Říhova volba pro Karjalu: Novotný, Jakub Kovář, Nakládal. Ale i čtyři nováčci

Foto: Karel Švec, Český hokej

30. října 2018, 10:17

Václav Jáchim

V červnu nastoupil do funkce, během léta vedl přípravný kemp v Přerově. Ale až teď Miloš Říha poprvé vybíral hráče pro oficiální mezistátní akci. Nový kouč elitního výběru počítá pro turnaj Karjala s řadou ostřílených bojovníků, návraty hlásí mj. Jakub Kovář nebo Jiří Novotný. Pozvánku zároveň obdrželi čtyři mezistátní nováčci.

Jágr Chance liga

Miloš Říha v předstihu naznačil, že hodlá zařadit širší okruh hokejistů. „První zápas hrajeme doma proti Švédům, půjde o oslavu 110. narozenin českého hokeje. Rádi bychom nasadili především zkušené hráče, aby si je fanoušci užili. Na soupisce pro turnaj můžeme mít 27 hráčů. Ti, kteří v úvodním utkání nenastoupí, dostanou příležitost v Helsinkách," uvedl.

Se svým štábem sledoval kandidáty v domácí Tipsport extralize i za hranicemi. „Všichni pravidelně pozorujeme naši nejvyšší soutěž, já se zaměřil na KHL. Robert Reichel byl koncem září na zápasech ve Švýcarsku, zajímaly nás samozřejmě také soutěže ve Finsku nebo ve Švýcarsku," přiblížil Říha.

Novotný čekal přes 3 roky, vracejí se i Jakub Kovář či Zámorský

Do své první nominace u národního týmu zařadil tři brankáře, devět obránců a 15 útočníků, Mezi brankáři hlásí návrat Jakub Kovář, který má v Jekatěrinburgu letos vynikající formu. Písecký odchovanec oblékne reprezentační dres poprvé od Švédských her, které proběhly v únoru 2017. V nominaci jsou i vítkovický Patrik Bartošák a Šimon Hrubec z Třince, který ale patrně zůstane s týmem jen během pobytu v Praze.

Ještě déle čekal na reprezentační pozvánku Jiří Novotný. Někdejší kapitán národního týmu má na pažbě 148 mezistátních klání a 24 branek, dosud poslední starty si mistr světa 2010 připsal na šampionátu 2015 v Praze. Novotný začínal sezonu v Plzni, poté přešel do švýcarské Ambri-Piotty, odkud přijede reprezentovat rovněž střelec Dominik Kubalík.

Říhova první nominace: 10 hráčů z Tipsport extraligy

Ze Švédska naopak dorazí Roman Horák s Robertem Kousalem, finskou SM-Liigu hrají Jakub Krejčík, David Tomášek a Hynek Zohorna. Útočník Lahti, jenž v národním týmu debutoval na letošních Švédských hrách, se v nejcennějším dresu sejde s mladším bratrem Radimem. Útočník Komety je jedním ze čtveřice nováčků – za národní mužstvo dospělých dosud nehráli ani Jan Štencel, Patrik Zdráhal a Radovan Pavlík.

V první reprezentační přestávce proběhnou úvodní duely osmifinále Ligy mistrů (úterý 6. listopadu), český hokej budou zastupovat hokejisté Plzně a Komety. Z těchto klubů dostali pozvánku dostali pouze zmínění R. Zohorna a Štencel. Říhův výběr nabízí čerstvé tváře, ale má také dostatek zkušeností. Poprvé od jarní olympiády v Koreji se kupříkladu představí Jakub Nakládal, Jiří Sekáč, Jan Kolář. Trenéři počítají s Michalem Jordánem či Vojtěchem Mozíkem, jemuž zranění vzalo MS v Dánsku.

Říha nominoval v místech, kde vznikal český hokej

Vynikající výkony v Tipsport extralize posunuly do elitního výběru sparťany Jana Košťálka s Tomášem Pavelkou, návrat hlásí Petr Zámorský: hradecký bek naposledy reprezentoval v listopadu 2016. V útoku jsou k dispozici Michal Řepík a Rudolf Červený ze Slovanu, v KHL se prosazují Andrej Nestrašil nebo Robin Hanzl. Poprvé od letního přestupu z Mladé Boleslavi do Liberce je do národního mužstva nominován Radan Lenc.

Turnaj Karjala zahájí čeští hokejisté ve čtvrtek 8. listopadu, kdy v pražské Tipsport aréně vyzvou mistry světa ze Švédska. Do někdejší Sportovní haly se mezistátní hokej vrátí po pěti letech, utkání bude vyvrcholením oslav 110. narozenin českého hokeje. Jubileum připomněla i první nominační tisková konference Miloše Říhy, jelikož proběhla v pražské kavárně Café Platýz – symbolicky v místech, kde v roce 1908 přicházel tuzemský organizovaný hokej na svět...

Nominace české reprezentace na turnaj Karjala

Brankáři:
Jakub Kovář (Jekatěrinburg, KHL), Patrik Bartošák (HC VÍTKOVICE RIDERA), Šimon Hrubec (HC Oceláři Třinec).

Obránci:
Jakub Nakládal (Jaroslavl, KHL), Jan Kolář, Michal Jordán (oba Chabarovsk, KHL), Vojtěch Mozík (Podolsk, KHL), Jakub Krejčík (Lukko Rauma, Finsko), Jan Košťálek, Tomáš Pavelka (oba HC Sparta Praha), Petr Zámorský (Mountfield HK), Jan Štencel (HC Kometa Brno).

Útočníci:
Jiří Sekáč (Kazaň, KHL), Robin Hanzl (Spartak Moskva, KHL), Michal Řepík, Rudolf Červený (oba Slovan Bratislava, KHL), Andrej Nestrašil (Nižněkamsk, KHL), Robert Kousal (Brynäs Gävle, Švédsko), Roman Horák (Växjö, Švédsko), Jiří Novotný, Dominik Kubalík (oba Ambri-Piotta, Švýcarsko), David Tomášek (Jyväskylä, Finsko), Hynek Zohorna (Lahti, Finsko), Radan Lenc (Bílí Tygři Liberec), Radim Zohorna (HC Kometa Brno), Radovan Pavlík (Mountfied HK), Patrik Zdráhal (HC VÍTKOVICE RIDERA).

Realizační tým:

Generální manažer: Petr Nedvěd.
Hlavní trenér: Miloš Říha.
Asistenti: Robert Reichel a Karel Mlejnek.
Trenér brankářů: Zdeněk Orct.
Manažer: Jan Černý.
Video trenér: Denis Havel.
Kondiční trenérka: Hana Bubníková.
Lékař: MUDr. Dušan Singer.
Fyzioterapeut: Radovan Sakaláš.
Kustodi: Zdeněk Šmíd, Petr Ondráček a Petr Šulan.
Tiskový mluvčí: Zdeněk Zikmund.

Program turnaje Karjala 2018

Čtvrtek 8. listopadu:
17:30 Rusko – Finsko (Helsinky, Hartwall Arena)
18:20 Česko – Švédsko (Praha, Tipsport Aréna)

Sobota 10. listopadu:
12:00 Švédsko – Rusko (Helsinky, Hartwall Arena)
16:30 Finsko – Česko (Helsinky, Hartwall Arena)

Neděle 11. listopadu:
12:30 Česko – Rusko (Helsinky, Hartwall Arena)
16:30 Finsko – Švédsko (Helsinky, Hartwall Arena)

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz