První liga do Kolína patří, tvrdí Šťastný. A Hradec? Silného partnera potřebujeme

Foto: Jan Kobzáň, jackfoto.cz

Druhou sezonu v roli hlavního trenéra prvoligového klubu SC Marimex Kolín odstartuje Jan Šťastný. Jedenačtyřicetiletý kouč se zkušenostmi z Chomutova, Liberce nebo slovenských Košic obsáhle mluví o spolupráci s Mountfieldem, odchodu Davida Šafránka nebo ambicích v novém ročníku Chance ligy.

Už 25. července vstoupí hokejisté prvoligového Kolína ke společným tréninkům na ledové ploše. Už během letní přípravy Kozlové dojížděli vždy ve středu do Říčan, nyní využijí ledu v Poděbradech. Zpět do Kolína se přesunou krátce po začátku srpna.

„Přece jenom se řeší energie a další takové věci. Dotýkají se i nás,“ vysvětluje trenér Kozlů Jan Šťastný. „Jsme ale rádi, že nám vedení klubu a město Kolín pomohou v tom, že začnou chladit prvního srpna. My tedy museli pouze řešit, kde budeme trénovat první týden. A v rámci úspor a všeho dalšího nám vyšly Poděbrady jako nejlepší varianta,“ objasňuje.

„Takže prvních deset dnů – zapracovací cyklus, proběhne v Poděbradech. A prvního srpna by se mělo v Kolíně začít s chlazením. Věřím, že během týdne bude připravena ledová plocha k tomu, abychom navázali na letní přípravu a kvalitně se připravili na novou sezonu,“ doplňuje jedenačtyřicetiletý kouč, který v klubu pracuje díky spolupráci Kolína s extraligovým Hradcem Králové.

Vaše role v Kolíně je poměrně náročná a nevděčná, že?
Jsem tady druhou sezonou, v takové těžké roli. Mám zodpovědnost za celý tým. Když jsem se s panem Kmoníčkem z Hradce dohadoval na kontraktu, tak jsem dostal za úkol nějakým způsobem tady zprofesionalizovat podmínky, nastavit realizační tým a naučit lidi profesionálnímu přístupu.

„Myslím si, že spousta lidí si ani neuvědomila, co se nám podařilo."

Jaká byla první sezona u mužstva?
První rok byl strašně těžký, zvlášť když se padalo a probíhala velká reorganizace soutěží. Myslím si, že spousta lidí si ani neuvědomila, co se nám podařilo. Sezona byla těžká, tým jsme dávali dohromady za pochodu, a tak si myslím, že deváté místo a předkolo je pro kolínský hokej obrovský úspěch, který podle mě nebyl z pozice lidí v Kolíně oceněný tak, jak by měl. V podmínkách, ve kterých jsme byli, navíc v bojích se silnými soupeři, které jsme měli kolem sebe, to bylo opravdu hodně náročné. Díky kolínskému vedení a spolupráci Hradce a Kolína se podařilo zachránit Chance ligu a zahrát si předkolo play off. To jsme si všichni přáli.

Nakonec nechybělo moc a zahráli jste si čtvrtfinále. Nemrzelo to?
Cílem ale byla hlavně záchrana a ohrát co nejvíce mladých hráčů. Ale to úplně nešlo, sestupové starosti byly těžké. Nechtěli jsme spadnout, předkolo beru jako úspěch. V něm poté rozhodla trošku zkušenost. Kdybychom zvládli první domácí utkání, tak věřím, že bychom postoupili do čtvrtfinále.

„Sestupové starosti byly těžké. Nechtěli jsme spadnout, předkolo beru jako úspěch."

V první části soutěže jste doma vyhrávali, poté se to otočilo a v Kolíně to zase nebylo úplně ono. Čím si to vysvětlujete?
Pravda, to bylo zvláštní. Ze začátku se nám dařily domácí zápasy, ale zase se nám nedařilo venku. Hledali jsme proč a co změnit. Ke konci sezony se to naopak zase otočilo. Možná to bylo i pod tíhou toho, že doma jsme chtěli rozhodnout a nabrat klid toho, že se zachráníme. A navíc v Kolíně jsme hráli zápasy s konkurenty, kteří byli v tabulce kolem nás. A ti přijeli s tím, že musí vyhrát. Proto urputněji bránili a nám se nedařilo prosadit. Ale to už bylo zase v době, kdy jsme dokázali vyhrát v Prostějově nebo i jinde venku. Klíčový zápas byl na Vsetíně, kdy už jsme poté věděli, že se zachráníme. Tak to v hokeji je, nakonec byla série doma/venku celkem podobná. Mrzelo nás to ale hlavně kvůli našim divákům, kteří tou dobou začali chodit, ale nám se před nimi vyhrávat moc nedařilo.

Foto: Jan Kobzáň, jackfoto.cz

Nová sezona už ale bude jiná, klub se rozhodl jít cestou plné profesionalizace…
Je to tak. Věci máme nastavené, fungujeme na plně profesionální úrovni. Všichni hráči jsou plně profesionální, díky čemuž můžeme trénovat v dopoledních hodinách. Máme také profesionální realizační tým, ve kterém máme s kolegou Petrem Martínkem na starosti sportovní stránku. Přibyl k nám Lukáš Krejčík, který je organizačním manažerem a kondičním trenérem. Zároveň máme také trenéra brankářů a vedoucího mužstva, kterým je Martin Hušek. Kolín nyní již může říct, že je plně profesionální klub. A my to teď chceme potvrdit dlouhodobou prací a výsledky.

Kolín by se tedy chtěl stát dlouhodobým účastníkem Chance ligy, je to tak?
Za tu chvíli, co jsem tady, jsem poznal, že sem první liga patří, ať už dojezdovou vzdáleností od Prahy nebo Liberce nebo také tím, že kromě Slavie a Chrudimi poblíž první liga vlastně vůbec není. Možná Třebíč s Jihlavou jsou ještě relativně blízko. Když se spolupráce správně uchopí, a navíc se i pochopí, tak si myslím, že všichni budou hrdí na to, že v Kolíně první liga je.

„Když se spolupráce správně uchopí, a navíc se i pochopí, tak si myslím, že všichni budou hrdí na to, že v Kolíně první liga je."

Vaše role, kdy musíte kopat za oba mančafty (Hradec i Kolín) je řekněme dost nevděčná. Během sezony se objevila a stále se někdy objevuje kritika fanoušků. Jak je těžké se s tím vyrovnat?
Když mě Hradec oslovil s touhle vizí a myšlenkou, tak jsem věděl, že to nebude jednoduché. Mám zkušenosti z pár klubů, ve kterých jsou představy o fungování klubu trochu jiné ve vedení a mezi fanoušky. Je pravda, že jsem v některých fázích nečekal, že to bude až tak těžké. Ale život mě provází profesionálním hokejem už dlouho, takže musím počítat s tím, že se objeví i nějaké negativní reakce, aktuálně převážně z domácí kolínské strany. Je jenom na nás, abychom fanoušky a všechny lidi kolem přesvědčili. Pokud se tady chce hrát druhá nejvyšší soutěž v České republice, tak je to pro Kolín de facto jediná možnost, jak fungovat. Hradec dělá všechno pro to, aby to tady fungovalo a byla tu první liga. Výsledkem bylo předkolo. Bez pomoci extraligového Hradce by to rozhodně nebylo reálné. Věřím, že nová sezona bude jiná. Spoustu fanoušků už jsme dostali na svou stranu, co mám nějaké informace. A věřím, že i zbytek se nám podaří přesvědčit, že je tohle správná cesta. A že dvě organizace mohou takto spolu fungovat.

„Spoustu fanoušků už jsem dostali na svou stranu, co mám nějaké informace."

Zároveň ale asi musíte chápat, že fanoušci mohou mít ze spolupráce s extraligovým týmem strach. Asi víme, jak to dopadlo s Vrchlabím…
Jasně, může se stát cokoliv. Vidíte sám, co se stalo ze dne na den ve Vrchlabí. To nikdo neovlivní, je to o financích a nějaké spolupráci mezi danými organizacemi. Pokud ale kluby jako jsou Kolín, Vrchlabí nebo Litoměřice chtějí hrát Chance ligu, tak musí spolupracovat s extraligovým mančaftem. A pokud chtějí hrát samostatně, tak musejí mít silného generálního sponzora a velkou podporu města. Ale to v téhle době není vůbec jednoduché. Dneska potřebujete kolem patnácti až osmnácti milionů na fungování v Chance lize. Pokud to chce vzít někdo na sebe, tak to není jednoduché.

Kolín v poslední době opustilo několik tamních hráčů, kteří oblékali dres Kozlů dlouhá léta. To se fanouškům asi také moc nelíbilo…
Bylo to těžké rozhodování, všichni kluci byli fajn. Ať už David Šafránek, Dominik Zumr, Martin Sejpal nebo Jakub Semirád. Odvedli tady v historii klubu skvělou práci, ale hokejový život je takový. Chtěli jsme plně profesionální tým, chtěli jsme vše nastavit tak, jak by prvoligový tým fungovat měl. Nebylo to nic osobního.

„Odvedli tady v historii klubu skvělou práci, ale hokejový život je takový."

A když se zaměříte na jednotlivé případy? Tak proč tito hráči z Kolína zmizeli?
Jakub Semirád už během sezony spíše dával přednost práci než hokeji. Protože asi i sám cítil, že na prvoligové tempo herně úplně nestačí. Dominik Zumr je zase kluk, který ve hře pracoval a byl hodně poctivý. Ale je to ročník 1993 a podle mě by takhle zkušený hráč měl hrát v prvních dvou pětkách. A ve třetí nebo čtvrté pětce by měli hrát spíše mladší hráči, což byl i důvod, proč postupně ze sestavy vypadával.

Největší rozruch vyvolal odchod Davida Šafránka. Proč k němu došlo?
David Šafránek byl rozdílovým hráčem, který mnoha body pomohl k tomu, že jsme se zachránili. Ale bohužel u něj byl jediný problém v tom, že měl na prvním místě práci. A k tomu hrál hokej. Z jeho strany jasně zaznělo, že práci nechce opouštět kvůli rodině a finančnímu zabezpečení. To byl jeden z hlavních důvodů, proč jsme se tak rozhodli. Trochu mě mrzí, jak to celé nakonec dopadlo, protože jsem věřil, že si k tomu třeba během sezony sedneme a nějakým způsobem se domluvíme alespoň na střídavém startu. Ale zklamalo mě, jak to bylo všechno prezentované. Na druhou se může stát cokoliv. David tady určitě nemá zavřené dveře a uvidíme, co bude dál.

Možnost, že by někdo z výše zmiňovaných hráčů působil u Kozlů na střídavé starty, tedy existuje?
U kolínských kluků to může být varianta. V případě, že to bude třeba, se je pokusíme oslovit, jestli by neměli zájem v Kolíně fungovat na střídavý start.

Foto: Martin Voltr

A co brankoviště, v něm jste loni vystřídali hned sedm gólmanů. Martin Sejpal nepřesvědčil?
To byl největší problém minulé sezony, kdy jsme v podstatě neměli stabilní jedničku. V některých zápasech jsme, ať se to někomu líbí nebo ne, dojížděli na výkony brankářů. Poté jsem využil svých kontaktů z minulosti a z Dynama Moskva se nám podařilo přivést Georgije Kuzněcova, který nám výrazně pomohl k tomu, abychom se zachránili.

Ten však pokračovat kvůli vízům nemohl, a tak jste nakonec přivedli Jakuba Soukupa. Jak jste spokojen s novým mužem mezi tyče?
Naskytla se nám příležitost získat Kubu Soukupa, který sám projevil zájem o angažmá u nás, takže jsme po rozhovorech s vedením klubu uvážili situaci a rozhodli se pro něj. Zjišťovali jsme jeho charakter i pracovitost, rovněž si myslím, že patří k TOP brankářům v první lize. Tím pádem máme brankářskou dvojici vyřešenou. I když musíme počítat s tím, že na střídavý start k nám někdo z Hradce případně jezdit bude.

„Zjišťovali jsme jeho charakter i pracovitost, rovněž si myslím, že patří k TOP brankářům v první lize."

Do útoku zase dorazil z Třebíče Lukáš Nedvídek, který podepsal dvoucestnou smlouvu v Hradci…
Příchod Lukáše Nedvídka je vyústěním spolupráce s Hradcem. Je to totiž hráč, který právě Hradci patří. Vím už z minulosti, že o něj měl zájem Petr Martínek a vždy to ztroskotalo buďto na podmínkách nebo na tom, že měl podepsanou smlouvu jinde. Ale poté, co skončil v Třebíči, tak byl volný. A my se po společných debatách managementů Kolína a Hradce rozhodli, že by to mohla být dobrá volba. Je to hráč, který by měl v některých důležitých momentech utkání nahradit Davida Šafránka. Věřím, že tomu tak bude.

Třetím novým jménem na soupisce by měl být Petr Koukal. To bude velký lídr týmu, je to tak?
K Petru Koukalovi asi není moc, co říkat. Je to hráč, který vyhrál titul mistra světa, má spoustu úspěchů, hrál venku. Nám minulý rok chyběl v kabině lídr a osobnost, někdo, kdo by vedl mužstvo. To jsem trochu čekal právě od Davida, bohužel se tomu tak ale nestalo. Věřím, že Petr nebude myslet jenom na sebe a bude se snažit pomáhat i těm mladším. I jiným hráčům kolem sebe. Rovněž věřím, že jeho přínosem budou body. Ty sice v extralize třeba tolik neměl, ale i tak je to hráč, který má zkušenosti. I z části on by svými body měl nahradit právě Davida Šafránka. Jsme rádi, že ho tady máme. Já se netajím tím, že bych chtěl, aby z pozice kapitána tuhle sezonu vedl tým. A ten se stavěl kolem něho.

„Petr Koukal? Já se netajím tím, že bych chtěl, aby z pozice kapitána tuhle sezonu vedl tým."

V přípravě vás čeká několik přípravných zápasů se zahraničními celky. To v první lize také nebývá úplně zvykem. Jak se vám je podařilo domluvit?
Dříve by asi do Kolína Salcburky, Vídně a Trenčíny nejezdily. Ale využil jsem nějakých zkušeností a kontaktů, kdy jsem se pohyboval v extraligových soutěžích v Česku a na Slovensku, které z pozicí manažera a trenéra mám. Jsem zastáncem toho, že příprava by měla být pestrá a moc se mi nechce hrát s týmy, která máte poté v soutěži. Zvlášť když s nimi hrajete čtyřikrát. Trenčín přijal nabídku přátelského zápasu pouze s tím, že budeme hrát u nich. Co se týče Salcburku, tak se nám podařilo vyjednat dvojzápas v Salcburku, kdy nám kromě autobusu hradí úplně vše. Je to skvělá konfrontace, oni dlouho spolupracovali s Benátkami, ale ty z toho nyní vypadly. A tak oslovili nás, jestli bychom nechtěli být jejich partnerem v této sezoně i těch dalších. Pro reklamu Kolína je to výborná věc.

A co cíle do nové sezony?
V Chance lize bude čtrnáct výborných mančaftů a naším úkolem bude dostat čtyři pod sebe. A pokusit se vylepšit loňský výsledek. Věřím, že příprava, kterou jsme zvolili, je nejlepší možností, jak klub připravit na těžkou sezonu.

Foto: Martin Voltr

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz