bahis siteleri

První zápas za Ilves a hned zářil. Potřeboval jsem se posunout výš, říká Málek

Foto: Archiv Jakuba Málka

Ilves Tampere je pro české brankáře klubem zaslíbeným. Vždyť v současnosti hájí jeho barvy duo Marek Langamer – Jakub Málek a k tomu ještě připočtěme další české zastoupení v rámci juniorky. Novicem v organizaci je Málek, který si nedávno připsal svůj první soutěžní start a hned zazářil. Díky svému výkonu byl mladý brankář vyhlášen hvězdou zápasu.

Poprvé v kariéře jste zamířil do zahraničí. Kde byl hlavní impuls k takovému rozhodnutí?
Cítil jsem, že se v kariéře potřebuju posunout do vyšších soutěží. Nechci říct, že by Vsetín pro mě nebyla správná cesta, ale když přišla nabídka Ilvesu, nechtěl jsem otálet. Věděl jsem, že je to pro mě obrovská šance.

Co konkrétně rozhodlo pro nabídku Ilvesu?

Už když nabídka přišla, konzultoval ji agent i s New Jersey a shodli jsme se na tom, že tohle by pro mě bylo ideální angažmá. I proto, že tady byl Lukáš Dostál a teď v klubu působí Marek Langhamer, takže pro české gólmany je tady prostředí otevřenější.

„Cítil jsem, že se v kariéře potřebuju posunout do vyšších soutěží.“

Vnímáte to tak, že z Finska může vést nejpřímočařejší cesta do zámoří?
Angažmá ve Finsku vám v tomhle ohledu může určitě pomoct. Na druhou stranu vždycky záleží na výkonech brankáře, ty musí být vždy kvalitní a taky stabilní. Když tomu tak je, můžete se do zámoří dostat i z Česka. Osobně v tom velký rozdíl nevidím.

Mimochodem, prý o vás měl zájem také Liberec.
Je pravda, že jednu nabídku z extraligy jsem měl, ale konkretizovat nechci. Bylo to taky velice blízko, rozhodoval jsem se právě mezi českou extraligou a Ilvesem. Nabídka z Finska byla každopádně natolik lákavá, že jí nešlo odolat. A to i v porovnání s Českem.

Už jste se ve Finsku aklimatizoval?
Pořád nacházím nové věci, ale myslím, že se mi povedlo dobře se adaptovat. Je tu pěkné město, moderní. Když je možnost vyjít si ven, mám tady oblíbený park nebo kavárnu. Užívám si to.

„Rozhodoval jsem se mezi českou extraligou a Ilvesem."

Finštinu ale předpokládám zatím moc neovládáte.
To máte naprostou pravdu. Finština je oproti češtině diametrálně odlišná. Umím pár základních věcí. Například pozdrav, představit se nebo napočítat do deseti, což jsou věci, které potřebujete pro běžný život. Jinak se dorozumívám v angličtině.

Máte za sebou jeden ostrý soutěžní zápas, ve kterém jste byl vyhlášený hvězdou zápasu. Lepší první dojem jste asi udělat nemohl, co?
Na svůj první zápas jsem se hodně těšil. Byl jsem zvědavý, kdy přijde, protože jsem věděl, že na začátku sezony bude chytat hlavně Mára. Nakonec přišel docela brzo, za což jsem rád. V první třetině jsem měl asi dvacet zákroků, což mi hodně pomohlo. Dostal jsem se díky tomu do tempa, a nakonec pro mě zápas skončil dobře.

Foto: Archiv Jakuba Málka

Skoro bych řekl, že jste se svým výkonem rázně přihlásil o pozici jedničky nebo minimálně o víc zápasů.
Když jsem přicházel, věděl jsem, že tady má podepsáno Marek a že bude jednička. Na druhou stranu… Budu se snažit odvádět co nejlepší výkony a kdo ví… Třeba se to během sezony překlopí.

„V první třetině jsem měl asi dvacet zákroků, což mi hodně pomohlo.“

Vnímáte Marka Langhamera jakožto svého mentora?
Dá se to tak říct. Snažím se od něj na tréninku nějaké věci odkoukávat, protože je zkušenější. Koneckonců chytal i na mistrovství světa. Když potřebuju, zeptám se ho. Na druhou stranu probíhá naše komunikace v rozumných mezích. Rozhodně ho totiž nechci rušit v jeho tréninku a v jeho přípravě.

Finsko je vyhlášené svou brankářskou školou. Řeší v zemi, že Ilves má brankářský tandem z Česka?
Zatím jsem tady rozhovor nedával a ani se mě na tuto otázku nikdo neptal. Ale v klubu jsem já, Marek, plus v juniorce další český gólman, takže jsme takové trio. V tom je to zajímavé.

„Snažím se od Marka na tréninku nějaké věci odkoukávat.“

Znovu se tím dostáváme k renomé, které v Ilvesu vytvořil českým brankářům Lukáš Dostál...
Jednoznačně. Chytal tady výborně a svým způsobem vyšlapal cestu v klubu dalším českým brankářům. Ilves díky němu ví, že se nemusí bát vsadit na brankáře z Česka. Taky proto cítíme důvěru, což nám pomáhá.

V čem je finský hokej z pohledu brankáře jiný?
Určitě je rychlejší než ten český. Na to jsem si musel trochu zvyknout. Jinak bych ale neřekl, že by bylo něco, co by pro mě bylo zásadně jiné. Samozřejmě i vyspělost hráčů je někde jinde, než na co jsem byl zvyklý.

Liší se v něčem české a finské brankářské tréninky?
Abych byl upřímný, tak je to velice podobné tomu, na co jsem byl zvyklý na Vsetíně. Máme pár nových cvičení na bruslení, ale všechno funguje na podobném principu, jak jsem byl zvyklý z Česka.

Na co ale zvyklý nejste, tak je zázemí v Tampere, že? To se s tím na Lapači srovnávat nedá.
Lapač je taky velkokapacitní aréna! (směje se) Ale musím říct, že Nokia Arena je jeden z nejkrásnějších stadionů, na kterém jsem kdy hrál. Máme tady všechno, zázemí je na špičkové úrovni.

„Nokia Arena je jeden z nejkrásnějších stadionů, na kterém jsem kdy hrál.“

Jak dlouho vlastně trvá, než si brankář zvykne na atypické prvky, které má každý stadion? Tím myslím například odlišné odrazy puků od mantinelů a podobně.
Vždycky záleží na stadionu a na konkrétním průběhu. Naštěstí musím říct, že tady ve Finsku jsem si už zvykl na všechny stadiony, na kterých jsem byl. Ale třeba na jihlavský stadion a na to, jak se na něm odráží puky, jsem si nezvykl nikdy.

Jak vlastně kluk ze skromných vsetínských poměrů vnímá, když mu na zápas může přijít i 13 tisíc diváků?
Je to složité na porovnání. Naposledy tu bylo sedm a půl tisíce lidí, ale atmosféra byla horší, než když na Lapači přijde dva a půl tisíce lidí. Jak je hala větší, tak atmosféra zkrátka není taková. Na Lapači máte diváky hned u ledu, což je hodně znát.

„Na to, jak se na jihlavském stadionu odráží puky, jsem si nikdy nezvykl.“

O Finech se říká, že jsou klidní. Vy na mě v bráně působíte podobně.
Ač to někdy nevypadá, tak zápasy vnitřně hodně prožívám, ale snažím se to nedávat najevo. Vzpomínám si třeba na loňské play off a na zápasy, kdy jsme hráli prodloužení. Ty jsem prožíval fakt hodně. Když se nám takový zápas povedlo vyhrát…. Právě takové emoce jsou něco, co na hokeji miluju. Ten pocit, kdy je ze sebe konečně můžete dostat.

Foto: Archiv Jakuba Málka

Finové se kromě jiného u brankářů hodně soustředí na práci s holí. Vy jste dal loni coby brankář gól přes celé kluziště. Berete hru holí jako vaši silnou stránku?
Dřív tomu tak určitě nebylo, ale teď je to troufám si říct něco, v čem se vyžívám. Hodně jsem na práci s hokejkou během kariéry pracoval. Snažím se s ní hrát co nejvíc.

Takže ve Finsku můžou čekat, že se pokusíte o další gól přes celé kluziště.
(usměje se) Taková příležitost se neodmítá! Navíc nechytám pravidelně, takže kdykoliv taková možnost nastane, okamžitě ji vyzkouším. Může přijít jen párkrát za sezonu.

„Petri Kontiola je snad největší borec, jakého jsem v hokeji zatím poznal.“

Kapitánem Ilvesu je dnes už legenda finského hokeje Petri Kontiola. Jak na vás působí?
Je to snad největší borec, jakého jsem v hokeji zatím kdy poznal. Když budu mluvit upřímně, tak když jsem do Ilvesu přišel na letní přípravu, skoro jsem ani nevěděl, kdo za klub hraje. Jeho jsem ale samozřejmě znal a hned poté, co jsem ho poznal osobně, tak na mě udělal velký dojem.

V čem nejvíc?
Nejvíc určitě v osobnosti. Jak jsem ho poznal, na nic si nehraje. Je pro každou prdel, když to tak řeknu. Zkrátka se chová jako jeden z nás.

Dokáže v kabině zvýšit hlas?
Občas něco řekne, ale abych byl upřímný, tak Finům v kabině zatím vůbec nerozumím. Proto nevím, jestli chválí, popřípadě nadávají. (směje se)

Na závěr ještě ke Vsetínu. Valaši na vaše místo přivedli Maxima Žukova, je to podle vás dobrá volba?
Podle mě určitě. Maxova loňská sezona sice nebyla tak dobrá, když ji porovnám s předloňskou, ale i tak ukázal, že patří k nejlepším gólmanům Chance ligy. I když osobně jsem doufal, že by mohl chytat David Sachr, kterého znám a vím, že na to má. Takže to mě trochu mrzelo. Na druhou stranu chápu, že Vsetín chtěl co nejvíc posílit. Snad se Maxovi i všem ostatním sezona povede a Vsetín dojde co nejdál.

„Podle mě má Vsetín lepší kádr než Zlín.“

Když jsem vás a Maxima sledoval v loňském play off, přišli jste mi stylově velmi podobní.
Vidím to stejně. Když jsme proti sobě chytali v loňském play off, měl jsem v některých momentech pocit, že chytám sám proti sobě. Podle mě na ledě působíme téměř totožně. Stylem chytání i emočně.

V sobotu přijde na řadu valašské derby Zlín – Vsetín. Budete ho sledovat?
To mě právě hodně mrzí, že máme zrovna zápas. Ale určitě si ho pustím alespoň ze záznamu. Jsem dost zvědavý na to, jak to bude vypadat a jaká bude atmosféra. A co si budeme… Podle mě má Vsetín lepší kádr než Zlín.

Není vám přece jen líto, že si tohle derby jako hráč letos neužijete?
Líto mi to je, ale možná je to dobře. Možná bych totiž věnoval větší pozornost dění na tribuně než tomu, co se děje na ledě. (usmívá se) Jako fanoušek Vsetína budu ale fandit alespoň na dálku.

Foto: Archiv Jakuba Málka

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz