Rousek o skoku z juniorky: Možná budu trošku vyjukaný, ale nesmím se bát!

Foto: Aleš Krecl, Český hokej

18. dubna 15:00

Václav Jáchim

Hodně kuriózní závěr sezony prožívá Lukáš Rousek. Talentovaný útočník se po vyřazení Sparty z play off přidal k tamní juniorce, s níž dokráčel do finále proti Třinci. Krátce nato pro změnu zamířil do elitní reprezentace, což je unikátní skok, a dnes ho čeká duel s Německem. „Nesmím se bát, chci hrát svoji hru," hlásí upřímně.

Nový fanshop

Podobný příběh tady hodně dlouho nebyl. Ani samotný Rousek nedoufal, že by se v tomto ročníku ještě vrátil do národního mužstva. „Když jsem šel hrát za juniorku, tak jsem vůbec nepočítal s tím, že by mohla přijít reprezentační pozvánka. Extraligová sezona skončila brzy a byla možnost hrát za juniory, tak jsem neváhal. V průběhu minulého týdne mi pak zavolali, že se mnou počítají na tento kemp," popisuje.

Okusil jsem sílu Švédů a Rusů, zhruba vím, jak to bude fungovat

Musel se málem štípnout, jestli se mu to nezdá. „Bylo to velmi překvapující a příjemné. Zvlášť po tom smutném finále juniorky, které jsme prohráli s Třincem. Byl jsem za to moc rád," potvrzuje. Okamžitě tedy přepnul hlavu a teď naplno žije s elitním týmem v přípravě na mistrovství světa. „Určitě nejsem nějak unavený. Jsem mladý kluk, sil mám určitě dost," ujišťuje.

Dobře věděl, že ho čeká veliký skok. Extraliga juniorů a národní tým dospělých, to je něco úplně jiného. „Budu muset hrát trošku jinak a přizpůsobit se mezistátnímu hokeji, ale zároveň je třeba, abych se nebál hrát a makal stejně jako v juniorech nebo ve Spartě," připomene. S reprezentací od pondělí trénoval, ve středeční bitvě proti Německu plnil Rousek roli třináctého útočníka. Dnes půjde do boje coby člen čtvrté formace.

Lukáš má výhodu v tom, že v národním týmu není poprvé. Premiérovou šanci dostal na únorových Švédských hrách. „Tahle zkušenost mi teď určitě pomáhá. Možná budu ještě trošičku vyjukaný, ale už to nebude takové jako během toho únorového kempu," povídá před podvečerním utkáním s Německem. „Na ledě jsem okusil sílu Švédů a Rusů, takže zhruba vím, jak to bude fungovat," dodává.

Šance na MS asi je, i když třeba minimální. Budu makat!

Rousek původně doufal, že se Spartě podaří zachránit sezonu a v play off se zdrží poněkud déle. Leč nestalo se. „Pro všechny bylo těžké přijmout, že jsme vypadli takhle brzy, ale já šel hned druhý den hrát za juniory, takže už jsem s ostatníma klukama nebyl tak často. Na psychiku bylo fajn, že jsem měl v juniorce další zápasy." Lukáš okamžitě ukázal, co umí, soupeři si ho bedlivě hlídali. „Bylo to cítit, dávali si na mě hodně pozor - hlavně Liberec. Takže to pro mě bylo o něco obtížnější,"

Sparťanská juniorka prošla až do finále,kde jí sen o titulu sebral Třinec. „První dva tři dny byly kritické, ale myslím, že jsme to vzali nakonec dobře. V kabině jsme si řekli, že to je určitě úspěch. Finále, na které přišlo dva a půl tisíce diváků, jsme si opravdu užili." Teď naplno žije pobytem v první reprezentaci. „Na každém tréninku makám na sto procent, to samé bude v zápase. Pak uvidíme, co přijde. Nějaká šance dostat se až na šampionát asi je, i když třeba minimální. Budu pracovat, abych se tam dostal," doplňuje závěrem.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz