Pyrochta vyráží na kemp Nashvillu. Je to krok do neznáma, říká upřímně

Foto: Aleš Krecl, ČSLH

V dubnu si splnil sen a podepsal smlouvu s Nashvillem. Teď Filip Pyrochta vyráží na nováčkovský kemp Predators, kde poprvé pozná zázemí organizace, trenéry a nové parťáky. "Hrozně se těším. Ptal jsem se spoluhráčů i klubového skauta, co to obnáší. Mám nějaké základní informace, ale pořád je to pro mě krok do neznáma," říká talentovaný obránce v rozhovoru pro web libereckých Bílých Tygrů.

Jágr Chance liga

Na jednu strany mírné obavy, na druhou nadšení. Zadák, jemuž v poslední chvíli unikla nominace na mistrovství světa v Dánsku, chce u nového zaměstnavatele zaujmout a dokázat, že umí. Dopředu ho žene motivace a také velká radost z toho, že vybojoval kontrakt v NHL. "O něco podobného jsem se snažil od 18 let. Všichni kolem mi říkali, že se to povede, já o tom byl tím pádem přesvědčený... No a pak přišla tvrdá realita. Díky tomu, že jsem v Liberci dostával prostor, se mi povedlo podepsat s Nashvillem. Hrozně si toho vážím," připomíná.

Týmy NHL zahajují nováčkovské kempy na přelomu června a července. Některé hned po draftu, jiné s lehkým zpožděním. V Nashvillu půjdou talenti do akce jako jedni z prvních. "Bude to boj o místo. Psychicky i fyzicky se cítím výborně a jsem odhodlaný nechat na ledě maximum. Ještě je před námi dlouhá doba, do hlavního kempu zbývají nějaké dva měsíce. Ale už teď bych se rád předvedl v co nejlepším světle," potvrzuje Pyrochta.

Foto: Jiří Princ, hcbilitygri.cz

Jeho výhodou je, že si šanci musel vydřít. Když odchovanec hokeje v Třebíči, který v mládí hrával třeba s Pavlem Zachou, mířil do mládežnických výběrů, sliboval velký potenciál. Obránce s vynikajícím bruslením. Pohotový, dynamický. Jako stvořený pro ofenzivní výpady. Po odchodu do kanadské juniorky si chtěl Filip vybojovat draft, ovšem ani jeden ze dvou pokusů neproměnil.

"Doufal jsem a věřil, ale bohužel. O to víc jsem se semkl a chtěl si sen o NHL splnit," povídá. Po návratu pod Ještěd na sobě začal trpělivě pracovat. Loni se dostal do reprezentace dospělých, na podzim ovšem chvíli chyběl v základní sestavě Bílých Tygrů. Jak sám říká, od trenéra Pešána přišlo důležité varování. Útočil bez odpovědnosti, až příliš riskoval. Proto musel na farmu do Benátek nad Jizerou. "Byl to výhružný palec nahoru. Všechno jsem si uvědomil," přiznal na jaře.

V Liberci pracují s mladými hráči bezvadně, smlouvu v NHL si vybojovali třeba Šimek, Bakoš, Jašek. Také Pyrochta je vděčný. "Bílí Tygři mi hrozně pomohli, pod Filipem Pešánem jsem dostával prostor a byl na ledě při důležitých momentech. Byla to pro mě velká škola. Teď jsem rád, že můžu do zámoří letět a bojovat o místo." Kempu Nashvillu pro mladé hráče se zúčastní rovněž trio českých brankářů Miroslav Svoboda, Tomáš Vomáčka a Kartel Vejmelka.

Foto: Aleš Krecl, ČSLH

Pyrochta přiznává, že když se poprvé ozvali zástupci Predators, pořádně ho to zaskočilo. "Přišlo to v době, kdy jsem ještě byl v reprezentaci. Hráli jsme na playstationu hokej a najednou mi volá cizí číslo. Říkal jsem si, že to raději zvednu. No a tam probíhal konferenční hovor, kde mi manažer Nashvillu, trenér jejich farmy a skaut pan Bakula hlásili, že o mě mají enormní zájem. A že mě chtějí podepsat. Úplně mi to vyrazilo dech," vzpomíná.

Po kvalitních obráncích je v NHL velká poptávka. Z českých beků se do slavné ligy poslední dobou protlačili Michal Kempný, Jakub Jeřábek, Jan Rutta. Naopak Pyrochtův někdejší parťák Radim Šimek zatím nikoli. Filip ví, že místo v prvním týmu Nashvillu visí pořádně vysoko. Počítá s tím, že může začít na farmě. "Samozřejmě by bylo nejlepší jít rovnou do NHL, ale člověk musí být realistou. Dva roky jsem nehrál na úzkém kluzišti. Bude to víc o soubojích, hokej tam je úplně jiný. Než se do toho dostanu, chvíli to potrvá. A potom děj se vůle boží," uzavírá.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz