Říha: Oslava postupu? Půjdeme na pivko. A zase začneme pracovat

Foto: Aleš Krecl, Český hokej

(BRATISLAVA, od našeho zpravodaje) Splnil úkol, postup do semifinále je pro Miloše Říhu sladkou odměnou. Hokejisté zvládli napínavou bitvu s Německem a kouč může být spokojený. K medaili je o kousek blíž, v sobotním semifinále proti Kanadě přijde další velká výzva. "Teď dáme náš rituál, půjdeme na pivko. A pak začneme pracovat zase nanovo," hlásí spokojeně.

HokejkaTV

Jak byste zhodnotil čtvrtfinálový duel?
Na začátku jsme byli trochu zakřiknutí, byť jsme tam měli šance na góly. Kdybychom je dali, možná jsme se uklidnili dřív. Němci byli zarputilým soupeřem. My jsme trochu špatně kombinovali a špatně se dostávali přes modré čáry. Dělali jsme tam chybičky, Němci z toho těžili, drželi nám střední pásmo. Potom jsme se vrátili k tomu, co jsme s nimi hráli i v Karlových Varech, tedy víc šířkou. Dostávali jsme se jednoduše do třetiny a vstřelili důležitý gól, což nás uklidnilo. Závěr jsme pak už zvládli.

Co byste nejvíc ocenil na výkonu mužstva?
Byl to kolektivní výkon od prvního hráče do posledního. Navíc disciplinovaný, nebyli jsme tolik vylučování. To bylo nesmírně důležité.

Prožíval jste za vyrovnaného stavu velké nervy?
My to nestačíme vstřebávat. Musíme hledat možnosti, abychom hráčům také mohli něco říct a poradit. Na nervy tam nemáte čas,

Cítíte úlevu, že se povedlo zvládnout tradičně hodně vypjaté čtvrtfinále?
Pro nás jako tým je důležité, že jsme se po té dlouhé době prosadili mezi první čtyřku. Fanoušci nepřijeli jenom tak, fandí nám. Český hokej se zase posunul o malinko výš. Neříkám, že jsme se posunuli, nebo že už je to nějaký odrazový můstek. Ale ti kluci tomu opravdu dávají všechno.

Bylo důležité, že tým zůstal trpělivý?
Na tom jsme to postavili, myslím, že si kluci dali říct. Se Švýcarskem to bylo bláznění, kluci si to řekli sami. My jim to připomínali.

Když se povedlo soupeři odskočit na rozdíl dvou branek, cítil jste, že už zápas dovedete k vítěznému konci?
Ten tlak byl obrovský. I vy jste o Němcích psali, že jsou málem olympijští vítězové, a naši kluci si to přečtou. Němci přijeli a neměli co ztratit. Vystupovali naprosto suverénně, my jsme z té trpělivosti, kázně a disciplíny těžili. Ani jsme ani nebyli tolik vylučovaní, navíc oslabení jsme odehráli perfektně, což nám strašně zvedalo sebedůvěru. Gól Kuby Voráčka pak mužstvo uklidnil. On se snažil a chtěl to rozhodnout, první lajně to nešlo. Ale počkali si na tu chvíli, kdy to rozhodli.

Bude teď prostor užít si postup? Dát si třeba skleničku vína?
Tak to já si dávám vždycky (usměje se). Půjdeme zase na ten náš rituál. Půjdeme na pivko, pak si spolu sedneme, promluvíme si. A začneme pracovat zase nanovo.

Jaké máte poznatky o Kanadě, s níž v sobotu od 19:15 hodin budete hrát semifinále?
Teď si chvilku odpočinu (vydechne si). Samozřejmě máme soupeře připraveného, všechna čtyři mužstva ze druhé skupiny máme zmapované.

Jaký to bude soupeř?
Viděl jsem část jejich zápasu proti Švýcarsku. Je to špička, jsou na tom dobře bruslařky i technicky, vyhoví si. Jsou tam nesmírné hvězdy, ale já myslím, že se dá hrát s každým. Pokud budeme takhle disciplinovaní, pokud s nimi vydržíme v nějakém tempu... Oni tam také v určitých fázích znervózněli, také měli trochu štěstí. Takže proč ne.

Je nějaké znamení, že s nimi Švýcaři odehráli velmi vyrovnaný zápas?
Kanada ve dvou zápasech na turnaji vyrovnala vlastně v posledních vteřinách. To jim asi věčně nepůjde třeba.

Jak vypadá situace s Pavlem Francouzem, který nebyl zdravotně fit?
To byla jen slabá viróza. Nechtěli jsme, aby se to rozneslo. Takže já myslím, že v pátek už bude dobrý.

Cítil jste, že je trochu risk posadit Jakuba Vránu?
Já si myslím, že neriskujeme. Máme promyšlené tahy se všemi hráči. Neriskujeme, to není žádný risk. Víme, že Vrána je brejkový hráč, lehký a technický. To by nám na Němce asi nesedělo. Rozhodli jsme se takhle a myslím, že jsme nic neriskovali. Bylo to jen pro čtvrtfinále, na Kanadu budeme sestavu řešit znovu.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz