Říha o národním týmu: Český hokej mě postavil na 1. místo. Je to pocta!

Foto: Karel Švec, cslh.cz

7. června 2018, 17:30

Václav Jáchim

Konečně! Dlouhé roky čekal na příležitost, už někdy koncem 90. let se mluvilo o tom, že Miloš Říha zraje pro reprezentaci. Někdejší bojovný útočník se později stal jedním z nejlepších tuzemských trenérů, jenomže vysněná pozice ho míjela. Vinou různých příčin. Když už to ostřílený bard možná ani nečekal, životní šance je najednou tady. "Jsem nesmírně poctěn nabídkou, že mě český hokej postavil na první místo," říká.

Nový fanshop

Můžete mu věřit, že to myslí vážně. Říha sklízel úspěchy doma i v zahraničí, trénoval movitý SKA Petrohrad, prošel dalšími zajímavými štacemi. Teď ale stojí před maximální výzvou.

"Hrozně se těším. Sice jsem při výběru nebyl prvním v pořadí. Ale na tom nezáleží," zmiňuje skutečnost, že představitelé hokejového svazu původně oslovili Martina Straku a Libora Zábranského.

Ovšem oba odmítli, jsou hodně vytíženi ve svých klubech. Proces hledání nástupce Josefa Jandače pokračoval dál, z tria kandidátů Pešán, Varaďa a Říha vyšel vítězně posledně jmenovaný. "Obrovská čest, jsem připraven udělat všechno, abychom byli úspěšní," slibuje.

V nejbližší době bude hledat asistenty, jedním z nich by měl být Robert Reichel, sestaví si realizační tým. A dá se do práce. "Koncem srpna bychom chtěli začít kempem pro mladé hráče, také chci mluvit s hokejisty z NHL," naznačuje nejbližší úkoly.

Říha: Nejsem trenér, který na hráče jen řve

Mezi kandidáty na pozici hlavního trenéra reprezentace jste byl už v minulosti. Pořád jste věřil, že se dočkáte?
Těšil jsem se na to dlouho, to je pravda. Kontakty bývaly, tahle práce mě hodně lákala. Dělal jsem jen v klubu, ale u žádné reprezentace ne. Teď tu příležitost mám, zhostím se jí naprosto odpovědně. Se vším, co všechno jsem se naučil.

Máte už představu, jak bude vypadat realizační tým?
Řekl jsem, že dokud to nebude potvrzené, nebudu nic řešit. Určitá jména padala, představy jsou. Ale je to strašně brzy. S vytipovanými lidmi chceme nejdřív mluvit, tedy já a generální manažer Petr Nedvěd. Pak se rozhodneme, kdo to bude. Každopádně bych chtěl navázat na Pepíka Jandače, na jeho práci. Čím širší realizační tým, tím lepší kvalita práce.

Cíle od vedení hokejového svazu jsou jasné, na příštím mistrovství světa vybojovat medaili.
Vize taková je, ano. A dál zabudovávat nové hráče. Myslím, že letos v Dánsku jsme nehráli špatně, ale chyběla troška štěstí. V klíčových fázích jsme mohli dát góly. A také je nedostat. Štěstí potřebujeme na své straně, je třeba mu jít naproti. To nemůže ovlivnit jen trenér, ale i realizační tým, média, fanoušci, kteří jsou poslední dobou fantastičtí. Jak nedávno napsal Luděk Bukač, nezáleží, kdo tam stojí. Jde o to, jak poskládat mužstvo. Aby tam byly další nutné věci.

Bude to pro vás u národního mužstva velká trenérská změna?
Je to úplně jiná práce. V klubu připravujete tým dlouhodobě, na reprezentaci vám přijedou nejlepší hráči, kteří by měli být nachystaní. Uděláte systém, sestavu. Není tam už možnost něco natrénovat.

Trénovat reprezentaci? Největší čest! září Říha

Generálním manažerem byl jmenován Petr Nedvěd. Co bude charakteristické pro vaši spolupráci, jak si rozdělíte kompetence?
Z mé strany bude hlavní diskuse. Vždycky je dobré o všem si promluvit. Ve dvou nebo ve třech. Nic není dané striktně. Ve stylu, že já chci toho a toho hráče, a přes to nejde vlak.

Reprezentace zahájí nový ročník až počátkem listopadu. Na co se do té doby zaměříte?
Už jsme se dívali na plán celé sezony. Na přelomu srpna a září je mezinárodní pauza, kterou bychom chtěli využít. Možná ke dvěma přípravným utkáním s účastní mladých hráčů. Chtěli bychom začít co nejdřív, abychom si udělali přehled, s kým počítat.

Dosud jste měl blízko ke KHL, budete teď tím pádem víc sledovat domácí Tipsport extraligu, abyste poznal potenciální reprezentanty?
Chci hodně jezdit, dívat se na zápasy. Je pravda, že jsem měl blíž spíš ke Kontinentální lize, ale naši soutěž jsem sledoval. Hráče registruju. Budu vstřebávat informace, také proto chceme letní kemp, aby přehled byl co největší.

Říha chce silný štáb. Získá Reichla a Fischera?

Hodláte během letní přestávky komunikovat s hokejisty NHL?
Nemyslím si, že mě neznají. Chtěl bych si s nimi promluvit. O tom, jakou mají chuť. Moc se mi líbilo, jak kluci z NHL poslední dobou přistupovali k reprezentaci. Kádr není tak široký. Někdo se třeba do týmu nedostal, tím víc je s ním třeba mluvit.

Národní tým přebíráte po dlouhé dráze klubového kouče. Znamená to teď pro vás osobní satisfakci?
Ne, to ne. Beru to jako fakt. Je to pro mě obrovská pocta. Byl jsem kandidátem u nás, na Slovensku i v Rusku, ale nevyšlo to. Asi to tak mělo být. Teď jsem šanci dostal, mám samozřejmě radost. Tady jsem vyrůstal a naučil se hokej, teď bych to chtěl nějakým způsobem vrátit.

Na střídačce jste býval někdy hodně energický. Bude to platit i teď u reprezentace, nebo se spíš zklidníte?
S tím už jsem začal. Klub je něco jiného. Myslím, že to nebude tak těžké. Určitě se budu chovat jinak než dřív.

Foto: Vladimír Koča

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz