součástí týmu a musí pochopit, že se občas může něco stát, ale chceme nějakým směrem startovat,“ ví Jan Czudek.

Na jeho slova navázal sportovní manažer Ocelářů Jan Peterek: „V Mannheimu, kdy se nám nepovedl start, tak nás stále podporovali a věřili nám. To bylo od nich úžasné, za to jim velmi děkujeme.“ Podobně to vidí také viceprezident Ocelářů. „To jsou právě ty momenty, kdy fanoušek je platnou součástí týmů, a dobrá atmosféra může pomoci k obratu utkání.“

Varaďa. Jsem natěšený. Nervózní jsem jen na tiskových konferencích

Oceláři do nové sezóny pro fanoušky připravují několik novinek. „WERK ARENU čeká čtvrtá sezóna, zvykáme si na vymoženosti, které nám poskytuje. Vážíme si všech lidí, kteří chodí na hokej a těší nás pohled na zaplněné tribuny. Novinkou jsou bezpečnostní rámy, kterými reagujeme na situaci, která panuje ve světě. Chceme fanouškům zajistit celkovou bezpečnost, aby jejich zážitek z hokeje byl stoprocentní. Další novinkou je přesun kotle blíže k mantinelu, čímž reagujeme na požadavek fanclubu,“ nastiňuje Ing. Jan Czudek.

„Tohle ale není vše, další novinky budeme průběžně představovat v průběhu sezóny,“ dodává viceprezident třineckého klubu. Oceláři zahájí sezónu na ledě úřadujícího mistra, první domácí duel sehrají v neděli 10. září proti plzeňské Škodovce. „Na začátek ligy jsem velmi natěšený, nervózní jsem jen na tiskových konferencích. Už se to blíží, my budeme rádi, pokud do sezony vkročíme dobře,“ věří Václav Varaďa.

S příchodem nového trenéra i nové filozofie ale může Ocelářům chvíli trvat, než se sžijí s novým systémem a budou předvádět výkony, které od nich bude náročné třinecké publikum vyžadovat. „Kluci byli zvyklí na nějakou hru, kterou nemůžeme úplně překopat. Je tam několik věcí, které chceme hrát jinak. Hráči se s tím zatím rvou dobře, máme dost kvalitní tým na to, aby to hráči byli schopní přenést na dennodenní bázi do zápasů. Pokud něco nebude fungovat, tak se najde způsob, jak to změnit tak, abychom byli úspěšní,“ uzavírá Václav Varaďa.

Foto: Facebook HC Oceláři Třinec

Aktuální kádr HC Oceláři Třinec

Brankáři:
Šimon Hrubec, Peter Hamerlík, Jan Strmeň.

Obránci:
Lukáš Krajíček, Vladimír Roth, Milan Doudera, Tomáš Linhart, David Musil, Bohumil Jank, Marian Adámek, Jakub Matyáš, Filip Haman, Jan Bartko

Útočníci:
Jakub Petružálek, Martin Růžička, Zbyněk Irgl, Jiří Polanský, Martin Adamský, Daniel Rákos, Vladimír Dravecký, Vladimír Svačina, Erik Hrňa, Tomáš Marcinko, David Cienciala, Rostislav Marosz, Marek Růžička, Michal Kovařčík, Ondřej Kovařčík, Aron Chmielewski, Michal Kvasnica, David Kofroň.

Trenéři: Václav Varaďa a Marek Zadina.

Příchody

Jan Strmeň (Chomutov)
David Musil (Tucson, AHL)
Tomáš Marcinko (Kunlun, KHL)
Jiří Polanský (Olten, Švýcarsko)
Vladimír Svačina (Liberec)

Odchody

Miroslav Svoboda (po návratu z Jihlavy nyní Plzeň)
Juraj Šimboch (Přerov)
Lukáš Doudera (Litvínov)
David Nosek (Zlín)
Lukáš Galvas (Olomouc)
Michal Roman (Žilina)
Cory Kane (Kunlun, KHL)
Lukáš Jašek (Liberec)
Jan Hladoník (Blainville-Boisbriand, QMJHL)
Miloš Roman (Vancouver, WHL)
Tomáš Netík (Záhřeb, EBEL)
Tyler Redenbach (Tappara Tampere, Finsko)
Kamil Kreps (neznámo)
Tomáš Klimenta (neznámo)
Radim Matuš (Znojmo, EBEL)

Přípravná utkání Ocelářů před novou sezonou

03.08. HC Olomouc – HC Oceláři Třinec 2:4 (Hrňa, Doudera, Martin Růžička, Svačina)
08.08. HC VÍTKOVICE RIDERA – HC Oceláři Třinec 6:3 (Marcinko 2, Hrňa)
11.08. HC Oceláři Třinec – HC VÍTKOVICE RIDERA 2:4 (Adamský, Martin Růžička) 
17.08. MsHK DOXXbet Žilina – HC Oceláři Třinec 3:4 (Hrňa, Irgl, Marek Růžička, Petružálek; Rona Cup, Trenčín)
18.08. Scorpions de Mulhouse – HC Oceláři Třinec 1:6 (Martin Růžička 3, Cienciala, Rákos, Irgl)
19.08. HK Dukla Trenčín – HC Oceláři Třinec 3:3 (Doudera, Hrubec, Kovařčík)
25.08. HC Oceláři Třinec – Esbjerg Energy 9:1 (Petružálek 2, Svačina 2, Rákos 2, Martin Růžička, Jank, Adamský)
27.08. HC Oceláři Třinec – Adler Mannheim 3:0 (Martin Růžička 3)
31.08. 19:30 Adler Mannheim – HC Oceláři Třinec 6:2 (Dravecký, Polanský)
02.09. Esbjerg Energy – HC Oceláři Třinec 1:2 (Adamský, Roth)

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz