Říha před druhým testem: Chceme potvrdit Karjalu. Motivací je, že nám hráči věří

Foto: Karel Švec, Český hokej

Na listopadovém turnaji Karjala se jeho bojovníci předvedli skvěle, trenér Miloš Říha slavil s českou reprezentací prvenství. Teď se blíží druhý test sezony, ruský Channel One Cup zahájí hokejisté domácím duelem proti Finům. "Bude to jiné, musíme být zase maximálně připraveni. Chceme navázat na Karjalu," konstatuje.

HokejkaSHOPvanoce

Nominace doznala několika změn, příčiny jsou objektivní. Hlavní kouč jednak dopředu naznačil, že chce vidět v akci další kandidáty národního týmu. Jednak bere ohled na klubový program. "Třinec bude hrát Spengler Cup, Hradec má zase Ligu mistrů. Hráče z těchto klubů teď nevezmeme. S Vencou Varaďou jsme se domluvili, v Hradci je nový trenér, dáme jim prostor, aby mohli být kompletní. Je to otázka dohody," vysvětluje Říha.

Soupiska českého výběru pro Channel One Cup je širší, jsou na ní tři brankáři, devět beků a 16 útočníků. "S výjimkou Jirky Sekáče přijedou hráči z KHL až ve středu, kompletní budeme den před prvním zápasem. Někteří kluci s námi do Moskvy nepoletí. Tuhle dohodu máme u Milana Gulaše, ten se celého turnaje zúčastní až v únoru ve Švédsku. V případě dalších hráčů se teprve rozhodneme, koho do Ruska nevezmeme."

Představu o složení týmu měl trenérský štáb delší dobu. "Nominaci jsme dělali vlastně hned po Karjale, protože nezbývalo moc času, je tam také nutnost víz a podobně." Některé opory se nyní nezúčastní. Jan Kovář očekává narození potomka, Michal Řepík, Roman Červenka nebo Michal Bulíř nejsou fit. "Měli jsme připravených osm pětek, z nich jsme vybrali tuto sestavu. Chceme navázat na první turnaj, už proto, že začínáme doma. Rádi bychom předváděli stejné výkony jako minule a zase se prezentovali kvalitním hokejem," říká Říha.

Návrat hlásí několik hráčů, například zkušení Michal Birner a Martin Zaťovič. "Birner nám minule řekl, že se celoročně na reprezentaci necítí. Když jsem s ním mluvili, bál se, že by dělal nějaké páté kolo u vozu. Že by nehrál totéž co v Liberci a že by se nemohl předvést. Bereme ho jako platného člena týmu, záleží na něm, jak se ukáže. Jsme rádi, že nakonec přijede a sám si ověří, jestli na mezinárodní hokej má." A Zaťovič, který byl v týmu naposledy před jarním MS? "Tehdy mě to docela mrzelo. Na turnajích dělal opravdu všechno, hrál dlouho s Kometou. Ale takhle jsme se rozhodli a dali mu volbu, ať si počká na místo. Teď jednoznačně řekl, že pojede. Ještě v neděli jsem s ním mluvil a potvrdil, že je připravený."

Ve výběru je jediným nováčkem karlovarský Jakub Flek, většina pozic je obsazena hráči, kteří se už v těžké konkurenci předvedli. Platí to i pro brankáře. "Šimona Hrubce máme poprvé v sezoně, Roman Will a Marek Langhamer s námi byli na Karjale. Chceme je znovu vyzkoušet, abychom viděli, že to třeba minule od nich nebyl jen jeden povedený zápas," hlásí Říha s tím, že každý z gólmanů by měl chytat po jednom utkání. Kdo tedy nastoupí v Plzni, do Moskvy nepoletí? "Možné to je," dodává.

Foto: Karel Švec, Český hokej

Na druhém podniku Euro Hocky Tour by se měl premiérově v sezoně předvést útok Jaškin, Sedlák, Hyka. "Jsem na ně zvědavý. Jaškinovi se daří, i když v reprezentaci bych od něj očekával ještě víc. Na Hykovi se Sedlákem jsem se byl podívat, tvoří hru Traktoru. Hrají první lajnu, pokud na ledě nic neudělají, druhá nebo třetí pětka není vidět."

Před ruským testem má Miloš Říha starší jasné představy. "Minule jsme byli spokojeni, mužstvo pracovalo, dařilo se nám. Ale už je to za námi, teď musíme první turnaj potvrdit. A navázat na něj. Začínáme doma, což bude trošku jiné." Je větším cílem znovu uspět, nebo především najít hráče s jasnou perspektivou pro mistrovství světa? "Pro mě je motivace, že to hráči berou. Že naším záměrům věří. Samozřejmě, potřebujete i štěstí, což jsme třeba na mistrovství světa neměli. Myslím, že posouvání hráčů, aby tomu věřili, je určitě pozitivní," uzavírá.

Foto: Karel Švec, Český hokej

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz