Rozhořčená opora Příbrami Gengel: Diskriminace 2. ligy!

Foto: hctabor.cz

30. prosince 2020, 11:30

Pavel Mandát

Podle posledních informací to vypadá, že letošní ročník druhé ligy zůstane nedohrán. Jenže řada klubů se s tím nehodlá smířit. Příkladem je Příbram, která chce zabojovat o postup do Chance ligy, ale zdá se, že jí to nebude umožněno.

Aplikace Tipsport extraligy

„Za mě je to diskriminace, když povolili extraligu i Chance ligu, měli by povolit i druhou ligu. Proč oni můžou a my ne?", ptá se Ladislav Gengel.

Vypadá to, že druhá liga bude ukončena. Bez hokeje to snášíte těžko, co?
Hodně těžko. Sport mi hrozně chybí a věřím, že nejen mně. Myslím, že celé společnosti. Mladým i těm starším. Není to přitom jen o dospělém sportu, ale také o dětech. Řada z nich může být rok bez svého sportu. Co z nich pak vyroste?

Řada odborníků hovoří v této souvislosti o ztrátě celé jedné generace.
Plně s tím souhlasím. Mám kamaráda, který má syna v dorostu. Sám mi říkal, že když s hokejem začínal, tak jeho syn ještě k hokeji neměl takový vztah, ale postupně se to v něm zlomilo a ten vztah si vybudoval. Jenže teď může být rok bez hokeje a co pak? Může se stát, že ho to přestane bavit, což by byla velká škoda. Takových je přitom spousta. Před nedávnem se mohlo čtrnáct dní trénovat, už tehdy jsem viděl, jak moc se na dětech podepsala doba bez hokeje… Navíc si myslím, že sportovci si právě sportem vytváří imunitu. Poznal jsem to na sobě, koronavirus mě postihl až ve chvíli, kdy se hrát i trénovat přestalo. Pak je tu další věc.

Která?
Vezměte si, jak velký je příbramský zimák… Když budeme hrát a trénovat bez diváků, sejde se tam dohromady zhruba sto lidí, a to na obrovském prostoru. Pak jdete do nákupních center, kde máte na malém prostoru třeba 500 lidí, sice s rozestupy, ale… Znáte to, tak či tak vám tam stejně bude někdo funět za krk. Pro mě je to hrozný.

Co s tím?
Myslím si, že pan Král a ostatní z Českého hokeje by měli za druhou ligu bojovat. Nechápejte mě špatně, osobně pana Krále uznávám, pro náš hokej toho udělal hodně. Dokonce chápu i to, že ne všechno je v kompetenci svazu, ale podle mě by se mělo bojovat. Za druhou ligu i za mládež.

„Když budeme hrát a trénovat bez diváků, sejde se tam dohromady zhruba 100 lidí, na obrovském prostoru. Pak jdete do nákupních center, kde máte na malém prostoru třeba 500 lidí."

Máte pocit, že je ve světle nynějších událostí druhá liga opomíjená?
Asi se dá říct, že se na ní trošku zapomíná, ale samozřejmě chápu, že dvě nejvyšší soutěže mají v tomhle přednost.

Každopádně si spousta lidí neuvědomuje, že druhá liga je podhoubí našeho hokeje, které dodává hráče právě těm vyšším soutěžím.
Přesně tak to je, normálně jste mi to vzal z úst. Dneska je druhá liga kvalitní soutěž, ve které je řada zkušených hráčů, ti předávají svůj um mladším. Když jsem byl mladší já, tak to v takové míře nebylo, protože soutěž nebyla tak kvalitní, ale dnes chodí spousta mladých hráčů nejdříve právě do druhé ligy a pak postupují dál. Náš loňský kádr v Příbrami je toho jasným důkazem, hned několik kluků z něj šlo do Chance ligy. Řeknu to upřímně… Za mě je to diskriminace, když povolili extraligu i Chance ligu, měli by povolit i druhou ligu. Proč oni můžou a my ne?

Foto: hctabor.com

Jak jste reagoval na oznámení, že vám dohrání soutěže pravděpodobně nepovolí?
Byl to šok. Nicméně věřím, že někdo vezme selský rozum do hrsti a že to nakonec dohrajeme. My v Příbrami chceme hrát, jsou i další kluby, které to nechtějí odpískat. Víte… Za sebe musím říct, že mě hokej pořád neuvěřitelně baví, je mi skoro čtyřicet, ale pořád ten sport miluju. Chci s Příbramí postoupit.

„Dnes chodí spousta mladých hráčů nejdříve právě do druhé ligy a pak postupují dál."

Jenže jsou zároveň kluby, které tvrdí, že dohrávat soutěž bez diváků pro ně nemá smysl.
Tak ať nehrají! Ať do toho jdou jen ti, kteří chtějí. To je otázka jednoduché volby. Podle mě není problém ani s tím soutěž přelosovat a hrát to klidně dvoukolově. V Chance lize to byla otázka dvou dnů. Začít bychom mohli klidně hned po Novém roce.

Takže argumenty o nedostatku vhodných termínů berete jako výmluvy?
Dalo by se to tak říct. Prostě se někdo za něco schovává.

Dovedete si představit, že by vás případné nedohrání sezony donutilo s hokejem seknout?
U mě by to asi vliv nemělo. Jak už jsem řekl… Hokej pořád miluju a čas na něj si najdu vždycky. Ale za mě je tohle prostě špatně. Ať se ochrání rizikové skupiny obyvatel, ale ať nechají mladou a střední generaci normálně žít. Když vidím krásné počasí, sníh a lyžaře, kteří nemůžou na čerstvém vzduchu lyžovat… No kde to jsme? Další věc je ta, jak na tom bude s takovým přístupem naše ekonomika. To nechci ani domýšlet.

„Ať to hrají jen ti, kteří chtějí. Soutěž lze přelosovat a hrát klidně dvoukolově. Začít bychom mohli hned po Novém roce."

Zvlášť, když sám máte firmu…
No je to tak. Co k tomu mám dodat… To se pak samozřejmě projeví i na sportu, neboť firmy do něj peníze nedají. Manažerům ve druhé lize vůbec nezávidím, protože je řada klubů, které si hráče normálně platí. U některých klubů je finanční náročnost srovnatelná s Chance ligou.

Jak predikujete další vývoj?
Těžko se to říká, každopádně pokud se letošní sezona nedohraje, mám pocit, že spousta hráčů skončí. Řeknou si, že jim to za to nestojí a budou chodit normálně do práce. Ještě větší starosti mi dělá ta mládež, ale o tom už jsme mluvili. Mám dceru, která hraje tenis, přičemž opatření mám znemožnily trénink. Už teď je to na ní znát a vezměte si, že bude třeba rok bez tenisu… Všichni mladí na tohle doplatí, v konečném důsledku na to pak doplatí český sport.

Na závěr: Věříte, že se druholigová sezona přece jen dohraje?
To záleží na všech odpovědných lidech a na tom, jak budou chtít za druhou ligu kopat. Já jen zopakuju to, že bychom měli mít stejné podmínky jako extraliga a Chance liga.

Foto: hctabor.com

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz