Řezníček o nové roli: Je to výzva, čeká nás spousta práce

Foto: Jakub Pláteník, Champions Hockey League

25. května 21:00

Pavel Mandát

Deset let působil Josef Řezníček v pozici ředitele Tipsport extraligy. Teď je před ním nová kapitola. Někdejší vynikající obránce se přesunul do role ředitele sportovního oddělení Českého hokeje. V rozhovoru přišla řeč na to, co vše ho nyní čeká.

Fanshop národního týmu

Co budete mít z pozice ředitele sportovního oddělení na starosti?
Sportovní oddělení ČSLH se rozděluje na výchovu mládeže. Pod tím si můžeme představit třeba akci Pojď hrát hokej. Dále jsou to žákovské soutěže, různé skills kempy a podobně. Pak je tu oddělení řízení soutěží. To jsou všechny soutěže, které řídí ČSLH: první liga, druhá liga a mládežnické soutěže. Posledním oddělením jsou reprezentace České republiky: seniorská reprezentace, ale také mládežnické reprezentace nebo ženský hokej. Každé z těchto oddělení přitom má svou strukturu, která ho v rámci sportovního oddělení řídí.

A vy tohle všechno budete zastřešovat.
Přesně tak. Já budu celou agendu zastřešovat. To znamená, že budu řídit lidi, kteří budou zodpovědní za jednotlivé úseky – tak, aby dané úseky měly výsledky. Zároveň budu mít na starosti, aby každý věděl, co má dělat, protože jednotlivé úseky jsou velice úzce propojeny a musí spolu spolupracovat. Takže musíme vytvořit pevný celek.

Deset let jste byl ředitelem extraligy. Tohle je ale pro vás velká výzva, že?
Výzva to je velká. Jak jste řekl i vy, tak jsem deset let řídil extraligu a k tomu jsem ještě řídil extraligu juniorů, takže v oblasti řízení soutěží mám poměrně dost zkušeností. Vím, co a jak. Reprezentace je velmi rozsáhlá oblast. Je v ní hodně výběrů a různých akcí. Nejsložitější je na ní asi to, že se obsazení jednotlivých realizačních týmů mění, takže člověk musí pracovat i s osobní a personální politikou. Oddělení rozvoje hokeje je taky rozsáhlá oblast, která zahrnuje malé děti od náborů až po juniorské soutěže a akademie ČSLH. Tohle je samozřejmě navázáno i na kraje a tak dále. V téhle oblasti před sebou máme ještě hromadu práce.

„Budu řídit lidi, kteří budou zodpovědní za jednotlivé úseky – tak, aby dané úseky měly výsledky."

Na co se nyní v nové funkci zaměříte?
Je třeba dát spoustu věcí dohromady. Zejména po covidu. Nyní počkáme na valnou hromadu ČSLH, která bude stěžejní. Po ní budeme na všem spolupracovat s novým prezidentem svazu. Představíme mu naše zamýšlené plány a struktury. Celá agenda bude řízená odshora a každý úsek bude mít svého ředitele, který se bude zodpovídat.

Mimochodem, přebral jste i část úkolů svazového šéftrenéra, že?
Je to tak. Vždy tohle dělal jeden člověk: ať už Filip Pešán, nebo před ním Sláva Lener. Ale celá ta agenda je tak rozsáhlá, že jsme došli k názoru, že není možné, aby ji zastával jeden člověk. Proto se ji snažíme rozškatulkovat a nastavit jasnou strukturu. Aby každá sekce měla člověka, který bude zodpovídat výhradně za ni.

„Je třeba mít dobře nastavenou mládež a její koordinovanou výchovu, abychom pak mohli sbírat medailové úspěchy."

Předpokládám, že s šéftrenérem budete úzce spolupracovat.
Filip Pešán na pozici šéftrenéra k 31. květnu končí, protože mu v Českém svazu ledního hokeje vypršel kontrakt. Na jeho pozici byl jmenován Jiří Kalous coby šéftrenér mládežnických reprezentací. Pak máme ještě generálního manažera seniorské reprezentace.

Foto: Karel Švec, Český hokej

Řekl jste, že v oddělení rozvoje hokeje máte ještě spoustu práce. Pro budoucnost je právě tohle oddělení klíčové, že?
Přesně tak. Potřebujeme mít odpovídající strukturu, zázemí a samozřejmě odpovídající podporu od státu. Zkrátka je třeba mít dobře nastavenou mládež a její koordinovanou výchovu, abychom pak mohli sbírat medailové úspěchy. Bez toho to nejde.

O podfinancování sportu se vedou dlouhé debaty. Budete se i vy ze své pozice snažit lobbovat na státní úrovni za výraznější podporu?
Je to jeden z našich cílů, na kterém budeme společně s novým prezidentem svazu pracovat. Hokej je drahý sport, ale zároveň jeden z nejpopulárnějších sportů u nás. Myslíme si, že by měl mít adekvátní podporu. Nechci říct, že by ho stát nepodporoval, ale podpora by podle nás měla být výrazně vyšší. Vidíme to i na příkladech srovnání nás a severní Evropy.

Máte předpřipravenou strategii, která by měla vést k většímu objemu získaných peněz od státu?
Bude hodně záležet na tom, kdo bude zvolen novým prezidentem ČSLH, který jistě bude mít své představy. Podle toho se k tomu postavíme. Můžu však říct, že využijeme veškeré způsoby a cestičky tak, abychom mohli jednat s politiky, vládou i NSA o jednotlivých podporách.

„Nechci říct, že by hokej stát nepodporoval, ale podpora by podle nás měla být výrazně vyšší. Vidíme to i na příkladech srovnání nás a severní Evropy."

Současné vedení svazu má spoustu kritiků, ale na druhou stranu peněz proudí od jeho nástupu do hokeje mnohem víc než v minulosti, ne?
To můžu potvrdit. Ve srovnání s dekádou před rokem 2010 se ty částky mnohonásobně zvýšily. Pořád bychom ale potřebovali přidat. Ve srovnání s vyspělou hokejovou Evropou stále zaostáváme. Další věc je infrastruktura. Potřebujeme investovat do nízkonákladových stadionů, aby jich bylo co nejvíc a aby malé děti nemusely dojíždět třeba 25 kilometrů někam do spádové oblasti.

Foto: Jakub Pláteník, Champions Hockey League

Pojďme ještě do oblasti řízení soutěží. Řada z nich se v této sezoně zužovala. Jak dál?
V tuto chvíli jsme se dostali do stavu, který jsme si stanovili zhruba před třemi lety, ale promluvil nám do toho covid, takže jsme ztratili tuto dobu. Myslím, že právě skončená sezona měla velmi dobrou úroveň, protože řada týmů sestupovala, takže se hrálo na krev. Jak dál, to uvidíme. Budeme úroveň jednotlivých soutěží monitorovat a podle toho navrhovat případné další změny. V tuto chvíli je předčasné, abychom předjímali další vývoj.

Jak při zpětném pohledu hodnotíte rozhodnutí uzavřít soutěže? Myslím, že se ukázalo, že to nebyl šťastný krok.
My jsme to rozhodnutí udělali z několika důvodů. Jenže když jsme uzavřeli extraligu juniorů, tak jsme zjistili, že kluby z nižších soutěží ztrácejí motivaci a chuť, protože neměly cestu, jak se dostat výš, soutěž nepřihlašovaly. Chance ligu jsme uzavřeli na tři sezony kvůli mistrovství světa juniorů, které se u nás hrálo před dvěma roky. Věřili jsme, že se v ní díky tomu bude obehrávat dostatek mladých hráčů. Nakonec se ale ukázalo, že ten projekt úplně nevyšel a počet mladých nebyl takový, jaký jsme si představovali. Navíc o soutěž přestávali mít zájem partneři, a tím jak přibývala mužstva, tak bylo čím dál těžší ji zorganizovat termínově. Osobně si myslím, že v našich podmínkách je nezbytné, aby zůstaly zachovány postupy a sestupy.

„Osobně si myslím, že v našich podmínkách je nezbytné, aby zůstaly zachovány postupy a sestupy."

Jste zastáncem přímého postupu a sestupu, případně baráže?
Vycházím z toho, že v juniorských a dorosteneckých ligách jsme se vrátili k třístupňovým soutěžím. A v momentě, kdy tam uděláte jakoukoliv baráž, tak nižší soutěže končí strašně brzy. Tím se všechny ostatní soutěže zpomalují a některé týmy musí třeba dva měsíce stát a čekat, než se dohrají play off či kvalifikace. Nyní si nejvyšší soutěž řídí APK, přičemž pro příští rok si vytvořili variantu baráže, aby byly kluby určitým způsobem chráněny. Na druhou stranu to přináší nemalé termínové problémy. Viz letos, když muselo Kladno coby předposlední tým extraligy čekat na svého barážového soupeře čtyřicet dní, než se dohrálo play off první ligy. Z těchto důvodů jsem v soutěžích mimo extraligu, kde se nesnižuje počet účastníků soutěže, zastáncem přímého postupu a sestupu.

Jak se ohlížíte za deseti lety, ve kterých jste působil coby ředitel extraligy?
Deset let není v životě člověka a ani ve sportovním životě zanedbatelná doba. Povedlo se nám během ní odvést kus práce: ať už renovace herního řádu, licenčního systému nebo zavedení statistik. Dále jsme investovali do nejrůznějších IT systémů, máme videozáznamy a tak dále. Je jasně vidět, že technologie vládnou světu, přičemž extraliga má v této oblasti velmi dobrý základ. Do další sezony vstoupí extraliga s novinkou – tou budou flexibilní mantinely na všech extraligových stadionech. To je něco, co vidíme i na mistrovství světa. Když dojde k hitu, tak se daný mantinel rozvlní. Čili udělalo se ve spolupráci s kluby, ČSLH a marketingovým partnerem BPA sport marketing obrovský kus práce, tak se za tímhle obdobím ohlížím.

Řízení extraligy převzala APK. Zvládne to?
Myslím, že to zvládnou. Mají zkušené lidi. Navíc procesy jsou nastavené a u nás jsou dveře pro ně vždy otevřené. S čímkoliv budou potřebovat poradit nebo pomoct, tak se na nás můžou obrátit. Budou mít na starosti hromadu věcí, ale věřím v hladký průběh a v to, že extraliga se opět dostane na svá čísla jako před covidem a dál poroste.

Foto: Karel Švec, Český hokej

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz