Radek Duda o návratu: Dokud mi budou švihat nohy, tak chci hrát

Foto: Martin Kurfiřt

Patří do skupiny veteránů, která přitahuje pozornost k soupiskám účastníků Chance ligy. Po návratu z Německa se devětatřicetiletý útočník Radek Duda objevil v dresu Benátek nad Jizerou.

Plekanec Chance liga

A začlenil se do soutěže, v níž po boku Jaromíra Jágra, Petra Vampoly, Jiřího Šimánka, René Vydareného, Tomáše Nouzy. Tomáše Divíška, Jaroslava Roubíka a dalších borců hodlá na sklonku kariéry ještě nějaký čas rozdávat hokejovou radost.

Patřil k velkým talentům českého hokeje. Reprezentoval na juniorských šampionátech, roku 1998 jej draftovali Calgary Flames. Nastoupil za seniorský A-tým na mistrovství světa ve Finsku 2003. V téže sezoně pomohl vybojovat domácí titul pražské Slavii. Postupně oblékl dres dalších extraligových klubů, absolvoval několik zahraničních štací včetně zámořských, jen NHL pro něj zůstala uzavřená.

Výčet jeho úspěchů mohl být mnohem delší, jenže rodák ze západočeského Chodova se projevoval také jako enfant terrible a dokonce laškoval se zákonem. Teď si užívá každou chvilku na ledě a zároveň přiznává, že na prvním místě je u něho rodina. Svoji obnovenou premiéru ve druhé nejvyšší soutěži – naposledy se zde představil v sezoně 2010/11 v barvách Chomutova – absolvoval v Budvar aréně proti favorizovanému Motoru, kde Benátky prohrály 1:5.

Mužstvo Benátek nepodalo špatný výkon. Na vlastní kůži se však přesvědčilo, že z jihočeské metropole asi letos málokdo odveze body. Je to tak?
Věděli jsme, jak Motor hraje a že bude těžké tady bodovat. Budějovický tým ukázal sílu, vytvořil plno závarů a šancí. A to ještě Švára (Marek Schwarz) chytal fantasticky. Mohli jsme nakoupit mnohem víc. Klobouk dolů před budějovickýma klukama. Hrajou výborně. Člověk jim bude přát, ať takhle šlapou dál a jdou za svým cílem. Naše hra možná vypadá dobře na oko, ale nemáme ji uspořádanou, jak by bylo potřeba. Možná je to tím, že sestavu tvoří plno mladých kluků. Prostě se to učí. Zatím neumíme přenést z kabiny na led, co si řekneme. To je asi největší problém, dělat systémové a taktické věci tak, abychom potrápili lepší mančafty.

Váš úkol je působit na mladší spoluhráče?
Hele, je to krásná práce. Samozřejmě vyžaduje trpělivost. Každý kluk je jiný, na každého se musí jinak. Pořád je poznávám. Potřebuju si s nimi vybudovat takový vztah, aby mi důvěřovali a mohl jsem je posouvat v detailech dál a dál. Důležitou roli má hráčova inteligence. Bylo vidět, jak obránci Motoru hráli jednoduše a v tom se nachází to pravé kouzlo. My jsme se zbytečně dostávali pod tlak vlastními chybami a poskytovali soupeři mnoho příležitostí ke skórování.

Obránce Pavlin dal dva góly, Motor vede Chance ligu

Určitě jste našel v projevu svého týmu i leccos pozitivního.
Ale jo, je toho spousta. Měli jsme také šance, nemáme se za co stydět. Ale je škoda, když to v detailech hry dělá špatný výsledek. V člověku zůstane takový vnitřní pocit, že to šlo zahrát líp. Ti kluci mají před sebou spoustu zápasů a ukázali řadu dobrých věcí. Čím dřív pochopíme, co jsme si řekli v kabině a přeneseme to do zápasu, tím budou lepší výsledky.

Jak se zrodil váš příchod ke břehu Jizery?
Úplně jednoduše. S rodinou jsme se přestěhovali z Prahy do Liberce, kde si budujeme náš základní tábor. Zašel jsem za Filipem Pešánem, jestli můžu trénovat s juniorkou a on mi nabídl, že můžu fungovat v Benátkách. Přišlo mi to jako skvělý nápad a šel jsem do toho.

Benátky spolupracují s Libercem na bázi farmy. Můžete tedy naskočit do extraligy?
Nevím. Nepřemýšlím nad tím. Nejdřív musím trošku hrát a něco ukázat. Zatím jsme domluvení na dva měsíce. Potom si řekneme víc.

Nehrnul jste se do žádné soutěže. Stačilo vám jenom trénování?
Potřebujeme se s rodinou napevno usadit v Liberci. Doděláváme dům, děti si zvykají v nové škole. Nejdřív musíme dát dokupy rodinný život, potom se člověk může klidně vydat třeba do ciziny. I když tam by to muselo mít hlavu a patu a musela by mě pustit moje paní. Zatím jsem nadšený, jak to funguje v Benátkách, a jak šlape organizace Bílých Tygrů.

Dorazily k vám i jiné nabídky?
Na to, kolik je mi let, jsem měl docela dost nabídek. A žil jsem si docela v luxusu, že jsem je odmítal. Přednost dostává rodina. Pro mě to je hrozně důležitá životní etapa. Manželka s dětmi mě teď potřebují, abych byl s nimi. Hokej je bohužel na druhé koleji.

Vrátil jste se do druhé nejvyšší soutěže po víc než sedmi létech. Jediný zápas proti Budějovicím vám ale těžko dovolí srovnávat.
Až odehrajeme nějaké zápasy, udělám si názor na ligu, jestli se zlepšila, nebo ne. V každém případě zastávám takovou filozofii, že člověk prostě musí něco umět, když chce být produktivní a úspěšný. Ať hraje jakoukoliv soutěž, doma nebo venku.

Skoro před deseti léty jste nastupoval v extralize také za České Budějovice. Vyvstaly vám vzpomínky při duelu s Motorem?
Je to nádherné, když sem člověk přijede. Mám tady kamarády a známé, dodneška jsme v kontaktu. Sezona se nám sice tehdy nepovedla, byl jsem hodně zklamaný, hlavně jak to tady vedl tehdejší trenér, to jsem prostě nedal. Ale jsem velký fanoušek Motoru. Kluci jdou za svým cílem, jak v ofisu, tak v kabině, a vedou si dobře. Na mě udělali velký dojem. Předvedli moderní hokej, rychle obraceli hru, bylo to parádní.

Těšíte se, že v Chance lize nastoupíte proti Jaromíru Jágrovi?
Nevím, mně to je jedno. Těším se na každý zápas. TeĎ jsem byl nadšený, že jsem hrál proti klukům z Budějovic. Teď nás čeká Prostějov, tak si vyzkouším Jestřáby. Ale nijak zvlášť to neřeším.

Co ještě plánujete v hokeji se čtyřicítkou na krku?
Hele, já neplánuju. Dokud mi budou švihat nohy a bude to dávat nějaký smysl, tak chci hrát. Až mě mladí začnou předjíždět, tak to pověsím na hřebík.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz