S Chicagem v Evropě? Byl to blázinec, vzpomíná Smoleňák. Fandit bude Voráčkovi

Foto: Stanislav Souček, mountfieldhk.cz

Když se hokejisté Chicaga vydali poprvé za zápasy do Evropy, byl u toho jediný český zástupce. V září 2009 absolvoval pobyt Blackhawks na našem kontinentu Radek Smoleňák, přitom sezonu původně startoval v barvách Tampy Bay. „Jenže pak mě vyměnili a já bleskově letěl za Chicagem do Švýcarska. Byl to docela blázinec," povídá.

HokejkaTV

Ty hektické dny má pořád v živé paměti. „Je to sice deset let, ale na tohle se nezapomíná," potvrzuje útočník hradeckého Mountfieldu. Jeho mise v týmu s Kanem, Keithem, Seabrookem, Crawfordem a dalšími esy Chicaga se narodila z ničeho nic.

„S Tampou jsme byli ve Winnipegu. Řekli mi, že jsem vyměněný do Chicaga, kam jsem hned odletěl a následně vyrazil z týmem do Evropy. Jenže bágl s mojí výstrojí mezitím putoval do Tampy a dost dlouho trvalo, než mi ho pak dopravili do Švýcarska."

Po příletu se Smoleňák ocitl v nepříjemné situaci. „Byl jsme nový a hned šel na trénink. Jenže jelikož jsem neměl svoje věci, popůjčoval jsem si všechno možné a na ledě pak vypadal jako vandrák. Borci z týmu docela koukali, co to přijelo za exota," směje se.

Blackhawks nejprve sehráli přípravu proti Davosu. „Zvítězili jsme 9:2 a já dával dva góly. Říkali jsme si, že když tohle je přední švýcarský tým, tak poté proti Curychu to půjde také dobře. Jenže nešlo. Zápas o Victoria Cup jsme prohráli 1:2, pamatuju si, že soupeři skvěle chytal Ari Sulander a my mu prostě nemohli dát góla. Curych pak dostal pohár a my stříbrné medaile – to bylo něco pro Kanaďany!"

Smoleňák se pral o místo v základní sestavě, s týmem odletěl do Finska, kde Chicago už v rámci NHL vyzvalo Floridu. „Já tehdy v Hartwall aréně nenastoupil, ale bylo to hodně zajímavé utkání. Dneska je normální, že týmy NHL jezdí hrát do Evropy, tehdy to však byla novinka. Pro všechny velká a příjemná změna. Tým byl navíc delší dobu pohromadě, za 14 dní se parta hodně stmelila. Osobně na to vzpomínám moc rád."

Po přesunu do zámoří si Smoleňák za Blackhawks zahrál jediný soutěžní duel a posléze putoval na farmu, ovšem během tripu v Evropě poznal všechny hvězdy velmi silného mužstva. „Jsem za to rád. V organizaci tehdy asi ani netušili, že přijde něco velkého. Na jaře 2010 získalo Chicago Stanley Cup, což se pak povedlo ještě dvakrát. Je příjemné, že jsem mohl ty kluky aspoň trošku poznat. Byli fajn, hned mě vzali mezi sebe."

Po deseti letech je nyní slavný klub zase v Evropě a chystá se na páteční duel NHL proti Philadelphii. Smoleňák zápas neuvidí. „S Hradcem hrajeme proti Kometě, mám své povinnosti. Ale večer se chci podívat aspoň na záznam nebo na sestřih. V Chicagu jsem chvilku hrál, v Philadelphii působí Kuba Voráček. Bude to zajímavé," nepochybuje.

Když slyší dotaz, komu bude fandit, jeho bývalí parťáci mají smůlu. „Přeju to Vorasovi, ale také chci, aby se dařilo Dominikovi Kubalíkovi s Davidem Kämpfem  – zkrátka všem českým klukům," vzkazuje. Za někdejšími spoluhráči s Blackhawks se osobně nevydá. „Kane mi nevolal," usměje se. Zato s kamarádem Voráčkem je Radek v kontaktu. „Ale mají hodně nabitý program. V úterý po příletu byli na týmové večeři, ve středu na fotbale. Jelikož v pátek oba hrajeme, zbývá dnešek. Snad se aspoň na chvilku uvidíme," přeje si.

Přítomnost NHL v Česku dýchla na Smoleňáka i poněkud netradičním způsobem. „Navštívil mě teď jeden člověk z organizace, který připravuje dokument k onomu Stanley Cupu 2010. Zpovídá všechny hráče, kteří v té sezoně byť jen krátce za tým nastoupili. Setkali jsme se a vzpomínali. Byl jsem v klubu krátce, ale přiznávám – vážím si toho. Vzpomínky jsou fakt příjemné," doplňuje závěrem.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz