Rybár vyhlíží Detroit, nestraší ho Machovský? Budu brát všechno, hlásí

Foto: Stanislav Souček, mountfieldhk.cz

16. června 2018, 14:05

Martin Voltr

Všichni to tušili a i když závěr druhé sezony už neměl tolik zářivý, stejně to přišlo. Patrik Rybár si v Hradci Králové vychytal zasloužené laso od zahraničních klubů a ze všech nabídek zvolil tu s rudými křidly. V organizaci Detroitu zkusí zabojovat o sen jménem NHL. „Cesta je ještě strašně dlouhá. Vůbec nevím, kde skončím,“ uvědomuje si slovenský flegmatik, jenž se v Mountfieldu rozloučil.

Jágr Chance liga

Všechno, co mohl udělat v Evropě, už udělal. Brzy poté, co se jako dvaadvacetiletý mladíček vydal z rodné země na zkušenou, se zařadil mezi nejlepší extraligové gólmany. Hradec dvakrát dotáhl do semifinále play off, mezitím už syn slovenské legendy Pavola Rybára začínal přemýšlet, kam povede jeho další kariérní krok.

A i když se na mezinárodní scéně poprvé blýskl „až“ na letošním mistrovství světa, na jeho nové angažmá to nemělo žádný vliv. Psychika, fyzické parametry i brankářský styl mu dávají solidní šanci, aby za mořem prorazil.

Před dvěma lety jste ze slovenské extraligy přišel do Hradce, a teď už míříte do NHL. To bylo rychlé, že?
Ano, je to rychlé, ale všechno to bylo s nějakou posloupností. Tak je to někdy lepší, než kdyby byl ten skok větší. Hodně mi pomohla extraliga na Slovensku v Piešťanech, kde jsem měl strašně moc zákroků a odchytal hodně zápasů, proto jsem se posunul do Čech. A stejně tak Hradec mi pomohl, abych se rozchytal, udělal si nějaké jméno, a díky tomu jsem teď podepsal smlouvu s NHL. Ta cesta je ale ještě strašně dlouhá, přede mnou je všechno možné. Vůbec nevím, kde skončím. Ale beru to jako zkušenost a motivaci zamakat ještě víc.

Jak dlouho probíhaly námluvy se zahraničními kluby?
Od listopadu nebo prosince jsem začal registrovat, že se někteří lidé chodí dívat na zápasy. Tak to pokračovalo, až přišly nějaké nabídky, a z nich jsem si vybral Detroit.

Věděl jste hned, že zvolíte zámoří?
Bral jsem to tak, že je to šance, která nepřijde každý den. Šance, která se neodmítá. Jsem šťastný, že jsem ji dostal a budu moct poznat hokej v Americe, nabrat nové životní i hokejové zkušenosti. Určitě se na to těším. Když přišla ta možnost, neváhal jsem. Jenom jsme se s agentem bavili, co by pro mě bylo nejlepší.

A co tedy rozhodlo pro Detroit?
Měl jsem dobré reference od pár kluků, kteří tam hráli. Plus neměli podepsaných moc brankářů, takže tam je aspoň nějaká šance, abych se někdy dostal výš. Mají velmi dobré zázemí, i když to asi všechny kluby.

Foto: Stanislav Souček, mountfieldhk.cz

Hádám, že jste to probíral s hradeckým odchovancem Filipem Hronkem.
Samozřejmě, komunikoval jsem s ním od prosince, ještě když jsem nevěděl, že půjdu do Detroitu. Říkal mi hodně věcí o tom, jak se tam trénuje, jací jsou tam trenéři. Jsem rád, že mi teď může v mnoha základních věcech pomoct, když je tam už dva roky. Dál to bude jenom na mě.

Pomohlo vám i mistrovství světa? Anebo už jste měl víceméně jasno před ním?
Už to bylo jasné zhruba týden před mistrovstvím. Ale jsem rád, že mi vyšlo a nezklamal jsem lidi, co se na mě byli podívat. Chytalo se mi dobře, některé zápasy jsme tam odmakali dobře jako mančaft. Neudělal jsem si ostudu.

Tušíte, jakou byste mohl v organizaci Red Wings získat pozici?
Zatím nic nevím. Volal jsem si s trenérem gólmanů na farmě, tam si myslím, že by mělo být moje místo. Musím chytat dobře, a pak se uvidí.

Nestraší vás zkušenost Matěje Machovského, který také podepsal v Detroitu, ale většinu sezony strávil v ECHL a po prvním roce se znechucený vrátil?
Může se stát cokoli. Já to beru tak, že je to pro mě šance a zkušenost, a budu brát asi všechno. I kdybych hrál níž, tak se svět nezhroutí. Mám podepsanou smlouvu na rok a rok v hokeji nic neznamená.

Uvědomujete si, jak velký životní krok vás čeká?
Já jsem žil prakticky sám i v Hradci, ale je to jiné, když můžete o víkendu domů a jsou to jen tři hodiny. Člověk se naučí spoléhat jenom sám na sebe.

Máte z něčeho strach?
Problém možná bude ze začátku v řeči a zvyknout si, že se o všechno musím postarat sám. Začátky jsou vždycky dost těžké, jako to bylo i v Hradci. Tady ale nebyl problém s řečí plus tady byli lidi, co mi pomohli. Doufám, že to tam bude podobné. Je to pro mě taková zkouška, ale myslím, že to dokážu a nebudu mít žádný problém.

Foto: Stanislav Souček, mountfieldhk.cz

Už jste někdy chytal na úzkém hřišti?
Jenom ve slovenské extralize, když měl Poprad ještě úzké hřiště. Chytalo se mi tam celkem dobře, šlo na mě hodně střel, moc se nenahrávalo. Ten hokej je jiný, na to si budu muset zvyknout. Věřím, že mi to do mojí hokejové kariéry pomůže.

Kdy vůbec odlétáte? A jste už fit?
Hned den po mistrovství jsem byl na operaci kotníku, potom jsem měl na týden dlahu a klid. Postupně jsem to začal rozhýbávat, trénujeme s fyzioterapeutem a kondičním trenérem, aby to bylo oukej do development kempu. Ten je asi za dva týdny. Myslím, že na dovolenou moc času nebude, možná po tom kempu někam na prodloužený víkend. Ale to je všechno.

Pak se ještě vrátíte domů?
Měl jsem možnost tam zůstat, ale vybral jsem si, že chci jet domů. Když jdu na rok pryč, tak chci být ještě chvíli doma a užít si ten čas s rodinou a přítelkyní. Do Ameriky pak odlétáme s Filipem Hronkem okolo 10. srpna.

Je to pro vás splněný sen? Jaké jste měl vůbec sny?
Odmalička jsem chtěl být hokejista, chtěl jsem chytat. Ale nikdy jsem nemyslel, že bych měl někdy šanci dostat se do NHL. Spíš jsem od otce viděl, jak je těžké se prosadit, když jsem žil ten jeho hokejový život. Viděl jsem, kolik lidí vyjde z ročníku a vůbec je rádo, že hraje hokej na vyšší úrovni. Bral jsem to tak, že se chci hokejem živit a hlavně bavit. Jsem rád, že se to podařilo tak, že teď mám smlouvu s NHL. I když dvoucestnou.

A kdyby vám to náhodou nevyšlo, vrátil byste se do Hradce?
Určitě bych neměl problém se sem vrátit. I Robert Horyna (trenér brankářů, pozn. red.) říkal, že kdybych se někdy vracel, tak mám na ně myslet. Na Hradec budu mít dobré vzpomínky, měli jsme dobrou partu, super lidi v managementu. A fanoušci jsou tady výborní, drželi nás od začátku. Teď ale nemyslím na to, co bude za rok. Doufám, že mi to tam klapne a budu spokojený.

Foto: Stanislav Souček, mountfieldhk.cz

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz